| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe od 2013 r. - krok po kroku

Becikowe od 2013 r. - krok po kroku

Od 2013 r. becikowe można uzyskać przy spełnieniu kryterium dochodowego. Podpowiadamy jak krok po kroku ubiegać się o świadczenie na nowych zasadach.

Kryterium dochodowe

Becikowe od 1 stycznia 2013 r. przysługuje matce lub ojcu dziecka (opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka), jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1.922,00 zł.

Wysokość zapomogi nie ulega zmianie – nadal jest to kwota 1000 zł wypłacana jednorazowo.

Pamiętajmy, iż nie wszystkie rodziny zostaną objęte zmianami. Decydujący jest tu moment urodzenia się dziecka.

Jeżeli dziecko urodzi się przed dniem 1 stycznia 2013 r., to becikowe zostanie przyznane na starych zasadach.

Oznacza to, że rodziców tych nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe, a do otrzymania zapomogi wystarczy wniosek, akt urodzenia się dziecka oraz zaświadczenie lekarza lub położnej.

Odpowiednie zaświadczenia lub oświadczenia o dochodach będą musieli złożyć rodzice, których dziecko urodzi się 1 stycznia 2013 r. i później.

Zobacz również: Becikowe 2013

Dochód

Do obliczania dochodu brany jest pod uwagę dochód z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy.  Okres zasiłkowy trwa od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych.

Rodziny ubiegające się o świadczenie w styczniu 2013 r. złożą zatem zaświadczenia o dochodach za rok 2011.

Do obliczenia dochodu organowi będą potrzebne zaświadczenia lub oświadczenia, składane pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Szczegółowe wymienienie koniecznych dokumentów znajduje się w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Niezbędne informacje można uzyskać również przy pobieraniu formularza w urzędzie.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Przy obliczaniu dochodu organ uwzględni dochód uzyskany i utracony. Zasady obliczania takich dochodów zostały zmienione z początkiem 2012 r. Zgodnie z ustawą wygląda to w sposób następujący:

  • w przypadku utraty dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy lub po tym roku, ustalając ich dochód, nie uwzględnia się dochodu utraconego.
  • w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, ustalając dochód członka rodziny, uzyskany w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych.
  • w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny, powiększonego o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych.

Możemy przedstawić to na przykładzie:

W rodzinie składającej się mamy, taty i dziecka dochód uzyskuje tylko tata. W roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy tata osiągnął dochód w wysokości 3000 zł miesięcznie. W kwietniu tata podjął nową pracę i osiąga teraz dochód w wysokości 4000 zł. W takiej sytuacji organ potraktuje dochód osiągany do kwietnia jako dochód utracony. Pod uwagę zostanie zatem wzięty dochód w wysokości 4000 zł. Należy go pomnożyć przez liczbę miesięcy, w których był uzyskiwany (czyli przez 9) i podzielić przez 12.  Uzyskany przez tatę dochód miesięczny to zatem 3000 zł.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »