REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku
czy będzie podwyżka?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku czeka weryfikacja. Ile wynosi zasiłek dla osoby niepełnosprawnej lub po 75 roku życia i czy wzrośnie w tym roku? Dla kogo dokładnie przewidziane jest to świadczenie? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i jakie dokumenty załączyć?
rozwiń >

Zasiłek pielęgnacyjny – co to jest?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych jednym z rodzajów tych świadczeń są świadczenia opiekuńcze. Do świadczeń opiekuńczych zalicza się zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne. Zasiłek pielęgnacyjny uregulowany jest w art. 16 tej ustawy.

REKLAMA

Celem zasiłku pielęgnacyjnego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osoby z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Ważne

Zasiłek pielęgnacyjny nie jest uzależniony od wysokości dochodów w przeliczeniu na członka rodziny.

Dla kogo jest zasiłek pielęgnacyjny?

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku? Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje, że zasiłek należy się:

  1. niepełnosprawnemu dziecku,
  2. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  3. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 roku życia,
  4. po ukończeniu 75 roku życia.
Ważne

Przebywanie w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie stanowi przesłankę wyłączającą prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli członkowie rodziny osoby niepełnosprawnej pobierają za granicą świadczenia z przeznaczeniem na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym zawierają inne postanowienia.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 – ile wynosi?

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego w 2024 roku wynosi 215,84 zł miesięcznie (§ 1 pkt 13 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku?

REKLAMA

Aktualna kwota zasiłku pielęgnacyjnego funkcjonuje już od 2019 roku. To 6. rok bez podwyżki świadczenia. W 2024 roku czeka je obowiązkowa weryfikacja (co 3 lata), co nie oznacza waloryzacji zasiłku. Rząd zdecyduje czy zasiłek pielęgnacyjny będzie wyższy. Dotychczasowy brak waloryzacji zasiłku usprawiedliwiany jest przez rządzących innymi działaniami podejmowanymi na rzecz osób niepełnosprawnych, np. wprowadzeniem świadczenia wspierającego.

Kwota zasiłku pielęgnacyjnego nie jest wysoka, dlatego traktowana jest jak dodatek, co z kolei wprowadza w błąd, ponieważ „dodatek pielęgnacyjny” funkcjonuje w ramach świadczeń emerytalno-rentowych i stanowi niezależne świadczenie przysługujące emerytom i rencistom. Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa odrębne świadczenia wypłacane przez inne organy.

Jak długo można pobierać zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się na czas nieokreślony. Wyjątek stanowi wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony. Wówczas prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, kiedy upływa termin ważności orzeczenia.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny z ZUS

Jeśli dana osoba ma przyznane prawo do dodatku pielęgnacyjnego do emerytury lub renty, nie może pobierać dodatkowo zasiłku pielęgnacyjnego. Te dwa świadczenia wykluczają się wzajemnie.

Gdyby zdarzyło się tak, że osobie pobierającej zasiłek pielęgnacyjny ZUS (lub inny organ emerytalno-rentowy, np. KRUS) przyznał dodatek pielęgnacyjny, organ ten powinien pomniejszyć emeryturę lub rentę o wysokość wypłaconego zasiłku pielęgnacyjnego oraz zwrócić tę kwotę na rachunek właściwego organu. Takie przekazanie środków uważa się za zwrot świadczeń nienależnie pobranych.

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny – gdzie złożyć?

Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego można otrzymać i złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (albo w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, której przekazano realizację świadczeń rodzinnych). Można go również znaleźć i wypełnić na stronie rządowej po zalogowaniu w serwisie www.empatia.mpips.gov.pl.

Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?

Jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie 3 miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności, zasiłek zostanie przyznany od miesiąca złożenia wniosku o wydanie orzeczenia. Natomiast złożenie wniosku o zasiłek po 3 miesiącach od wydania tego orzeczenia skutkuje przyznaniem zasiłku od miesiąca złożenia wniosku o zasiłek.

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny – jakie dane?

Jakie dane należy wpisać we wniosku o omawiany zasiłek? Zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2023 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych świadczeń rodzinnych, wniosek o zasiłek pielęgnacyjny powinien zawierać następujące informacje:

  1. dane dotyczące:
    a) osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne (imię, nazwisko, datę urodzenia, adres miejsca zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo, płeć, numer PESEL [w przypadku jego braku - numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość] oraz w sytuacji posiadania także adres poczty elektronicznej i numer telefonu,
    b) dzieci pozostających na utrzymaniu osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne (imię, nazwisko, datę urodzenia, stan cywilny, numer PESEL [w przypadku braku - numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość] - dotyczy wniosku o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych na dziecko,
    c) innych osób, podane przez osobę ubiegającą się o przyznanie świadczeń rodzinnych;
  2. nazwę i adres organu właściwego;
  3. wskazanie świadczenia rodzinnego, którego wniosek dotyczy (zasiłek pielęgnacyjny);
  4. wskazanie, na kogo osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne wnosi o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego;
  5. wskazanie organu emerytalno-rentowego, do którego są opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne za członka rodziny;
  6. informacje o członkach rodziny przebywających poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego;
  7. klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.".

Ponadto, przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych, organ właściwy uwzględnia także:

  1. kartę pobytu - w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium RP na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach lub w związku z uzyskaniem w RP statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej;
  2. kartę pobytu i decyzję o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt na terytorium RP lub inny dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu na terytorium RP, który uprawnia do wykonywania pracy - w przypadku cudzoziemca innego niż cudzoziemiec wskazany w pkt 1.

W § 4 rozporządzenia uregulowano również, jakie elementy powinny znaleźć się w treści oświadczeń wymaganych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, w tym zasiłku pielęgnacyjnego. Taki dokument zawiera:

  1. dane osoby składającej oświadczenie oraz dane członka rodziny, którego dotyczy oświadczenie (imię, nazwisko, numer PESEL, a w przypadku braku numeru - numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość);
  2. klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.".
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny wzór druk formularz

 

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny

gov.pl

Pobierz Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego >>>

Do wniosku załącza się:

  • orzeczenie o niepełnosprawności lub o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z datą jej powstania lub o znacznym stopniu niepełnosprawności (nie dotyczy osoby po 75 roku życia)

Dodatkowo przy ustalaniu prawa do zasiłku pielęgnacyjnego bierze się pod uwagę również inne dokumenty lub oświadczenia, które w danym przypadku są niezbędne do ustalenia prawa do tego zasiłku.


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezrobotni rozczarowani: Chcemy automatyczne ubezpieczenie zdrowotne bez rejestracji w PUP

Wynika to z pominięcia w projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia możliwości dania bezrobotnym ubezpieczenia zdrowotnego bez rejestracji w urzędzie pracy. Można to było rozwiązać bardzo prosto wprowadzając zasadę, że ubezpieczenie zdrowotne przysługuje np. przez rok od utraty pracy. 

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Google schowa nasz adres IP. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

REKLAMA

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

2150,00 zł miesięcznie na usługi dla seniora. Na jakich warunkach będzie przyznawany bon senioralny?

Wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie 2150,00 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia w przypadku, której jest możliwe zidentyfikowanie określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

Tymczasowe aresztowanie. Czy na pewno tymczasowe?

Pozbawienie wolności, umieszczenie kogoś w więzieniu jest naturalną karą za popełnienie ciężkiego przestępstwa. Realizuje ono wiele funkcji, między innymi daje poczucie sprawiedliwości. Jest to jednak czynione po przeprowadzeniu stosownego postępowania oraz skazaniu. Tymczasem  funkcjonuje też środek zapobiegawczy, który może odizolować od świata oskarżonego, podejrzanego, czyli osobę, co do której dopiero toczy się postępowanie karne i nie wiadomo jeszcze czy zasługuje ona na jakąkolwiek karę. 

PFRON: Stawka w programie "Rehabilitacja 25 plus” wynosi 3200 zł miesięcznie. Wnioski tylko do 7 czerwca 2024 r.

PFRON przyjmuje wnioski do programu "Rehabilitacja 25 plus” (od 29 kwietnia 2024 r.)

REKLAMA

Sejm uchwalił: 1000 zł dodatku brutto do pensji [Wykaz zawodów z dodatkiem]
Mobbing - czym jest, jak udowodnić. Czym różni się od dyskryminacji, molestowania, naruszenia dóbr osobistych? Jaką ochronę ma pracownik? Co powinien zrobić pracodawca?

O mobbingu mówi i pisze się wiele. Ale nie każdy wie, czym mobbing faktycznie jest i jak odróżnić mobbing od dyskryminacji, molestowania czy stalkingu, a także jednorazowego naruszenia dóbr osobistych. Mobberami wobec pracownika mogą być pracodawca lub inni pracownicy, w tym jego przełożeni, choć również przełożony może doznawać mobbingu ze strony podwładnych. Jaka ochrona przysługuje pracownikowi w razie mobbingu i jak powinien zachować się pracodawca? Wyjaśniamy te kwestie.

REKLAMA