REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz płacenia gotówką. Unia określiła limit płatności gotówkowych

Zakaz płacenia gotówką. Unia określiła limit płatności gotówkowych
Zakaz płacenia gotówką. Unia określiła limit płatności gotówkowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustanowiony zostanie ogólnoeuropejski limit płatności gotówkowych, który wyniesie 10 000 EUR. Tak wynika z unijnego pakietu nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Nowy limit gotówkowy ma dotyczyć profesjonalnych uczestników rynku, w tym np. transakcji między przedsiębiorcami a konsumentami.

Rada UE określiła limit płatności gotówkowych na 10 000 EUR, w ramach pakietu nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy

REKLAMA

Rada Unii Europejskiej przyjęła 30 maja br. pakiet nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Mają one chronić obywateli UE i unijny system finansowy przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W ramach przyjętego pakietu wszystkie przepisy mające zastosowanie do sektora prywatnego zostaną przeniesione do nowego rozporządzenia mającego bezpośrednie zastosowanie, natomiast dyrektywa będzie dotyczyć organizacji właściwych organów krajowych zwalczających pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu (AML/CFT).

REKLAMA

Nowe rozporządzenie w sposób wyczerpujący harmonizuje przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy – po raz pierwszy w całej UE – i likwiduje tym samym luki prawne dla oszustów. Rozszerza ono przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy na nowe „podmioty zobowiązane” – m.in. większość sektora kryptoaktywów, sektor handlu towarami luksusowymi oraz kluby piłkarskie i agentów piłkarskich. W rozporządzeniu ustanowiono również m.in. surowsze wymogi dotyczące należytej staranności, uregulowano kwestię beneficjentów rzeczywistych i określono limit płatności gotówkowych na 10 000 EUR.

Dyrektywa poprawi organizację krajowych systemów przeciwdziałania praniu pieniędzy, określa bowiem jasne zasady współpracy jednostek analityki finansowej (krajowych organów gromadzących informacje o podejrzanej lub nietypowej działalności finansowej w państwach członkowskich) i organów nadzorczych.

Nowy europejski Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA)

REKLAMA

Unijny nowy pakiet ustanawia również nowy europejski Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA). Urząd ten będzie miał bezpośrednie i pośrednie uprawnienia nadzorcze nad podmiotami zobowiązanymi wysokiego ryzyka w sektorze finansowym. AMLA będzie miał siedzibę we Frankfurcie i rozpocznie działalność w połowie 2025 r.

Ze względu na to, że przestępczość finansowa ma charakter transgraniczny, nowy urząd zwiększy skuteczność ram przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT), ponieważ wraz z krajowymi organami nadzoru utworzy zintegrowany mechanizm. Ma on gwarantować, że podmioty zobowiązane wypełniają swoje obowiązki związane z AML/CFT w sektorze finansowym. AMLA będzie też wspierać sektor niefinansowy, a także koordynować i wspomagaćjednostki analityki finansowej. Oprócz uprawnień nadzorczych oraz w celu zapewnienia przestrzegania przepisów urząd będzie miał możliwość, w przypadkach poważnych, systematycznych lub wielokrotnych naruszeń wymogów mających bezpośrednie zastosowanie, nakładania kar pieniężnych na wybrane podmioty zobowiązane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy stanowi również, że państwa członkowskie UE udostępniają za pośrednictwem pojedynczego punktu dostępu informacje ze scentralizowanych rejestrów rachunków bankowych, zawierających dane o tym, kto posiada dany rachunek bankowy i gdzie. Ponieważ dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy da dostęp do pojedynczego punktu dostępu wyłącznie jednostkom analityki finansowej, Rada przyjęła dziś odrębną dyrektywę w celu zapewnienia, by krajowe organy ścigania miały dostęp do wspomnianych rejestrów za pośrednictwem pojedynczego punktu dostępu. Dyrektywa ta wprowadza również harmonizację formatu wyciągów bankowych. Taki bezpośredni dostęp i stosowanie przez banki zharmonizowanych formatów to ważne instrumenty w zwalczaniu przestępstw i wysiłkach na rzecz identyfikowania i konfiskowania dochodów z przestępstw.

Rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy zacznie obowiązywać trzy lata po wejściu w życie

To ostatni etap procedury przyjęcia aktów. Teraz zostaną one opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie. Rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy zacznie obowiązywać trzy lata po wejściu w życie. Na transpozycję niektórych części dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy państwa członkowskie będą miały dwa lata, a w przypadku innych – trzy lata.

Przypomnijmy, że 20 lipca 2021 r. Komisja przedstawiła pakiet projektów ustawodawczych mających zaostrzyć unijne przepisy przeciwko praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT). Na pakiet składają się:

  • rozporządzenie ustanawiające nowy unijny urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLA), który będzie miał prawo nakładać sankcje i kary
  • rozporządzenie będące przekształceniem rozporządzenia o transferach środków pieniężnych, dzięki któremu transfery kryptoaktywów mają być bardziej przejrzyste i w pełni identyfikowalne (przyjętego w maju 2023 r.)
  • rozporządzenie o obowiązkach sektora prywatnego w kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy dyrektywa o mechanizmach przeciwdziałania praniu pieniędzy na szczeblu krajowym.

Źródło: Rada Unii Europejskiej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA