reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 26 kwietnia 2020 r. - nowe rozporządzenie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 26 kwietnia 2020 r. - nowe rozporządzenie

Nowe rozporządzenie przewiduje możliwość ubiegania się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 26 kwietnia 2020 r. Zasiłek będzie przysługiwał na okres zamknięcia placówek w związku z koronawirusem, nie dłużej jednak niż do 3 maja 2020 r.

[AKTUALIZACJA: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca 2020 r.]

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony na mocy nowego rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw 25 kwietnia 2020 r. zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów, które przedłuża okres pobierania przez rodziców dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zgodnie z nowym aktem prawnym dodatkowy zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przysługuje przez okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 3 maja 2020 r.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 27 kwietnia 2020 r.

Możliwość wydłużenia okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego została określona w art. 4 ust. 3 tzw. specustawy dotyczącej koronawirusa. Może się to odbyć w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.

Rodzice mogą ubiegać się o zasiłek w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Zobacz więcej: Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa - nowe oświadczenie, liczba dni, wypłata

Przedłużony zasiłek opiekuńczy

Na mocy analogicznego rozporządzenia przedłużono również prawo do zasiłku opiekuńczego określonego w art. 4a ust. 1 tzw. specustawy (tj. przysługującego osobom objętym ubezpieczeniem społecznym rolników).

Dotychczas obowiązujące przepisy wydłużały prawo do zasiłków do 26 kwietnia 2020 r. Wydanie kolejnych rozporządzeń jest konieczne w związku z dalszym zamknięciem placówek.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w przyszłym tygodniu rząd przedstawi decyzję dotyczącą ewentualnego wprowadzenia form opieki nad dziećmi w placówkach takich jak: żłobki, przedszkola, żłobki.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 748);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 749).

Polecamy serwis: Zasiłki

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 01.06.2020

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W Dzienniku Ustaw 25 kwietnia 2020 r. zostały ogłoszone rozporządzenia Rady Ministrów, które przedłużają okres pobierania przez rodziców dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
W Dzienniku Ustaw 25 kwietnia 2020 r. zostały ogłoszone rozporządzenia Rady Ministrów, które przedłużają okres pobierania przez rodziców dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

partner sprzętu i oprogramowania

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama