reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe od 2013 r. - krok po kroku

Becikowe od 2013 r. - krok po kroku

Od 2013 r. becikowe można uzyskać przy spełnieniu kryterium dochodowego. Podpowiadamy jak krok po kroku ubiegać się o świadczenie na nowych zasadach.

Kryterium dochodowe

Becikowe od 1 stycznia 2013 r. przysługuje matce lub ojcu dziecka (opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka), jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1.922,00 zł.

Wysokość zapomogi nie ulega zmianie – nadal jest to kwota 1000 zł wypłacana jednorazowo.

Pamiętajmy, iż nie wszystkie rodziny zostaną objęte zmianami. Decydujący jest tu moment urodzenia się dziecka.

Jeżeli dziecko urodzi się przed dniem 1 stycznia 2013 r., to becikowe zostanie przyznane na starych zasadach.

Oznacza to, że rodziców tych nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe, a do otrzymania zapomogi wystarczy wniosek, akt urodzenia się dziecka oraz zaświadczenie lekarza lub położnej.

Odpowiednie zaświadczenia lub oświadczenia o dochodach będą musieli złożyć rodzice, których dziecko urodzi się 1 stycznia 2013 r. i później.

Zobacz również: Becikowe 2013

Dochód

Do obliczania dochodu brany jest pod uwagę dochód z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy.  Okres zasiłkowy trwa od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych.

Rodziny ubiegające się o świadczenie w styczniu 2013 r. złożą zatem zaświadczenia o dochodach za rok 2011.

Do obliczenia dochodu organowi będą potrzebne zaświadczenia lub oświadczenia, składane pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Szczegółowe wymienienie koniecznych dokumentów znajduje się w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Niezbędne informacje można uzyskać również przy pobieraniu formularza w urzędzie.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Przy obliczaniu dochodu organ uwzględni dochód uzyskany i utracony. Zasady obliczania takich dochodów zostały zmienione z początkiem 2012 r. Zgodnie z ustawą wygląda to w sposób następujący:

  • w przypadku utraty dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy lub po tym roku, ustalając ich dochód, nie uwzględnia się dochodu utraconego.
  • w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, ustalając dochód członka rodziny, uzyskany w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych.
  • w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny, powiększonego o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych.

Możemy przedstawić to na przykładzie:

W rodzinie składającej się mamy, taty i dziecka dochód uzyskuje tylko tata. W roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy tata osiągnął dochód w wysokości 3000 zł miesięcznie. W kwietniu tata podjął nową pracę i osiąga teraz dochód w wysokości 4000 zł. W takiej sytuacji organ potraktuje dochód osiągany do kwietnia jako dochód utracony. Pod uwagę zostanie zatem wzięty dochód w wysokości 4000 zł. Należy go pomnożyć przez liczbę miesięcy, w których był uzyskiwany (czyli przez 9) i podzielić przez 12.  Uzyskany przez tatę dochód miesięczny to zatem 3000 zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Becikowe 2013./ Fot. Fotolia
Becikowe 2013./ Fot. Fotolia

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama