| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Becikowe od 2013 już nie dla wszystkich

Becikowe od 2013 już nie dla wszystkich

Od stycznia 2013 r. becikowe będzie przysługiwało jedynie rodzinom spełniającym kryterium dochodowe. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych została 6 listopada 2012 r. podpisana przez Prezydenta.

Przedmiotowa nowelizacja dotyczy przede wszystkim jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (zwanej także potocznie „becikowym”), która od czasu wprowadzenia w 2006 r. do ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.) przysługiwała niezależnie od wysokości dochodów. W myśl niniejszej nowelizacji, świadczenie to ma być powiązane z sytuacją materialną rodziny i przysługiwać w zależności od dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę (tj. jeżeli dochód nie przekracza kwoty 1922 zł). Prawo do tej zapomogi będzie podlegać zasadom weryfikacji, zgodnie z uregulowaniami rozdziału 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych (kwoty kryterium dochodowego oraz wysokość świadczeń rodzinnych podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego, badanego i przedstawianego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych).
Przyznawanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka niezależnie od wysokości dochodów zostało uznane przez ustawodawcę za niezasadne ze względów finansowych. Celem zmiany jest ograniczenie prawa do ww. świadczenia, do rodzin, których dochody nie przekraczają kryterium dochodowego na poziomie progu podatkowego (85 528 zł), przyjmując do ustalenia kryterium dochodowego rodzinę trzyosobową.

Źródło: prezydent.pl

Zobacz również: Becikowe 2013

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »