REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SG informuje o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową

SG informuje o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową
SG informuje o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Straż Graniczna informuje wszystkich wjeżdżających z Ukrainy o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową.

Możliwość składania wniosków o ochronę międzynarodową

Wszystkich wjeżdżających z Ukrainy informujemy i możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową; pytamy, czy potrzebują pomocy i czy mają, gdzie mieszkać - zapewniła PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska. Ostatniej doby wnioski o taką ochronę złożyło 15 osób.

REKLAMA

Wcześniej Straż Graniczna poinformowała o tym, że minionej doby na odcinku granicy z Ukrainą funkcjonariusze odprawili 38,2 tys. podróżnych, w tym na kierunku wjazdowym do Polski 29 tys. osób.

REKLAMA

"W skali roku to dużo, bo najwięcej osób w tym roku odprawiliśmy w okresie poświątecznym w czasie, gdy obywatele Ukrainy wracali do pracy w Polsce. Wtedy było to ok. 32 tys. osób w obu kierunkach i 25,5 tys. na kierunku wjazdowym do Polski" - przekazała por. SG Anna Michalska.

Jednocześnie zaznaczyła, że przed wprowadzeniem obostrzeń covidowych ruch utrzymywał się na podobnym poziomie i dochodził nawet do 40 tys. osób na dobę. "Liczba 29 tys. osób na kierunku wjazdowym w porównaniu z dniem wcześniejszym, kiedy zanotowano 18,8 tys. osób na pewno jest jednak duża" - oceniła Michalska.

Dodała, że większość osób, które obecnie przekraczają granicę to osoby, po które przyjeżdżają bliscy, znajomi i pracodawcy. "Wszystkie czynności, które wykonujemy na tym etapie można wykonać w przejściach granicznych. Pomimo tego, że sporo osób deklaruje, że ewakuuje się z Ukrainy, to nie składa wniosków o ochronę międzynarodową" - powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzeczniczka poinformowała, że "zdarzały się przypadki, że dzieci nie miały dokumentów, ale mieli je rodzice więc tutaj nie było problemu, pomagaliśmy na miejscu, ale nie powodowało to, że musieliśmy przeprowadzać dodatkowe czynności w punktach recepcyjnych" - powiedziała.

REKLAMA

Dodała, że 15 osób złożyło ostatniej doby wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej, zaś 400 osób wjechało w ramach zgody specjalnej; to m.in. rodzice podróżujący z dziećmi, które nie miały dokumentów. Osoby takie w ciągu 15 dni muszą zalegalizować pobyt na terytorium Polski.

Przekazała też, że przejścia graniczne po stronie polskiej działają normalnie w obu kierunkach. "Oczywiście są dłuższe czasy oczekiwania, bo liczba osób, która się zgłasza jest naprawdę bardzo duża. Musimy te osoby zewidencjonować, sprawdzić, przeprowadzić kontrolę graniczną, bo priorytetem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków. Musimy wiedzieć, kto wjeżdża do naszego kraju, zwłaszcza w sytuacji, gdy na terytorium Ukrainy toczą się działania zbrojne" - powiedziała Michalska.

Zapewniła, że funkcjonariusze informują wszystkich wjeżdżających z Ukrainy o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową. "Pytamy, czy potrzebują pomocy i czy mają gdzie mieszkać" - zaznaczyła.

Granica polsko-ukraińska ma ponad 535 kilometrów długości. Ochraniają ją dwa oddziały Straży Granicznej - Nadbużański i Bieszczadzki. Funkcjonuje na niej osiem przejść drogowych w: Dorohusku, Korczowej, Hrebennem, Medyce, Budomierzu, Krościenku, Dołhobyczowie i Zosinie.

Zwolnienie z kwarantanny

W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie, na którego mocy z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 od północy w piątek zwolnione są osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk
mchom/ jann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA