REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W aplikacji mObywatel legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka oraz poselska

W aplikacji mObywatel legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka oraz poselska
W aplikacji mObywatel legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka oraz poselska
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacja mObywatel została poszerzona o trzy nowe, cyfrowe dokumenty. Jakie nowe funkcje pojawiły się od 9 stycznia 2023 r.?

Aplikacja mObywatel poszerzona o trzy nowe funkcje: legitymację emeryta i rencisty, oraz adwokacką i poselską

REKLAMA

Od dziś każdy z ponad 9 milionów emerytów i rencistów może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dodatkowo, również adwokaci i posłowie mogą od dziś posługiwać się cyfrowym dokumentem potwierdzającym pełniony zawód i mandat parlamentarny. W styczniu 2023 r. aplikacja mObywatel została poszerzona o trzy nowe, cyfrowe dokumenty.

REKLAMA

Aplikacja mObywatel została poszerzona o trzy nowe funkcje. Do elektronicznej wersji dokumentów, obok dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy legitymacji szkolnej i studenckiej, dołącza właśnie legitymacja emeryta-rencisty, oraz adwokacka i poselska. Dzięki nim, łatwiej będzie można skorzystać z przysługujących ulg oraz świadczeń zdrowotnych, a w przypadku cyfrowego dokumentu adwokatów i posłów – realizować zawodowe zadania i obowiązki.

„Chcemy wspierać obywateli i poprawiać jakość ich życia, zwłaszcza emerytów i rencistów, a więc grup dotychczas często wykluczanych. To kolejny etap na drodze cyfryzacji rozumianej, jako społeczny proces, który zapewnić może impuls do dalszego rozwoju. Od teraz wyrobienie cyfrowego dokumentu nie wymaga już żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. Cały proces odbywa się automatycznie. Wystarczy zainstalować w swoim telefonie aplikację mObywatel i dodać do niej legitymację emeryta-rencisty. Cieszy nas fakt, że z roku na rok coraz więcej seniorów korzysta z naszych usług.  – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM. „Wiemy, że to co dla młodszego pokolenia jest łatwe i intuicyjnie, może nie być takie dla seniorów, dlatego wspólnie z ZUS przygotowaliśmy materiały informacyjne, w tym ulotki i instrukcję video. W gotowości jest także infolinia ZUS oraz mObywatela” – dodaje minister.

Czym jest aplikacja mObywatel?

REKLAMA

Aplikacja mObywatel to bezpłatne, cyfrowe narzędzie umożliwiające przechowywanie w nim elektronicznej wersji swoich dokumentów oraz korzystanie z usług administracji państwowej i samorządowej. Z mObywatela można korzystać zarówno z poziomu przeglądarki na dowolnym urządzeniu, jak też aplikacji na swoim telefonie komórkowym. Aplikacja już teraz umożliwia pobranie cyfrowych kopii swoich dokumentów. Wśród nich są między innymi dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, legitymacja szkolna czy legitymacja studencka. Ponadto, mObywatel wyświetla nasze elektroniczne recepty, czy bilety kolejowe.

Z końcem 2022 r. włączone zostały kolejne usługi m.in. możliwość składania wniosków/oświadczeń dotyczących zwiększenia limitu na energię elektryczną (przy pomocy aplikacji Polacy złożyli 21 519 wniosków, natomiast przez stronę www – 13 464), czy też wniosku o dodatek elektrycznych dla gospodarstw domowych (przez aplikację złożono 1 305 wniosków, a przez stronę 1 921).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w styczniu 2023 r.

Nowe funkcje w aplikacji od 9 stycznia 2023:

  • mLegitymacja emeryta i rencisty – działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.
  • mLegitymacja adwokacka – dzięki niej potwierdzisz prawo do wykonywania zawodu.
  • mLegitymacja poselska – ułatwi posłom wykonywanie obowiązków wynikających z pełnienia mandatu parlamentarnego. Posłowie zyskają m.in. możliwość użycia elektronicznej legitymacji w trakcie podejmowania interwencji poselskiej czy potwierdzania uprawnień do ulg jeżdżąc środkami transportu publicznego.

Jak pobrać aplikację mObywatel?

Aplikację mObywatel można pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Aby zacząć z niej korzystać, zaloguj się przez  profil zaufany. Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/mobywatel

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: KPRM

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA