REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości?

Subskrybuj nas na Youtube
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Pożar, zalanie, powódź, kradzież? To tylko część nieszczęść, które mogą Cię spotkać we własnym domu lub mieszkaniu. Jednym ze sposobów ochrony nieruchomości jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Jednak to nie wystarczy, aby móc się cieszyć pełnym zakresem ochrony. Na każdym właścicielu ciążą konkretne obowiązki, które trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o odszkodowanie. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Ubezpieczenie nieruchomości jest wymagane przez bank, gdy bierzesz kredyt hipoteczny. Nie powinieneś z niego rezygnować, nawet jeśli masz dom lub mieszkanie bez hipoteki. Odpowiednio dobrana polisa to ogromne wsparcie w trudnej sytuacji życiowej. Jednak aby towarzystwo zgodziło się na odszkodowanie, muszą być spełnione pewne warunki. Dowiedz się, za co jesteś odpowiedzialny jako właściciel ubezpieczonej nieruchomości.

REKLAMA

Ubezpieczenie nieruchomości – co to jest i z czym się wiąże?

REKLAMA

Zakup lub budowa nieruchomości to prawdopodobnie największa i najdroższa inwestycja w Twoim życiu, dlatego warto ją odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej wykupić polisę na ten cel. Ubezpieczenie mieszkań chroni przed stratą pieniędzy w przypadku uszkodzenia lub kradzieży mienia. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo oszczędności.

Cena rocznej polisy to kilkaset złotych. W zamian otrzymujesz pełną ochronę zarówno w zakresie zniszczeń spowodowanych przez czynniki zewnętrzne, jak i kradzież czy uszkodzenie mienia wykonane przez osoby trzecie. Po wystąpieniu szkody ubezpieczyciel wyceni straty i wypłaci odszkodowanie, za które będziesz mógł pokryć koszty remontu czy zakupów.

Ubezpieczeniem możesz objąć mieszkanie, dom, budynki gospodarcze, a także nieruchomość w trakcie budowy, przebudowy i rozbudowywania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości ma wiele korzyści. Jednak wiążą się z nim też obowiązki. W ramach polisy właściciel zobowiązany jest do:

● zachowywania środków ostrożności – w tym zakresie wymienia się zamykanie okien i drzwi przed wyjazdem oraz nieprzekazywanie kluczy do nieruchomości osobom trzecim,

● prawidłowego używania posiadanych urządzeń – zwraca się uwagę na odpowiednie podłączenie i korzystanie ze sprzętu RTV i AGD,

● przestrzegania przepisów – w tym prawa budowlanego i przeglądów technicznych,

● ochrony mienia przez np. wstawienie odpowiednich drzwi i okien, które chronią przed włamaniem,

● ratowania mienia i zmniejszenia skali zniszczeń – przy zachowaniu bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich.

W ramach obowiązków właściciela wymienia się także konieczność przechowywania dokumentów dotyczących nieruchomości, w tym:

● pozwolenia na budowę,

● protokołów budowlanych i ich aneksów, odbiorów częściowych i końcowych,

● zaświadczeń o odbytych przeglądach technicznych,

● potwierdzeń wcześniej zawartych polis.

Przydatny, zwłaszcza w momencie wystąpienia szkody, może okazać się także spis mienia i jego wartości. Pomaga oszacować straty i uzyskać odszkodowanie. Pamiętaj także o tym, żeby przechowywać wszystkie protokoły i zaświadczenia od policji, straży pożarnej i innych służb uzyskane po szkodzie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jakie-obowiazki-ma-wlasciciel-ubezpieczonej-nieruchomosci.

Obowiązek właściciela – przeglądy techniczne nieruchomości

Warto zwrócić uwagę na to, że właściciel danej nieruchomości jest zobowiązany do tego, żeby regularnie sprawdzać instalacje i inne elementy wyposażenia w celu kontroli prawidłowego funkcjonowania i stanu technicznego. Co ważne, przegląd powinien odbywać się w określonym czasie, a wykonywać go powinien specjalista.

Do obowiązków właściciela należą przeglądy:

● kominiarski – raz w roku,

● instalacji gazowej i wentylacyjnej – raz w roku,

● generalny technicznego stanu nieruchomości i instalacji – raz na 5 lat,

● instalacji elektrycznej i piorunochronów – raz na 5 lat,

● stanu technicznego kotłów – co 2 lub 4 lata w zależności od wybranej technologii.

Oprócz tego właściciel zobowiązany jest do kontroli nieruchomości po wszystkich zniszczeniach i awariach w celach bezpieczeństwa.

Więcej obowiązków z pewnością ma właściciel domu niż mieszkania. Jakiekolwiek zaniedbanie może prowadzić do uszkodzenia mienia, kar pieniężnych oraz brak możliwości uzyskania odszkodowania, jeżeli szkoda nastąpiła z winy właściciela.

Dbaj o swój dom i czuj się w nim bezpiecznie!

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia zabierze czternastkę. Czy emeryci się tego spodziewali?

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

Samodzielność kontra mikrozarządzanie: jak zaufanie wpływa na rozwój pracowników

Choć wielu pracowników deklaruje gotowość do samodzielnego działania, to wiele organizacji boryka się z deficytem zaufania do podwładnych. Nadal można obserwować, że style zarządzania opierają się na ścisłej kontroli, przez co ograniczają możliwości rozwoju pracowników i tłumią ich kreatywność.

Co przy spadku daje tzw. transmisja?

Co przy spadku daje tzw. transmisja? Mało osób ma świadomość tej instytucji. a jest ona kluczowa w postępowaniu spadkowym, bo daje ochronę spadkobiercom i spadkodawcom. Co to zatem jest transmisja oraz kim jest transmitent i transmitariusz?

Takich przelewów jeszcze nie było. We wrześniu emeryci otrzymają rekordowe wypłaty czternastek!

Wrzesień 2025 roku przyniesie długo wyczekiwaną „czternastkę” – dodatkową emeryturę, która dla wielu seniorów stanowi realne wsparcie domowego budżetu. W tym roku jej wysokość to aż 1878,91 zł brutto. Kto dostanie pełną kwotę i jakie są zasady? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

REKLAMA

Umowę leasingu można zawrzeć online bez podpisu kwalifikowanego. Prawo już na to pozwala ale firmy leasingowe muszą przestawić swoje systemy

Możliwość zawarcia umowy leasingu w formie elektronicznej, bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego, będzie powszechnie dostępna na rynku prawdopodobnie za kilka - kilkanaście tygodni – ustalili eksperci Superauto.pl. To rynek, którego wartość przekroczyła w 2024 r. 110 mld zł. Firmy leasingowe są w trakcie dostosowywania swoich systemów informatycznych oraz procedur do nowego prawa, które właśnie weszło w życie. Pierwsze firmy leasingowe udostępnią jednak tzw. formę dokumentową od razu. Są to Velo Leasing, Vehis, Cofidis oraz Millennium Leasing.

System kaucyjny w Polsce od 2025. Większość Polaków o nim słyszała, ale wciąż nie wie, jak działa

Aż 75% Polek i Polaków wie, że od 2025 roku wejdzie w życie system kaucyjny – ale aż 71% nie rozumie jego zasad. Zamiast jasnych informacji – domysły i nieporozumienia. Eksperci alarmują: bez skutecznej edukacji i komunikacji nawet najlepsze rozwiązania mogą zawieść.

Przełomowy wyrok TK: tysiące Polaków mogą odzyskać podatek od sprzedaży nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wymóg składania oświadczenia o zameldowaniu przy uldze meldunkowej w latach 2007–2008 był niezgodny z Konstytucją. To otwiera drogę do odzyskania niesłusznie zapłaconego podatku – nawet sprzed kilkunastu lat – wraz z odsetkami. Czas na działanie jest ograniczony.

Już teraz zabierają 800 plus i 300 plus dużej grupie. To koniec bezwarunkowego wsparcia: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca 2025 roku program "Rodzina 800+" oraz "Dobry Start" przeszedł zmiany. Obowiązują one również w lipcu, w III kwartale 2025 r., jak i w 2026 r. Wraz z nowym okresem świadczeniowym weszło w życie rygorystyczne kryterium, które pozbawi czy już pozbawiło wsparcia finansowego znaczną grupę beneficjentów. Kończy się więc era, w której świadczenie wychowawcze przysługiwało niemal każdemu dziecku w Polsce.

REKLAMA

Koniec darmowych worków na śmieci od gminy. Zmiany w sposobie segregacji odpadów

Coraz więcej gmin w Polsce nie udostępnia już darmowych worków na śmieci dla swoich mieszkańców. Jest to związane ze zmianą sposobu segregacji odpadów. Zmiany mają na celu walkę z niewłaściwym sortowaniem śmieci.

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym - dlaczego? Cóż, kwestie dziedziczenia po bliskich budzą wiele emocji, a nierzadko również obaw. Choć przyjęcie spadku kojarzy się z korzyścią, niewiedza i skomplikowane przepisy mogą prowadzić do poważnych problemów finansowych, zwłaszcza gdy w grę wchodzą długi zmarłego. Zawiłości prawa spadkowego potrafią zaskoczyć, o czym świadczą kontrowersyjne orzeczenia sądowe, które wymagają interwencji nawet Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA