REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co w 2023 r. będzie działo się ze stopami procentowymi? [WIDEO]

Subskrybuj nas na Youtube
Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku? [WIDEO]
Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku? [WIDEO]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co dalej ze stopami procentowymi? Najważniejsze banki centralne są zgodne, podwyższają stopy procentowe. Dominuje jastrzębie nastawienie i determinacja, aby zwalczać inflację. Inwestorzy spekulują co zdarzy się w 2023 r.

Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku?

Fed zdecydował o 50 pkt. podwyżce stóp procentowych, przy spadającej inflacji konsumenckiej, wynoszącej 7,1% (2,5-krotnie niższej niż w Polsce). Wcześniej taką decyzję podjął EBC i Bank Anglii. W tym samym tygodniu podwyżkę o 50 pkt. wprowadzić szwajcarski bank centralny (co musiało zmartwić frankowiczów).

REKLAMA

Szefowa banku powiedziała, że następnym posiedzeniu należy spodziewać się kolejnej podwyżki o 50 punktów bazowych, a także podobnego ruchu na kolejnym i jeszcze następnym posiedzeniu.

Walka z inflacją jest więc teraz celem numer jeden, zarówno dla Fed, jak i EBC. Christine Lagarde dała jasno do zrozumienia, że pomimo ryzyka dla wzrostu gospodarczego, EBC będzie dalej podwyższał stopy. Ponadto zapowiedziana została redukcja bilansu, która ma wystartować od marca 2023 r. Lagarde jasno zakomunikowała, że na ten moment nie można liczyć na tzw. pivot. Jastrzębie stanowisko EBC przełożyło się na potężne spadki na europejskich indeksach giełdowych, a także na chwilowe umocnienie euro.

stopy procentowe. Dominuje jastrzębie nastawienie i determinacja, aby zwalczać inflację. Inwestorzy spekulują co zdarzy się w 2023 r.","tags":"XTB,inflacja,kursy walut,Fed,dolar,euro,EBC,frank szwajcarski,bank centralny,kraj,podwyżki stóp procentowych","language":"0","length":"505","adddate":"1671204938","adcat":"10","category":"27","islive":"0","available":1,"webcodes":[{"website":"16974","webname":"biznesiklimat.gazetaprawna.pl","sid":"NGh0LDgzamUsMA=="},{"website":"16972","webname":"cyfrowa-gospodarka.gazetaprawna.pl","sid":"NGhyLDgzamUsMA=="},{"website":"493","webname":"dziennik.pl","sid":"OEQsODNqZSww"},{"website":"494","webname":"forsal.pl","sid":"OEUsODNqZSww"},{"website":"492","webname":"gazetaprawna.pl","sid":"OEMsODNqZSww"},{"website":"15322","webname":"infor.pl","sid":"NEZNLDgzamUsMA=="},{"website":"16958","webname":"interpretacje.pl","sid":"NGhkLDgzamUsMA=="},{"website":"16973","webname":"zdrowiego.pl","sid":"NGhzLDgzamUsMA=="}],"sdfile":"https:\/\/cdn1.onnetwork.tv\/sd\/1\/7\/1741479.mp4?sev=eGMckaDyJ9U-jSYsd38NdQ&e=1733753447","extid":"18084"}" class="psavvideo" data-title="" style="max-width: 800px; margin: 0 auto;">
Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W pierwszej reakcji po publikacji komunikatu EBC główna para walutowa ruszyła wyraźnie w górę, wychodząc nawet powyżej poziomu 1,0700. Ruch ten okazał się jednak nietrwały i szybko doszło do cofnięcia. Ostatecznie cały ruch w górę spowodowany komunikatem banku centralnego został wymazany.

Bardzo ważna przy podejmowaniu decyzji przez banki centralne jest inflacja bazowa, ponieważ – w uproszczeniu – bardziej oddaje przyczyny wewnętrzne wzrostu cen. Ta w USA wynosi 6,0, czyli jest niemal dwukrotnie mniejsza niż w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nie spodziewano się, że inflacja w USA zacznie spadać w tym roku, przypuszczano, że może się to zdarzyć z początkiem 2023 r. – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Ten spadek inflacji to przede wszystkim efekt wyraźnie niższych cen energii. W połowie roku za galon benzyny trzeba było zapłacić na stacjach 5 USD, teraz ta cena zbliżyła się do 3 USD i jest na poziomach z grudnia 2021 r.

REKLAMA

Gdy poznamy dane o inflacji w USA w grudniu może okazać się, że będzie niższa o blisko 1 pkt. proc. Jeśli tak się stanie, tym bardziej aktualne stanie się pytanie czy Fed wcześniej zacznie obniżać stopy procentowe. Jednak nadal oczekuje się, że podstawowa stopa procentowa wyznaczona przez Fed dojdzie do 5%.

- Inwestorzy oceniali, że Fed zacznie ciąć stopy procentowe pod koniec przyszłego roku – wyjaśnia ekspert XTB. – Ponieważ amerykańska gospodarka złapała zadyszkę, to nie zdziwiłbym się, gdyby na początku 2023 r. Fed zakomunikował o wcześniejszych obniżkach.

Ponieważ różnica pomiędzy inflacją konsumencką i inflacją bazową jest wyjątkowo duża, otwarta pozostaje kwestia na co Fed będzie zwracał większą uwagę. Czy na rynek pracy i gospodarkę, czy na inflację bazową? Najkorzystniej byłoby, gdyby Fed mógł zacząć obniżki dzięki spadającej inflacji bazowej.

Rosną nadzieje, że najważniejsze banki centralne szybciej zdecydują się na zmianę polityki monetarnej, choć w grudniu zgodnie wprowadzały podwyżki stóp procentowych. Rosnące nadzieje widać na rynku walutowym.

Para EUR/USD jest już powyżej parytetu. Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, że euro będzie się wzmacniać.

- Po dwóch latach kończy się dominacja dolara na rynku walutowym, a światowa gospodarka bardzo potrzebuje słabszego dolara – dodaje M.Stajniak z XTB.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pułapka w prawie budowlanym, na którą „łapie” się wiele osób: Szopa ogrodowa w odległości mniejszej niż 1,5 m od granicy nieruchomości, to samowola budowlana, za którą trzeba zapłacić nawet 10 tys. zł. Urzędnicy nie mają litości

Sezon na wypoczynek w przydomowym ogródku w pełni. Z posiadaniem ogrodu wiążą się jednak nie tylko przyjemności, ale również wiele obowiązków, których nie wykonamy bez niezbędnych narzędzi ogrodowych (często niemałych gabarytów, jak choćby – kosiarka). Narzędzia te, jak i rowery, zapasowe opony do samochodu i wiele innych rzeczy, których (z oczywistych przyczyn), nie chcemy trzymać w domu – trzeba gdzieś przechowywać, a najlepszym miejscem do tego jest – szopa ogrodowa (domek narzędziowy). Jego posadowienie, choć technicznie nieskomplikowane i łatwe do wykonania w kilka godzin, nawet dla „amatorów” – jeżeli zostanie dokonane niezgodnie z zawiłymi i pełnymi pułapek przepisami prawa budowlanego – może jednak słono kosztować.

Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

REKLAMA

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

REKLAMA

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

REKLAMA