REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce wprowadzić dodatek węglowy do zakupu węgla w kwocie 3 tys. zł

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Dodatek węglowy
Dodatek węglowy

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek węglowy, czyli nowa forma dodatku osłonowego do zakupu węgla w wysokości 3 tys. zł miałby trafić bezpośrednio do gospodarstw domowych. To nowy pomysł, który powstał po wprowadzeniu rekompensaty do zakupu węgla. Ta jednak się nie sprawdza, gdyż sprzedawcy nie są zainteresowani przystąpieniem do programu. Kto będzie mógł się ubiegać o dodatek węglowy?

Dodatek węglowy 2022

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o dodatku węglowym, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła projekt we wtorek 19 lipca 2022 r.

Dla kogo dodatek węglowy?

Ta forma dodatku osłonowego ma trafić do gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest:

  1. Kocioł na paliwo stałe,
  2. Kominek,
  3. Koza,
  4. Ogrzewacz powietrza,
  5. Trzon kuchenny,
  6. Piecokuchnia,
  7. Kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe,

- zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek osłonowy do zakupu węgla, czyli dodatek węglowy – warunki otrzymania

Podstawowym wyznacznikiem przyznania tej jednorazowej dopłaty jest wpis źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków, czyli złożenie tzw. deklaracji CEEB.

Dodatek do zakupu węgla nie będzie obciążony podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie będzie mógł być również objęty egzekucją. Nie będzie także uwzględniany przy wyliczeniu rocznego dochodu gospodarstwa domowego, które z tej formy pomocy skorzystało.

Wysokość dodatku węglowego dla gospodarstw domowych

Projektowane rozwiązanie przewiduje bezpośrednią wypłatę dodatkowego świadczenia gospodarstwom domowych. Jego wysokość ma wynieść 3 000 zł.

Termin składania wniosków o dofinansowanie do zakupu węgla

Osoby, które będą chciały i mogły skorzystać z tej formy pomocy, będą musiały złożyć wniosek do właściwej gminy do 30 listopada 2022. Ta z kolei będzie miała miesiąc na jego wypłatę.

W celu przyspieszenia weryfikacji otrzymanych wniosków gminy mają otrzymać dostęp do danych zawartych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatek węglowy, a cena gwarantowana węgla i rekompensata

Rząd planuje wprowadzić nowe rozwiązanie, mające na celu pomoc gospodarstwom domowym, których źródłem ogrzewania jest węgiel. Powodem jest niska skuteczność działań wprowadzających cenę gwarantowaną dla odbiorcy indywidualnego w wysokości 996,60 zł brutto i rekompensatę dla sprzedawców węgla w kwocie 1073,13 zł brutto.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

REKLAMA