REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz płacenia gotówką. Unia określiła limit płatności gotówkowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zakaz płacenia gotówką. Unia określiła limit płatności gotówkowych
Zakaz płacenia gotówką. Unia określiła limit płatności gotówkowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustanowiony zostanie ogólnoeuropejski limit płatności gotówkowych, który wyniesie 10 000 EUR. Tak wynika z unijnego pakietu nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Nowy limit gotówkowy ma dotyczyć profesjonalnych uczestników rynku, w tym np. transakcji między przedsiębiorcami a konsumentami.

Rada UE określiła limit płatności gotówkowych na 10 000 EUR, w ramach pakietu nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy

REKLAMA

Rada Unii Europejskiej przyjęła 30 maja br. pakiet nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Mają one chronić obywateli UE i unijny system finansowy przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W ramach przyjętego pakietu wszystkie przepisy mające zastosowanie do sektora prywatnego zostaną przeniesione do nowego rozporządzenia mającego bezpośrednie zastosowanie, natomiast dyrektywa będzie dotyczyć organizacji właściwych organów krajowych zwalczających pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu (AML/CFT).

REKLAMA

Nowe rozporządzenie w sposób wyczerpujący harmonizuje przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy – po raz pierwszy w całej UE – i likwiduje tym samym luki prawne dla oszustów. Rozszerza ono przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy na nowe „podmioty zobowiązane” – m.in. większość sektora kryptoaktywów, sektor handlu towarami luksusowymi oraz kluby piłkarskie i agentów piłkarskich. W rozporządzeniu ustanowiono również m.in. surowsze wymogi dotyczące należytej staranności, uregulowano kwestię beneficjentów rzeczywistych i określono limit płatności gotówkowych na 10 000 EUR.

Dyrektywa poprawi organizację krajowych systemów przeciwdziałania praniu pieniędzy, określa bowiem jasne zasady współpracy jednostek analityki finansowej (krajowych organów gromadzących informacje o podejrzanej lub nietypowej działalności finansowej w państwach członkowskich) i organów nadzorczych.

Nowy europejski Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA)

REKLAMA

Unijny nowy pakiet ustanawia również nowy europejski Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA). Urząd ten będzie miał bezpośrednie i pośrednie uprawnienia nadzorcze nad podmiotami zobowiązanymi wysokiego ryzyka w sektorze finansowym. AMLA będzie miał siedzibę we Frankfurcie i rozpocznie działalność w połowie 2025 r.

Ze względu na to, że przestępczość finansowa ma charakter transgraniczny, nowy urząd zwiększy skuteczność ram przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT), ponieważ wraz z krajowymi organami nadzoru utworzy zintegrowany mechanizm. Ma on gwarantować, że podmioty zobowiązane wypełniają swoje obowiązki związane z AML/CFT w sektorze finansowym. AMLA będzie też wspierać sektor niefinansowy, a także koordynować i wspomagaćjednostki analityki finansowej. Oprócz uprawnień nadzorczych oraz w celu zapewnienia przestrzegania przepisów urząd będzie miał możliwość, w przypadkach poważnych, systematycznych lub wielokrotnych naruszeń wymogów mających bezpośrednie zastosowanie, nakładania kar pieniężnych na wybrane podmioty zobowiązane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy stanowi również, że państwa członkowskie UE udostępniają za pośrednictwem pojedynczego punktu dostępu informacje ze scentralizowanych rejestrów rachunków bankowych, zawierających dane o tym, kto posiada dany rachunek bankowy i gdzie. Ponieważ dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy da dostęp do pojedynczego punktu dostępu wyłącznie jednostkom analityki finansowej, Rada przyjęła dziś odrębną dyrektywę w celu zapewnienia, by krajowe organy ścigania miały dostęp do wspomnianych rejestrów za pośrednictwem pojedynczego punktu dostępu. Dyrektywa ta wprowadza również harmonizację formatu wyciągów bankowych. Taki bezpośredni dostęp i stosowanie przez banki zharmonizowanych formatów to ważne instrumenty w zwalczaniu przestępstw i wysiłkach na rzecz identyfikowania i konfiskowania dochodów z przestępstw.

Rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy zacznie obowiązywać trzy lata po wejściu w życie

To ostatni etap procedury przyjęcia aktów. Teraz zostaną one opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie. Rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy zacznie obowiązywać trzy lata po wejściu w życie. Na transpozycję niektórych części dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy państwa członkowskie będą miały dwa lata, a w przypadku innych – trzy lata.

Przypomnijmy, że 20 lipca 2021 r. Komisja przedstawiła pakiet projektów ustawodawczych mających zaostrzyć unijne przepisy przeciwko praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT). Na pakiet składają się:

  • rozporządzenie ustanawiające nowy unijny urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLA), który będzie miał prawo nakładać sankcje i kary
  • rozporządzenie będące przekształceniem rozporządzenia o transferach środków pieniężnych, dzięki któremu transfery kryptoaktywów mają być bardziej przejrzyste i w pełni identyfikowalne (przyjętego w maju 2023 r.)
  • rozporządzenie o obowiązkach sektora prywatnego w kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy dyrektywa o mechanizmach przeciwdziałania praniu pieniędzy na szczeblu krajowym.

Źródło: Rada Unii Europejskiej

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA