REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzina zapłaci 432 zł na publiczną telewizję? Ale bez „młodych” do 26 roku życia? Zamiast abonamentu RTV?

Rodzina zapłaci 432 zł na publiczną telewizję? Ale bez „młodych” do 26 roku życia? Zamiast abonamentu RTV?
Rodzina zapłaci 432 zł na publiczną telewizję? Ale bez „młodych” do 26 roku życia? Zamiast abonamentu RTV?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jest możliwe, że w 2025 r. zamiast abonamentu RTV każdy Polak składający zeznanie roczne zapłaci około 9 zł miesięcznie opłaty audiowizualnej. Jeżeli pod jednym adresem mieszkają 4 osoby składające deklarację PIT, to roczna opłata może wynieść 432 zł. Być może będzie to opłata nie tylko na publiczną telewizję, ale i na rzecz artystów, którzy tracą na braku tantiem za ich dzieła publikowane nieodpłatnie w Internecie.

Opłata audiowizualna byłaby pobierana przy okazji składania zeznania PIT/CIT. 

REKLAMA

Jak to możliwe, że zamiast abonamentu RTV w 2025 r. będzie opłata 432 zł

Według pierwszych szacunków będzie to około 9 zł miesięcznie. Ale uwaga nie od adresu, ale od osoby. Jeżeli pod adresem mieszka 4 osoby i każda składa PIT, to miesięczna wartość opłaty wyniesie 36 zł, czyli rocznie 432 zł. Autorzy tej propozycji mają świadomość, że częsta jest obecnie sytuacja, gdy z rodzicami mieszkają już pracujące ich dzieci. Bo nie jest łatwo w wieku 25 lat kupić mieszkanie przy obecnych ich cenach. Więc proponują, aby "młodzi" ludzie do 26. roku życia nie płacili opłaty audiowizualnej. 

Przykład

W dużym domu mieszka małżeństwo w wieku 51 lat i dwójka ich pracujących dzieci w wieku 27 i 29 lat. Roczna opłata audiowizualna zastępująca abonament RTV wynosi:

9 zł miesięcznie x12 miesięcy x 4 osoby w rodzinie = 432 zł  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego zwolnienie dla osób do 26. roku życia

Ta konstrukcja zwolnienia z nowej opłaty osób do 26 roku życia jest wprost zapisana w jednym z projektów nowych rozwiązań tak:

“Nie budzi wątpliwości zwolnienie osób najstarszych, które ukończyły 75. rok życia. Ponadto, proponuje się dodatkowo zwolnienie dzieci i młodzieży do 26. roku, niezależnie od tego czy osoby te uzyskują przychód, czy też w dalszym ciągu się uczą. Wprowadzenie tego rodzaju zwolnienia jest uzasadnione nie tylko względami społecznymi, ale także wiąże się ze zmniejszeniem wysokości opłat nakładanych na gospodarstwa domowe. W sytuacji, w której w gospodarstwie domowym mieszkają cztery osoby osiągające przychód (rodzice i pełnoletnie dzieci) może dojść do sytuacji, w której opłata jest pobierana od czterech osób, a zatem łączna wysokość składki w przeliczeniu na dane gospodarstwo będzie wyższa od obecnie obowiązującej miesięcznej stawki opłaty abonamentowej”.

Można się spodziewać utrzymania wszystkich obecnych zwolnień znanych z abonamentu RTV + nowe zwolnienie do limitu wieku 26 lat.

Zwolnienie z opłaty dla wykluczonych z Internetu

Według planów osoby, które nie korzystają z takich urządzeń jak komórka, laptop (oczywiście telewizor, radio) mogą uwolnić się od opłaty poprzez złożenie specjalnego oświadczenia.

Co zamiast opłaty audiowizualnej?

Alternatywą dla opłaty audiowizualnej jest finansowanie mediów publicznych z budżetu (według ściśle określonego ustawą procentu od PKB. Za pracę na ostatecznym rozwiązaniem odpowiada Bogdan Zdrojewski przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu. 

źródło: portal Wirtualnemedia 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Gru
  2024-02-12 19:20:59
  Ja jestem za likwidacją telewizji, radia, artyści mogą się przebranżowić to wszystko jest mi tak potrzebne jak śnieg w lecie ,nie oglądam nie słucham ,artyści mnie w ogóle nie interesują i ich wypociny.
  0
 • kana
  2024-02-13 21:12:47
  Można było się spodziewać że chodzi wyłącznie o zwiększenie wpływów. Przewiduję następujący scenariusz, wprowadzą sobie tę "opłatę" przy pobieraniu pit / cit a późninej media "publiczne" czyli kolesi będą "dofinansowane" z budżetu. Zwalczalnie biegunki dżumą, standardowy ruch KOlaboranckich ********
  0
 • inki
  2024-02-13 21:13:46
  Można było się spodziewać że chodzi wyłącznie o zwiększenie wpływów. Przewiduję następujący scenariusz, wprowadzą sobie tę "opłatę" przy pobieraniu pit / cit a późninej media "publiczne" czyli kolesi będą "dofinansowane" z budżetu. Zwalczalnie biegunki dżumą, standardowy ruch KO-laboranckich *********
  0
 • ika
  2024-02-13 21:14:10
  Można było się spodziewać że chodzi wyłącznie o zwiększenie wpływów. Przewiduję następujący scenariusz, wprowadzą sobie tę "opłatę" przy pobieraniu pit / cit a późninej media "publiczne" czyli kolesi będą "dofinansowane" z budżetu. Zwalczalnie biegunki dżumą, standardowy ruch KO-laboranckich PO-je-bów.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

REKLAMA

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

REKLAMA

Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy? Pytania i odpowiedzi

Odpowiedź na pozew rozwodowy jest ważnym pismem procesowym, w którym pozwany może zawrzeć swoje twierdzenia i wnioski dowodowe. 

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

REKLAMA