Czynny żal za spóźnienie z deklaracją podatkową
REKLAMA
REKLAMA
Aby skorzystać z takiej możliwości trzeba dopełnić pewnych warunków. Podstawą jest zapłacenie w całości uszczuplonej należności, można to zrobić po wyznaczeniu terminu przez organ podatkowy, niekoniecznie razem z czynnym żalem. Dopiero po zapłacie, czynny żal będzie skuteczny.
REKLAMA
Zawiadomienie organu ścigania
Artykuł 16 kodeksu karnego skarbowego przewiduje iż nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, osoba, która po popełnieniu czynu zabronionego, czyli np. niezłożeniu na czas rocznego zeznania podatkowego, zawiadomi o tym organ ścigania.
Zobacz: Kiedy należą się odsetki?
W zawiadomieniu takim powinna się znaleźć informacja o niezłożeniu na czas deklaracji i wyjaśnienie przyczyny i okoliczności niezłożenia jej w terminie. Zawiadomienie może być przygotowane na piśmie bądź przekazane ustnie do protokołu.
Kiedy zawiadomienie nie pomoże
Zgodnie z przepisami, zawiadomienie jest bezskuteczne jeżeli zostanie złożone w czasie, gdy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego lub po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, chyba, że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.
Zobacz: Kara za opóźnienie w rozliczeniach z fiskusem
Korekta deklaracji podatkowej
Nie podlega również karze osoba, która złoży korektę źle złożonej deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i również w całości uiści należność.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat