| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Więcej ulg podatkowych dla rodzin zastępczych

Więcej ulg podatkowych dla rodzin zastępczych

Od początku 2012 r. rodziny zastępcze skorzystają z większej ilości zwolnień podatkowych. Jest to związane z wejściem w życie nowej ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Zwiększy się nie tylko katalog świadczeń zwolnionych z podatku, ale również krąg podmiotów, które będą mogły z preferencji skorzystać.

Rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka nie zapłacą podatku od świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania dzieci. Na każde dziecko pomoc ta miesięcznie wyniesie 660 zł – w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej spokrewnionej – lub 1000 zł – w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zawodowej, niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka. Zwolnione z PIT będą także dodatki (do 200 zł) wypłacane na dzieci niepełnosprawne.

Rodzinie zastępczej zawodowej starosta będzie mógł raz do roku przyznać świadczenie na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem niezbędnego remontu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego. Również to świadczenie będzie zwolnione z PIT. Natomiast zarówno rodziny zastępcze, jak i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka będą mogły otrzymywać zwolnione z opodatkowania (w określonej części) środki finansowe na utrzymanie domu lub mieszkania.

Świadczeń wolnych od podatku nie wykazuje się w rocznym zeznaniu podatkowym.

Oprócz świadczeń pieniężnych preferencja obejmie także wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych w postaci szkoleń np. dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Ponadto rodziny wspierające rodziny przeżywające trudności nie będą ponosiły obciążeń fiskalnych w związku ze zwrotem kosztów związanych z udzielaniem takiej pomocy.

Dziś na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 24 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) zwalnia się z podatku pomoc pieniężną dla rodzin zastępczych oraz jednorazową pomoc finansową na zagospodarowanie usamodzielniających się wychowanków rodzin zastępczych i niepublicznych placówek opiekuńczo wychowawczych.

Pełny tekst: Rodziny zastępcze dostaną więcej ulg podatkowych

Zobacz również nasze serwisy: Rodzina zastępcza oraz Podatki

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Jakie podatki dla rodzin zastepczych w 2012 r.?
Jakie podatki dla rodzin zastepczych w 2012 r.?

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »