| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Inne > Czynny żal za spóźnienie z deklaracją podatkową

Czynny żal za spóźnienie z deklaracją podatkową


Osoba, która nie składa zeznania podatkowego w terminie naraża się na konieczność zapłaty kary. Jednak kodeks karny skarbowy przewiduje możliwość uniknięcia kary. Koniecznością jest zawiadomienie urzędu skarbowego zwane czynnym żalem.

Aby skorzystać z takiej możliwości trzeba dopełnić pewnych warunków. Podstawą jest zapłacenie w całości uszczuplonej należności, można to zrobić po wyznaczeniu terminu przez organ podatkowy, niekoniecznie razem z czynnym żalem. Dopiero po zapłacie, czynny żal będzie skuteczny.

Zawiadomienie organu ścigania

Artykuł 16 kodeksu karnego skarbowego przewiduje iż nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, osoba, która po popełnieniu czynu zabronionego, czyli np. niezłożeniu na czas rocznego zeznania podatkowego, zawiadomi o tym organ ścigania. 

Zobacz: Kiedy należą się odsetki?

W zawiadomieniu takim powinna się znaleźć informacja o niezłożeniu na czas deklaracji i wyjaśnienie przyczyny i okoliczności niezłożenia jej w terminie. Zawiadomienie może być przygotowane na piśmie bądź przekazane ustnie do protokołu.

Kiedy zawiadomienie nie pomoże

Zgodnie z przepisami, zawiadomienie jest bezskuteczne jeżeli zostanie złożone w czasie, gdy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego lub po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, chyba, że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Zobacz: Kara za opóźnienie w rozliczeniach z fiskusem

Korekta deklaracji podatkowej

Nie podlega również karze osoba, która złoży korektę źle złożonej deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i również w całości uiści należność.

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia


PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »