reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Powtórzenie wyborów samorządowych 2014?

Powtórzenie wyborów samorządowych 2014?

O ważności i prawidłowości przeprowadzenia wyborów, także wyborów samorządowych, może zdecydować jedynie niezawisły sąd. Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podkreślił, że jedyną drogą do powtórzenia wyborów samorządowych jest protest wyborczy.

W związku z powtarzającymi się publikacjami prasowymi (C. Grabarczyk: „Nie wykluczam wniosku o unieważnienie wyborów”, „Nie wykluczam powtórzenia wyborów”, „Nie wykluczam wniosku o powtórzenie wyborów”), przywołującymi przerwaną odpowiedź Ministra Sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka na jedno z pytań zadanych w programie „Jeden na jeden” w TVN 24 (19 listopada 2014 r.), Minister Sprawiedliwości kategorycznie zaprzecza, by wskazane publikacje odzwierciedlały jego intencje.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nowa kadencja władz samorządowych

Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk nie popiera żadnej inicjatywy zmierzającej do skrócenia kadencji wybranych władz samorządowych. Zdaniem Ministra Sprawiedliwości zgłaszana przez niektórych polityków inicjatywa ustawodawcza zmierzająca do skrócenia wybranych w ostatnią niedzielę władz samorządowych to przejaw psucia państwa. Kadencyjność jest fundamentem demokratycznego państwa prawnego i powinna być przez wszystkich szanowana i respektowana.

Powtórzenie wyborów w wyniku protestu wyborczego

Intencją odpowiedzi Ministra Sprawiedliwości na pytanie: „Czy wyklucza Pan ewentualnie, po podaniu oficjalnych wyników możliwość, postulat powtórzenia tych wyborów?”, było stwierdzenie, że nie można wykluczyć, że takie postulaty się pojawią, co wynikało z kontekstu całej rozmowy. Zgodnie bowiem z obowiązującym prawem protest wyborczy może wnieść każdy uprawniony, w świetle przepisów Kodeksu wyborczego, do właściwego sądu okręgowego. Minister Sprawiedliwości zaznacza, że tylko niezawisły sąd może zdecydować, czy wybory samorządowe zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy.

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

reklama

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia

Powtórzenie wyborów samorządowych 2014?/ Fot. Fotolia
Powtórzenie wyborów samorządowych 2014?/ Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrick Wilhelmsen

Adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i prawie karnym gospodarczym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama