REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wielkanoc, Polska, Ukraina, zwyczaje
Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wielkanoc w Polsce, Ukrainie, Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę. To właśnie z tych krajów jest w Polsce sporo pracowników. A co jeśli pracownik nie chce świętować polskiej Wielkanocy?

rozwiń >

Święta Wielkanocne w 2025 r. wypadają następująco:

REKLAMA

  • Wielki Czwartek - 17 kwietnia 2025 r.
  • Wielki Piątek - 18 kwietnia 2025 r.
  • Wielka Sobota - 19 kwietnia 2025 r.
  • Wielka Niedziela - 20 kwietnia 2025 r.
  • Poniedziałek Wielkanocny - 21 kwietnia 2025 r., tzw. lany poniedziałek.

Wielkanoc dla Polaków i Ukraińców: wspólny termin

Co ciekawe, w tym roku polska i ukraińska Wielkanoc wypada tego samego dnia. To dobra wiadomość dla pracodawców zatrudniających przedstawicieli obu narodowości, niwelująca konieczność dostosowania systemu i trybu pracy do różnic kulturowych – czasem nieuniknioną. Codzienny szacunek i uwzględnienie odmiennych tradycji związanych m.in. z obchodzeniem świąt wielkanocnych ma ogromne znaczenie w zarządzaniu wielokulturowym i zróżnicowanym zespołem. Eksperci Smart Solutions podpowiadają, jak pogodzić ze sobą kilka różnych kultur i jaką rolę w tym odgrywają tolerancja i otwartość.

W Polsce coraz więcej pracowników z Kolumbii i Filipin

Od kilku lat obserwujemy napływ imigrantów z Ukrainy, jednak zgodnie z raportami Głównego Urzędu Statystycznego, ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce maleje – w ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszył się o 6 p.p. Ukraińców wciąż jest dużo, ale dynamicznie rosną inne grupy narodowe na polskim rynku pracy – wśród nich są Filipińczycy i Kolumbijczycy. W 2024 roku Kolumbijczykom wydano ok. 3 tys. pozytywnych decyzji ws. legalnego pobytu w Polsce, w porównaniu do niecałego 1 tys. w 2023 r. W pierwszej połowie 2024 r. Filipińczykom wydano 20,5 tys. zezwoleń na pracę, w porównaniu do 13 tys. w całym 2023 roku. Tak kształtujące się trendy migracyjne wymagają od pracodawców coraz większej elastyczności – nie tylko w procesach adaptacji do polskich warunków pracy, ale także w podejściu do różnic kulturowych.

Wielkanoc w Polsce, na Ukrainie, w Kolumbii i na Filipinach

Wielkanoc w Polsce, na Ukrainie, w Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę.

  • W Polsce najważniejszymi momentami są święcenie pokarmów w Sobotę oraz niedzielne śniadanie wielkanocne. Dla osób wierzących i praktykujących w Kościele Katolickim ogromne znaczenie ma Droga Krzyżowa w piątek, ale też niedzielna, poranna Rezurekcja.
  • W Ukrainie Wielkanoc (w języku ukraińskim „Wielki Dzień”) to czas malowania pisanek, święcenia potraw w cerkwiach i rodzinnych spotkań przy wspólnym posiłku. Tradycyjnie piecze się paschy, a także przygotowuje się koszyki ze święconką. Nocna liturgia, która trwa do późnych godzin porannych, jest najważniejszym momentem świąt, po niej rodziny zasiadają do wspólnego posiłku. Ukraińska Pascha pełna jest radości, śpiewów i tańców, a symbolem jest odrodzenie i triumf życia.
  • Dla mieszkańców Ameryki Południowej święta wielkanocne stanowią nie tylko okazję do religijnej zadumy, ale także odpoczynku i grillowania. Kolumbijczycy spędzają ten czas z rodziną, biorąc udział w nabożeństwach oraz wspólnie spożywając tradycyjne potrawy rybne.
  • Wielkanoc na Filipinach to czas głębokiej refleksji religijnej, którą rozpoczynają odbywające się już w Wielki Piątek procesje i Drogi Krzyżowe. Świąteczna niedziela jest czasem radosnych spotkań rodzinnych, podczas których spożywa się tradycyjne dania, takie jak „bibingka” – filipińskie ciasto ryżowe.

– W kontekście świąt wielkanocnych naszą rolą, jako pracodawców, jest po pierwsze, zapewnienie pracowników, że ich zwyczaje są widziane i szanowane, po drugie, zaoferowanie dni wolnych wtedy, kiedy im one przysługują. Dla Polaków, Ukraińców czy Kolumbijczyków jest to wielkanocna niedziela i poniedziałek, ale Filipińczycy zaczynają obchody już w piątek – mówi Agnieszka Kolanowska, Strategic Partnership Manager w Smart Solutions HR. – Pracodawcy powinni wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich międzynarodowych pracowników, zapewniając elastyczność w przyznawaniu dni wolnych. Warto zapytać pracowników, jakie dni są dla nich istotne i kiedy chcieliby obchodzić święta. Takie podejście będzie świadczyło o szacunku dla różnorodności i pomoże uniknąć nieporozumień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarządzanie wielokulturowym zespołem

Dodatkową kwestią, którą warto wziąć pod uwagę w zarządzaniu wielokulturowym zespołem, jest obecność na polskim rynku imigrantów z krajów niechrześcijańskim jak Indie, Wietnam, Bangladesz, Pakistan czy Uzbekistan.

Ważne

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, obywatele Indii stanowią czwartą najliczniejszą grupę cudzoziemców w Polsce – w 2024 roku pozytywne decyzje dotyczące pobytu czasowego otrzymało ponad 12 tys. osób z tego kraju. Dane dla pozostałych państw przedstawiają się następująco: imigranci z Uzbekistanu otrzymali 6,5 tys. pozwoleń, Wietnamu – 5,3 tys., Bangladeszu – 3 tys. i Pakistanu – 1 tys.

– Obywatele krajów nieobchodzących świąt wielkanocnych mają zupełnie inne potrzeby, o których jako pracodawcy nie możemy zapomnieć. Zaproponowanie dodatkowych, choć niewymaganych przez pracowników dni wolnych, to tylko jeden z pomysłów. Warto pomyśleć o tym, jak zaprosić ich do naszych świąt i wspólnego spędzania czasu. Okres wielkanocny to doskonała okazja do tworzenia przestrzeni, w której wszyscy mogą dzielić się swoimi tradycjami i doświadczeniami, nie tylko świątecznymi. Warto organizować wydarzenia, które pozwalają na wzajemne poznawanie kultur, takie jak wspólne posiłki czy warsztaty, gdzie każdy ma szansę zaprezentować swoje zwyczaje. Kluczem jest tworzenie atmosfery wzajemnego szacunku i otwartości - tylko w takiej przestrzeni wielokulturowość może stać się prawdziwym atutem, wzbogacającym zespół i wspierającym współpracę – podkreśla Włodzimierz Kucharczuk, Project Manager w Smart Solutions HR.

Czy Wielkanoc jest wolna dla osób innego wyznania?

REKLAMA

Przepisy Konstytucji RP zapewniają każdemu wolność sumienia, wyznania i religii. Każdy może decydować jakie święta i czy chce je obchodzić. W Polsce przeważa katolicyzm, ale dużą część stanowią też osoby wyznające wiarę prawosławną - szczególnie na skutek napływu osób z Ukrainy. Czy zatem osoba wyznająca inną wiarę niż katolicka i nie obchodząca w dniu 20 kwietnia i 21 kwietnia 2025 r. świąt Wielkanocnych ma prawo do dni wolnych od pracy? Zgodnie z ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z dnia 17 maja 1989 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 265):

Osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii. Zwolnienie od pracy może być udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych.

Ważne

Pracownik należący do kościoła lub innego związku wyznaniowego, którego święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy powinien zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Pracodawca zawiadamia pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia. Z konstrukcji przepisów wynika obowiązek udzielenie zwolnienia, pod warunkiem, że: 1) pracownik złoży wniosek z wymaganym, co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem; 2) zwolnienie zostanie odpracowane.

Różnorodny, wielokulturowy zespół to wielka szansa, nie tylko wyzwanie

Nie bójmy się też różnic kulturowych – jeden z moich szefów kiedyś powiedział, że relacja z zespołem jest jak małżeństwo. Kiedy nie ma kłótni, negocjacji, wymiany, to znaczy, że nasza relacja jest już letnia, a nawet chłodna, a to pierwszy krok do braku zrozumienia i oddalania się od siebie. Trzeba się czasem pospierać, poprzeciągać linę i być otwartym na wspólną, kompromisową wizję. Taka sinusoida uczuć energii jest bardzo potrzebna, także w zespole. Różnorodny, wielokulturowy zespół to wielka szansa, nie tylko wyzwanie – mówi Kolanowska.

Źródła: raport „Diversity IN Check”, Forum Odpowiedzialnego Biznesu 2024, Główny Urząd Statystyczny, dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

REKLAMA

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce. Coś się zmienia po 10 latach, ale to nie jest dobra wiadomość

Po raz pierwszy od dekady doszło do bezprecedensowego porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego - zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców jednomyślnie sprzeciwiły się rządowej propozycji zaledwie 3-procentowej podwyżki płac w budżetówce. Uchwała nr 139 RDS, przyjęta 14 lipca 2025 roku, to nie tylko wyraz wspólnego stanowiska wobec zbyt niskiego wzrostu wynagrodzeń, lecz także sygnał narastającego kryzysu w dialogu społecznym i zapowiedź otwartego sporu z rządem.

REKLAMA

Okulary za kierownicą: kiedy grozi mandat nawet w wysokości 500 zł? O tym musisz pamiętać

Kierowcy z wadami wzroku powinni zachować szczególną ostrożność. Mimo że jazda w okularach korekcyjnych wydaje się standardowa, w niektórych przypadkach może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wysokość kary zależy od kodów, które są wpisane w twoim prawie jazdy. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Unia chce słuchać dzieci, zanim uchwali prawo. Nadchodzi rewolucja w legislacji?

Parlament Europejski chce wprowadzenia obowiązkowego testu praw dziecka dla wszystkich nowych przepisów wychodzących z Komisji Europejskiej. – Dzieci wiedzą, czego chcą, i potrafią to jasno powiedzieć – przekonuje Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Bezpieczeństwo w sieci, walka z mową nienawiści, edukacja o prawach i realna pomoc dla ofiar przemocy to tylko część postulatów najmłodszych obywateli UE. Unia słucha ich coraz uważniej – i właśnie to może całkowicie zmienić sposób, w jaki tworzone jest prawo w Europie. Czy nadchodzi era legislacji pisanej oczami dziecka?

REKLAMA