reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Ubezpieczenie ochrony prawnej > Ubezpieczenie ochrony prawnej

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Ubezpieczenie ochrony prawnej ma chronić przed ponoszeniem kosztów związanych z prowadzonymi sporami sądowymi. Czy warto skorzystać z pomocy adwokata z polisy?

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Najprościej rzecz ujmując ubezpieczenia ochrony prawnej polegają na tym, iż ubezpieczony płaci regularne składki, w zamian za co ubezpieczyciel zobowiązuje się do refundacji kosztów usług adwokackich, kosztów sądowych, kosztów strony przeciwnej w razie przegranego procesu, kosztów poręczenia majątkowego oraz kosztów postępowania egzekucyjnego.

Polisa polisie nierówna

Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele wariantów ubezpieczeń. Skierowane są one do rodziny, kierowców, firm. Na rynku są również ubezpieczenia związane z ochrona prawną w sprawach dotyczących nieruchomości.

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić jakie usługi wchodzą w zakres ubezpieczenia oraz do jakiej kwoty ubezpieczyciel poniesie koszty w razie zaistniałego problemu prawnego. Warto również zwrócić uwagę na kwotę minimalną.Ubezpieczyciel może bowiem zastrzec, iż poniesie koszty dopiero powyżej określonej sumy np.200 zł.

Zanim zdecydujemy się na polisę, dowiedzmy się za jakie zdarzenia ubezpieczyciel nie pokryje za nas kosztów, bo mogą to być sprawy szczególnie nas interesujące np. zdarzenia wynikające z umów o pracę czy związane z popełnieniem konkretnych wykroczeń drogowych.

Zobacz również: Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej?

Jak korzystać z polisy?

Przede wszystkim należy pamiętać o dopilnowaniu wszelkich formalności związanych z ubezpieczeniem, ubezpieczyciel za nas tego nie zrobi. Ubezpieczony ma obowiązek niezwłocznego (lub w odpowiednim terminie) powiadomienia ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji oraz przedstawienia dokumentów wskazujących na wysokość poniesionych kosztów. Dopiero po uzyskaniu pisemnej zgody ubezpieczyciela mamy prawo do ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika – adwokata lub radcę prawnego. Zwykle ubezpieczyciel zastrzega, iż polisa nie obejmuje kosztów związanych z zastępstwem procesowym nieprofesjonalnych pełnomocników. Plusem polisy jest to, iż ubezpieczony ma prawo do wyboru adwokata lub radcy prawnego.

Wysokość składki określana jest indywidualnie na podstawie oceny ryzyka dokonanej przez ubezpieczyciela.

Zobacz również serwis: Pomoc prawna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama