REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? Jest projekt ustawy. Prezydent jest za

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pracownik, relaks
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? Jest projekt ustawy. Prezydent jest za
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? Jest projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Prezydent popiera pomysł Lewicy ws. dnia wolnego od pracę w Wigilię Bożego Narodzenia.

24 października 2024 r. Lewica złożyła projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Chodzi m.in. o ustanowienie nowego dnia wolnego od pracy.

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? Jest projekt ustawy.

Projekt ten zakłada, że 24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia będzie dniem wolnym od pracy. Dodatkowo, nakłada także ograniczenie w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą dzień Wielkiej Nocy. Zgodnie z projektem nowelizacji – powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – maja być zakazane. W projekcie znalazły się także zapisy dotyczące tego, kiedy zakaz handlu nie będzie obowiązywał. Ma on nie obowiązywać w kolejne dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, a także ostatnią niedzielę przypadającą. Dodatkowo, w projekcie uwzględniono także handel w sobotę poprzedzającą bezpośrednio pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Po godzinie 14:00 handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem mają być zakazane. Wyjątek mają stanowić placówki nieobjęte zakazem handlu w niedzielę i święta wymienione w art. 6 ustawy o z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Projekt zakłada wejście w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Uzasadnienie do projektu

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy ułatwi pracownikom łączenie życia zawodowego z życiem prywatnym. Projektodawcy przypomnieli, że ułatwi to także sprawowanie opieki nad dziećmi, które najczęściej w tym dniu nie mają zajęć edukacyjnych. Dodano także, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech.

Prezydent jest za

25 października ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że to, czy wolny od pracy będzie już tegoroczny 24 grudnia zależy – w jej ocenie – od tego, kiedy i w jakim tempie projekt ustawy będzie procedowany przez parlamentarzystów. 29 października prezydent Andrzej Duda w Radiu Zet przekazał, że popiera pomysł Lewicy w sprawie wolnej od pracy Wigilii. Zadeklarował, że podpisze taką ustawę. Dodał, że nie przejmuje się kosztami tego pomysłu, ponieważ – w jego ocenie – „ludziom też się coś należy”. Powiedzmy sobie szczerze: w większości przypadków to jest już taka praca „na pół gwizdka”. Ludzie wychodzą z pracy, bo muszą załatwić sprawy, więc to jest taki dzień, który w istocie bardzo umiarkowanie jest dniem przepracowanym" – powiedział. Dodał jednak, że są zawody, które ten dzień "muszą przepracować solidnie". Zdaniem marszałka Sejmu Szymona Hołowni, propozycja wprowadzenia dnia wolnego w Wigilię trzeba omówić zarówno z przedsiębiorcami, jak i z pracownikami sieci handlowych. Hołownia uważa, że jest to dobry wstęp do rozmowy o niedzielach handlowych. Dla przypomnienia, pod koniec marca Polska 20250 złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, która m.in. zakłada dwie niedziele handlowe w miesiącu. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz wskazała, że każdy dzień wolny to koszt dla gospodarki od 6 do 8 mld złotych. W jej ocenie warto przyjrzeć się dniom wolnym. Ludzie chcą (wolnej Wigilii) i słusznie, zobaczmy jakie mamy dni wolne, może nie wszystkie są tak ważne dla ludzi, bo każdy dzień wolny to jest koszt dla gospodarki- przekazała. Minister rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział, że nie zgodzi się na wprowadzenie w tym roku wolnej od pracy Wigilii. Branża handlowa apeluje, by nie dokonywać zmian jeszcze w tym roku. Deklaruje chęć dialogu na temat przyszłych lat i proponuje dodatkową handlową niedzielę w grudniu.

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Co dzieje się z projektem

Na stronie Sejmu (stan na godz.5:50 we wtorek, 5 listopada) widnieje informacja, że 25 października projekt nowelizacji został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego ora Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji. 30 października 2024 r. zaś, został skierowany do opinii SN, PG, NRA, KRRP, RDS, PIP, RMiŚP, KIG, NBP, KRBR, FZZ, OPZZ, NSZZ"S", FPP, BCC-ZP, ZRP, PRP, ZPiP i Lewiatan. W środę, 6 listopada marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w projekcie Lewicy brakuje oceny skutków finansowych oraz deklaracji ws. zgodności z prawem UE. Dodał, że czeka na uzupełnienie braków. Zaznaczył, że w związku z tymi brakami prawdopodobieństwo rozpatrzenia tego projektu na obecnym posiedzeniu maleje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dni ustawowo wolne od pracy

Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy (Dz.U.2020.1920 t.j.) dniami wolnymi od pracy są niedziele oraz następujące dni: 

  • 1 stycznia - Nowy Rok,
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
  • pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • drugi dzień Wielkiej Nocy,
  • 1 maja - Święto Państwowe,
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  • dzień Bożego Ciała,
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

REKLAMA

Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Czym skutkuje w prawie karnym?

Przestępstwa są nagannymi, zabronionymi czynami. Ich popełnienie grozi określoną karą. Niemniej jednak sprawca nie zawsze będzie poddany karze. Co więcej, możliwa jest też sytuacja, w której takie zachowanie, choć wypełnia znamiona czynu określone w ustawie, to jednak w bardzo niewielkim stopniu narusza dobro chronione prawem i w konsekwencji nie będzie przestępstwem.

Orzeczenia o niepełnosprawności w 2025 r. Jak długo są ważne? [FAQ]

Kwestia ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności rodzi szereg praktycznych wątpliwości. W artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.

Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Masz wadę wzroku i prawo jazdy? Możesz dostać areszt, 1500 zł grzywny a nawet zakaz prowadzenia pojazdów jeśli nie stosujesz się do kodu na dokumencie

Jeśli masz wadę wzroku i jeździsz samochodem sprawdź swoje prawo jazdy. Chodzi o rewers i specjalne kody. Okazuje się, że na kierowców nakładane są wysokie grzywny a nawet odbierane są uprawnienia czy stosowany jest areszt, za to, że nie stosują się do wytycznych na dokumencie uprawniającym do poruszania się samochodem czy innym pojazdem mechanicznym.

REKLAMA

MOPS czy ZUS? Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. [TABELA]

Jakie świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a które ośrodki pomocy społecznej? Prezentujemy proste zestawienie najważniejszych świadczeń w 2025 r.

Renta tytoniowa – czym jest, kto może się o nią ubiegać, na jakiej podstawie prawnej?

Renta tytoniowa to pojęcie, które choć w powszechnym użyciu nie funkcjonuje, coraz częściej pojawia się w kontekście dyskusji o świadczeniach z tytułu niezdolności do pracy. Choć alkoholizm jest uznawany za jedno z najpoważniejszych uzależnień, jego konsekwencje zdrowotne nie są jedynymi powodami przyznawania rent. W artykule wyjaśniamy, czym jest renta tytoniowa, kto może się o nią ubiegać oraz na jakiej podstawie prawnej można starać się o to świadczenie.

REKLAMA