REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014

Aleksandra Pajewska
Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014/ Fot. Fotolia
Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014 – ze względu na podwyższenie diet – cieszy się dużą popularnością. W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi (16 listopada 2014 roku) warto pamiętać, że nieobecność w pracy z tytułu członkostwa w komisji ma charakter usprawiedliwiony ale niepłatny.

Wybory samorządowe 2014 zbliżają się coraz większymi krokami. Dla przypomnienia – głosować będziemy 16 listopada 2014 roku (w niedzielę). Co prawda na zgłoszenie się do pracy w charakterze członka obwodowej komisji wyborczej jest już za późno - termin zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych minął bowiem 17 października 2014 roku (praktycznie na miesiąc przed terminem wyborów), jednak Ci, którzy zdążyli, powinni pamiętać o zasadach rozliczeń z pracodawcą. Otóż absencja w pracy z tytułu obowiązków wynikających z członkostwa w komisji wyborczej ma charakter usprawiedliwiony ale niepłatny.

REKLAMA

Zobacz również: Kalkulator wynagrodzeń

Usprawiedliwiona, niepłatna nieobecność w pracy

Zgodnie z Kodeksem wyborczym każda osoba będąca członkiem terytorialnej lub obwodowej komisji wyborczej ma prawa do zwolnienia od pracy ale nie do wynagrodzenia. Nieobecność pracownika w miejscu pracy spowodowana obowiązkami wyborczymi (np. koniecznością udziału w spotkaniu informacyjnym/ szkoleniowym) należy zakwalifikować jako usprawiedliwioną. Żądanie takiego zwolnienia może nastąpić zarówno przed jak i po dniu, w którym organizowane są wybory. W obydwu przypadkach należy je uznać za uzasadnione. Wymiar takiego zwolnienia nie może przekraczać 5 dni. Za czas zwolnienia zatrudnionemu przysługuje prawo do wszystkich świadczeń wynikających z ubezpieczenia społecznego oraz ze stosunku pracy, jednak nie do wynagrodzenia.

Zwolnienie od pracy w związku z członkostwem w komisji wyborczej ma charakter niepłatny.

Wniosek o zwolnienie z pracy

W związku z dodatkowymi obowiązkami, jakie pracownik dobrowolnie przyjmuje na siebie w okresie okołowyborczym, nie jest on zwolniony z zachowania szacunku i lojalności wobec pracodawcy. W tym celu wymagane jest dopełnienie szeregu formalności. Po pierwsze pracownik powinien odpowiednio poinformować i uprzedzić o planowanej nieobecności. Wniosek należy przedstawić pracodawcy, co najmniej na trzy dni przed prognozowanym zwolnieniem, w formie pisemnej, podając zarówno przyczynę nieobecności jak i przewidywany czas jej trwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaświadczenie komisji wyborczej

Po powrocie do pracy zatrudniony zobligowany jest do udokumentowania przyczyn swojej nieobecności. Czyni to przedkładając zaświadczenie komisji wyborczej usprawiedliwiające nieobecność w pracy. W treści zaświadczenia powinny znajdować się podstawowe dane pracownika, tj.: imię i nazwisko, podstawa prawna zwolnienia oraz przyczyna i czas nieobecności. Dla swej ważności zaświadczenie powinno zostać opieczętowane przez terytorialną albo obwodową komisję wyborczą, a dodatkowo podpisane przez przewodniczącego komisji. Warto nadmienić, że zaświadczenie jest sporządzane w dwóch egzemplarzach. Pierwszy trafia do osoby zainteresowanej, drugi – do dokumentacji komisji.

Wybory samorządowe 2014 – okręgi jednomandatowe

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Członkowie komisji wyborczej

Kandydatami (a później członkami) obwodowej komisji wyborczej mogą być wyłącznie osoby, które łącznie spełniają poniższe kryteria:

 • są ujęte w stałym rejestrze wyborców danej gminy;
 • są obywatelami polskimi;
 • najpóźniej w dniu wyborów kończą 18 lat;
 • nie są pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
 • nie są pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu;
 • nie są ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

REKLAMA

Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że samo zgłoszenie kandydata na członka komisji nie jest równoznaczne z powołaniem w jej skład. W sytuacji zgłoszenia do danej komisji większej liczby kandydatów niż ustawowo przewidywana, konieczne jest wyłonienie składu w drodze losowania. Gdy zaś sytuacja jest odwrotna – tj. liczba kandydatów jest mniejsza od minimalnego składu liczbowego komisji, uzupełnienia składu dokonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Czyni to w drodze wyboru spośród osób ujętych w stałym rejestrze wyborców tej gminy.

W skład obwodowej komisji wyborczej wchodzi od 6 do 8 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby i jedna osoba wskazana przez wójta spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych.

Wybory samorządowe 2014 – głosowanie korespondencyjne

Diety członków komisji wyborczych

Diety członków komisji wyborczych uległy w 2014 znacznemu podwyższeniu i wynoszą odpowiednio:

 • członek komisji wyborczej - 300 zł,
 • przewodniczący komisji - 380 zł,
 • zastępca przewodniczącego - 330 zł.

Jest to wynagrodzenie za jeden dzień pracy, które – co ważne – nie podlega opodatkowaniu.

Diety członków komisji w wyborach samorządowych 2014

Podstawa prawna:

Ustawa z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA