reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2014 > Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014

Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014

Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014 – ze względu na podwyższenie diet – cieszy się dużą popularnością. W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi (16 listopada 2014 roku) warto pamiętać, że nieobecność w pracy z tytułu członkostwa w komisji ma charakter usprawiedliwiony ale niepłatny.

Wybory samorządowe 2014 zbliżają się coraz większymi krokami. Dla przypomnienia – głosować będziemy 16 listopada 2014 roku (w niedzielę). Co prawda na zgłoszenie się do pracy w charakterze członka obwodowej komisji wyborczej jest już za późno - termin zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych minął bowiem 17 października 2014 roku (praktycznie na miesiąc przed terminem wyborów), jednak Ci, którzy zdążyli, powinni pamiętać o zasadach rozliczeń z pracodawcą. Otóż absencja w pracy z tytułu obowiązków wynikających z członkostwa w komisji wyborczej ma charakter usprawiedliwiony ale niepłatny.

Zobacz również: Kalkulator wynagrodzeń

Usprawiedliwiona, niepłatna nieobecność w pracy

Zgodnie z Kodeksem wyborczym każda osoba będąca członkiem terytorialnej lub obwodowej komisji wyborczej ma prawa do zwolnienia od pracy ale nie do wynagrodzenia. Nieobecność pracownika w miejscu pracy spowodowana obowiązkami wyborczymi (np. koniecznością udziału w spotkaniu informacyjnym/ szkoleniowym) należy zakwalifikować jako usprawiedliwioną. Żądanie takiego zwolnienia może nastąpić zarówno przed jak i po dniu, w którym organizowane są wybory. W obydwu przypadkach należy je uznać za uzasadnione. Wymiar takiego zwolnienia nie może przekraczać 5 dni. Za czas zwolnienia zatrudnionemu przysługuje prawo do wszystkich świadczeń wynikających z ubezpieczenia społecznego oraz ze stosunku pracy, jednak nie do wynagrodzenia.

Zwolnienie od pracy w związku z członkostwem w komisji wyborczej ma charakter niepłatny.

Wniosek o zwolnienie z pracy

W związku z dodatkowymi obowiązkami, jakie pracownik dobrowolnie przyjmuje na siebie w okresie okołowyborczym, nie jest on zwolniony z zachowania szacunku i lojalności wobec pracodawcy. W tym celu wymagane jest dopełnienie szeregu formalności. Po pierwsze pracownik powinien odpowiednio poinformować i uprzedzić o planowanej nieobecności. Wniosek należy przedstawić pracodawcy, co najmniej na trzy dni przed prognozowanym zwolnieniem, w formie pisemnej, podając zarówno przyczynę nieobecności jak i przewidywany czas jej trwania.

Zaświadczenie komisji wyborczej

Po powrocie do pracy zatrudniony zobligowany jest do udokumentowania przyczyn swojej nieobecności. Czyni to przedkładając zaświadczenie komisji wyborczej usprawiedliwiające nieobecność w pracy. W treści zaświadczenia powinny znajdować się podstawowe dane pracownika, tj.: imię i nazwisko, podstawa prawna zwolnienia oraz przyczyna i czas nieobecności. Dla swej ważności zaświadczenie powinno zostać opieczętowane przez terytorialną albo obwodową komisję wyborczą, a dodatkowo podpisane przez przewodniczącego komisji. Warto nadmienić, że zaświadczenie jest sporządzane w dwóch egzemplarzach. Pierwszy trafia do osoby zainteresowanej, drugi – do dokumentacji komisji.

Wybory samorządowe 2014 – okręgi jednomandatowe

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014/ Fot. Fotolia
Praca w komisji wyborczej w wyborach samorządowych 2014/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama