REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podwyżka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracowników brakuje, ale osoby w wieku 55 plus z małymi szansami na zatrudnienie. Wydłużenie wieku emerytalnego będzie problemem

Wszelkie argumenty przemawiające za tym, by nie koncentrować się na osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego w celu szybkiego przechodzenia na emeryturę zderzają się z brutalną rzeczywistością rynku pracy. Żyć z czegoś trzeba, a na rynku który rzekomo cierpi na brak rąk do pracy znalezienie zatrudnienia przez osobę w wieku 55 graniczy z cudem.

Renta socjalna 2024 w podkomisji sejmowej

Renta socjalna 2024 - projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej skierowano do podkomisji stałej ds. osób z niepełnosprawnością i włączania społecznego.

Chcą zarabiać 7180 zł i mieć automatyczną waloryzację. Bo prokurator ma 14 360 zł brutto. Oni mają 4240 zł

Związkowcy żądają 7180 zł brutto jako pensja minimalna dla urzędników, asystentów i szeregowych pracowników prokuratury. Aż połowa z nich zarabia pensję minimalną wynoszącą 4240 zł (4300 zł od 1 lipca 2024 r.) Istotna jest jednak nie kwota 7180 zł brutto, a sposób w jaki ją określono. 

ZPP oczekuje zmian w godzinach ponadwymiarowych nauczycieli. Czy będzie nowelizacja Karty Nauczyciela?

System nadgodzin w szkołach jest tak skonstruowany, że logiczne jest wypłacanie wynagrodzenia za nadgodziny, których nauczyciel nie wykonał (nie ze swojej winy). Tak się nie dzieje. Z punktu widzenia nauczyciela jest on poszkodowany, gdy nie mógł „przydzielonej” mu godziny ponadwymiarowej zrealizować np. z uwagi na święto. To nie jest jego wina, a przyznana godzina jest elementem jego pracy i wynagrodzenia.

REKLAMA

Rząd dofinansuje jak zatrudnisz emeryta na 3 lata. Do 2150 zł miesięcznie. Przez 2 lata (łącznie do 51 600 zł)

Rząd dofinansuje zatrudnienie emeryta (3-letnia umowa o pracę). Każdego miesiąca pracodawca otrzyma dofinansowania. Na dziś około 2150 zł (poziom maksymalny to 50% pensji minimalnej). Przez 2 lata to jest 24 płatności. 51 600 zł to szacunkowy koszt rządowej dopłaty za cały okres dwóch lat do etatu emeryta (24 miesiące x 50% z 4300 zł). Przez ostatni rok zatrudnienia emeryta nie będzie dofinansowania. 

Podwyżki z PFRON o 20%? 600 zł, 1620 zł i 2870 zł (miesięcznie) dopłat do zatrudnienia osób niepełnosprawnych?

Stawiamy w tytule pytajniki bo na razie jest mowa o uchwale Rady Dialogu Społecznego wzywającej rząd do takich podwyżek. O podwyżkę walczą pracodawcy za pośrednictwem RDS. Chodzi o wzrost z 500 zł do 600 zł miesięcznie, z 1350 zł do 1620 zł, z 2400 zł do 2870 zł (w zależności od stopnia niepełnosprawności). Symetryczne podwyżki dotyczą zatrudniania osób ze schorzeniem szczególnym.

MSWiA o podwyżkach pensji policjantów do poziomu uposażeń żołnierzy. Uda się w 2024 r.?

MSWiA rozważa rozmowy z MON i MF o zrównaniu pensji policjantów i żołnierzy. Oznacza to podwyżki dla policjantów. Celem jest zablokowanie przechodzenia policjantów do wojska z uwagi na lepsze warunki wynagradzania. MSWiA szacuje różnicę między pierwszą wypłatą policjanta, a pierwszą żołnierza na 1000 zł. I o tyle chce podnieść tą pierwszą.

7978,85 zł to średnia krajowa w lutym, inflacja spada a wynagrodzenia rosną jak szalone

Ponieważ inflacja spadła w lutym do poziomu 2,8% a przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w lutym 2024 r. wyniosło 7 978,85 zł co oznacza wzrost aż o 12,9% w skali roku, mamy dwucyfrowy wzrost płacy realnej.

REKLAMA

Premier D. Tusk: Jest dodatek 1000 zł brutto dla 200 000 pracowników [projekt ustawy]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pracownikach opieki społecznej - poinformował premier Donald Tusk. Zastrzegł, że wdrożenie tego rozwiązania w życie zależy od przegłosowania nowych przepisów przez parlament i podpisu prezydenta.

Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

Zasiłek dla bezrobotnych netto - od czerwca 2024 roku podwyżka

Zasiłek dla bezrobotnych od czerwca 2024 roku wzrośnie o 11,4%. Ile wyniesie zasiłek dla bezrobotnych netto w pierwszych 3 miesiącach pobierania świadczenia i jaka będzie jego wysokość w późniejszych miesiącach?

Ile po świętach zapłacimy za jedzenie? MF już zdecydowało, że więcej.

Od razu po świętach czeka nas podwyżka cen na jedzenie. MF już podjęło decyzję - stawka VAT wzrośnie z 0 do 5%.

Nadzwyczajny optymizm na rynku pracy: firmy chcą dawać podwyżki pracownikom i zatrudniać nowych

Przedsiębiorstwa przestały się obawiać o przyszłość – w porównaniu z rokiem ubiegłym o połowę spadła liczba firm spodziewających się pogorszenia swojej sytuacji i ogólnego kryzysu w gospodarce. Dlatego pracodawcy planują nowe rekrutacje i biorą kurs na podwyżki wynagrodzeń, by obecnie przez nie zatrudniani nie przeszli do konkurencji.

Nie słabnie presja płacowa a zmiany pracodawców przybierają na sile – rok 2024 będzie trudny dla firm zatrudniających wielu pracowników

Presja płacowa, zmiany społeczne czy niestabilna polityka migracyjna to tylko część przeszkód, z którymi mierzą się obecnie i w najbliższym czasie mierzyć się będą polscy pracodawcy. Są one złożone i wymagają strategii oraz rozwiązań dostosowanych do aktualnej rzeczywistości.

MRPiPS: Dofinansowania dla niektórych pracowników socjalnych. Nowe przepisy w marcu 2024 r.

Nowe przepisy dla pracowników socjalnych mają zostać przyjęte przez rząd jeszcze w marcu 2024 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024

Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku czeka weryfikacja. Ile wynosi zasiłek dla osoby niepełnosprawnej lub po 75 roku życia i czy wzrośnie w tym roku? Dla kogo dokładnie przewidziane jest to świadczenie? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i jakie dokumenty załączyć?

Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. Drugim przykładem w artykule są podwyżki dodatków u policjantów.

Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej. Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

Wkrótce podwyżka dla każdego 300 zł miesięcznie na rękę. kwota wolna od podatku 60 tys. zł to korzyść większa niż wzrosty płacy minimalnej

Podwyższenie kwoty wolnej w PIT z 30 000 zł do 60 000 zł jest pewne, co i raz potwierdza to obecny rząd, a niewiadomą pozostaje tylko – kiedy to nastąpi. Najbardziej prawdopodobny wariant to nowy rok podatkowy czyli 1 stycznia 2025 roku, ale nie można całkowicie wykluczyć opcji, że stanie się to jeszcze w tym roku, choćby od 1 lipca 2024 r.

 

Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli - rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw, pod poz. 234, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji z 19 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

Netto od 3676 zł (początkujący) do 4363 zł (dyplomowany). Min. B. Nowacka zatwierdziła podwyżki 30% i 33% na 2024 r. dla nauczycieli [rozporządzenie]

Rozporządzenie o podwyżkach 33% i 30% podpisane. Nauczycielom pozostaje czekać na opóźnione wypłaty (z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.). Nauczyciel dyplomowany po podwyżce o 30% zarabia pensji zasadniczej  4363 zł. Dla nauczycieli ze stażem pensję zwiększy dodatek stażowy (1% za każdy rok pracy, maksymalnie 20%). 

3,9%! Niezwykły spadek inflacji. Koniec waloryzacji o 12% i podwyżek o 20%. Raty kredytów i lokaty w dół

Inflacja spadająca z 6,2% (grudzień) na 3,9% (styczeń) oznacza, że za 2024 r. nie ma co liczyć na duże waloryzacje emerytur, inflacyjne podwyżki. Utrzymanie takiego trendu spowodowałoby, że niedługo otworzy się opcja "raty kredytów w dół", a wcześniej "lokaty w dół". Na przeszkodzie temu stoi planowane przez rząd podniesienie cen energii (znaczne bo szacuje się, że o 60%-80%) od 1 lipca 2024 r. poprzez zaprzestanie zamrożenia cen prądu. 

2024 r: Dlaczego nie ma waloryzacji kwotowej 250 zł jak w 2023 r.?

Waloryzacja 2024 r.: Najniższa emerytura 1780,96 zł. Podwyżka o 192,52 zł.

M. Morawiecki: Do VI za prąd płacisz 0,9 zł/kWh. Od VII 1,48 zł/kWh. Średnio podwyżka o 64%. Ale w Warszawie o 155%. U rodziny 2+2 podwyżka o 1100 zł

Mateusz Morawiecki opublikował artykuł z wezwaniem do zatrzymania podwyżek ceny prądu od 1 lipca 2024 roku. Zrobił to na LInkedIn.   

W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 32]

Wdowa otrzyma w 2024 roku prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało? I czy rząd D. Tuska rzeczywiście, to wprowadzi.

Donald Tusk potwierdza wprowadzenie renty socjalnej 4300 zł. Podwyżka o 2700 zł dla osób niepełnosprawnych

KPRM: Rząd będzie pracował, aby nowe przepisy zakładające wzrost renty socjalnej weszły w życie jak najszybciej.

NSZZ Policjantów o podwyżkach: 722 zł dla policjanta (3 lata stażu), 800 zł dla dzielnicowego (10 lat), 900 zł dla detektywa i starszego dzielnicowego (15 lat)

W komunikacie z 18 stycznia 2024 r. MSWiA poinformował o tym, że przeciętna podwyżka u policjantów wyniesie 1359 zł. I jak zawsze przy kwotach średnich wywołało to u policjantów kontrowersje. Chodzi o to, że szeregowi policjanci dostaną często 60% tej kwoty. Odniósł się do nich Rafał Jankowski z NSZZ Policjantów.

Min. S.Gajewski: Pracujemy nad zasiłkiem pogrzebowym i rentą wdowią. Za 4000 zł nie da się nikogo pochować

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski przedstawił priorytety resortu: 1) renta wdowia i 2) podwyższenie zasiłku pogrzebowego (obecnie 4000 zł, taka kwota od prawie 13 lat).

Teraz ceny w sklepach powinny wyhamować. Dzięki promocjom niektóre produkty kupimy taniej niż przed inflacją

Analitycy rynków detalicznych mają dobre wiadomości dla konsumentów: koniec z lawinowym wzrostem cen detalicznych w sklepach. Ostatni atak cenowy na klientów tuż przed Bożym Narodzeniem nie powiódł się – Polacy w odpowiedzi ograniczyli zakupy – i handlowcy muszą spuścić z tonu.

2024: z początkiem roku rośnie akcyza na papierosy oraz piwo, wino i mocne alkohole – o ile podrożeją używki

To żadna niespodzianka, bo w przeciwieństwie decyzji sprzed kilku lat gdy podnoszenie akcyzy odbywało się niespodziewanie i skokowo – teraz podwyżki podatku akcyzowego są zaplanowane w 2021 roku i rozłożone na lata 202-2027. Wiadomo więc, że akcyza rośnie krocząco i w zasadzie omija tylko cydr. W efekcie balujemy w Sylwestra taniej niż za rok, choć wydajemy więcej niż rok temu. I to nie tylko z powodu wyższej akcyzy.

5550 zł w Lidlu, 5260 zł – Aldi, 5050 zł w Biedronce to nowe zarobki zaczynającej pracę kasjerki. W handlu wysokie podwyżki płac dla wszystkich 2024

Informacje o podwyżkach płac od stycznia 2024 zdominowane są przez 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i 20-procentowe podwyżki dla pracowników strefy budżetowej. Tymczasem cichą walkę o pracowników toczą sieci handlowe. Praktycznie wszystkie zapowiadają podwyżki rzędu 15-20 procent. Po części chcą tymi informacjami złagodzić stres i wyjątkowo ciężki wysiłek jakim dla pracowników handlu są ostatnie tygodnie roku.

NSZZ: Podwyżki dla policjanta 722,16 zł, dzielnicowego 795,41 zł, detektywa 905,69 zł, dyżurnego OPP 1112,97 zł [kwoty brutto, przykłady]

NSZZ Policjantów obliczył na przykładach jak w rzeczywistości wyglądają 20% podwyżki dla policjantów w 2024 r. Osoby spoza "munduru" często nie wiedzą, że podwyżka dotyczy nie całości wynagrodzenia, a kwoty bazowej (z 1740,64 zł na 2088,77 zł). I zawyżają kwoty, które otrzymują policjanci w związku z podwyżką.

2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o konieczności podwyżki o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej do oczekiwanej przez zainteresowanych kwoty 2000 zł.

Rząd: podwyżka cen paliw w 2024 r.: 2 grosze dla benzyny, 3 grosze dla gazu, 5 groszy dla oleju napędowego

To skutek podniesienia opłaty paliwowej aż o 13,2%.

Minimalna pensja w 2024 r. a odszkodowania, odprawy, dodatki do pensji, minimalne wynagrodzenie gwarancyjne, podstawy wymiaru składek

Od 1 stycznia 2024 r. minimalna pensja wyniesie 4242 zł brutto. Pół roku później czeka nas kolejna podwyżka. Od 1 lipca 4300 zł brutto. Obie kwoty mają znaczenie dla wielu wskaźników.

Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

Podwyżka o 20% w 2024 r. dla policjantów jest już pewna. Czy będzie wyrównanie?

Wiceminister MSWiA Wiesław Szczepański potwierdził 20% podwyżki dla policjantów. Dotyczą 2024 r. Nie jest znana data ich wprowadzenia bo trwają prace nad budżetem. Co więc z wyrównaniem w budżetówce? 19 XII same podwyżki o 20% potwierdził D. Tusk.

W 2024 r. rozwiązanie funduszy premiowych w Policji, Straży Granicznej i PSP a podwyżka dla osób na minimalnej

Od 1 stycznia 2024 r. odchodzący rząd M. Morawieckiego rzutem na taśmę wprowadził zmiany w Policji, SG i straży pożarnej. Zmiana jest skorelowana z podwyżką pensji minimalnej (w połowie 2024 r. równo 4300 zł brutto).

W 2024 r. 1500 zł albo 2121 zł? Dla opiekunów emerytów i niepełnosprawnych? I matek? Czy i od kiedy? Jednorazowo? Brutto czy netto? PIT?

Program "Aktywna Mama", to 1500 zł brutto co miesiąc dla matek, które chcą pogodzić macierzyństwo z pracą. "Bon Opiekuńczy" to najprawdopodobniej wsparcie dla osób, które połączą opiekę nad np. rodzicami (lub osobami niepełnosprawnymi) z pracą zawodową. Ich wdrożenie jest zależne od utworzenia rządu przez KO + Lewica + Trzecia Droga. Co właśnie nastąpiło.

Podwyżka renty socjalnej z 1588,44 zł do 4300 brutto? Sejm przyjął do prac taką nowelizację [druk sejmowy nr 30]

W Sejmie trwają prace nad podwyżką renty socjalnej do kwoty około 4300 zł. Pomysł polega na skorelowaniu wysokości renty socjalnej z minimalnym wynagrodzeniem (4242 zł do 4300 zł).

Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

Z Sejmu: Prace nad zwiększeniem renty socjalnej do poziomu minimalnego wynagrodzenia są w toku. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi ono 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. wzrośnie do 4300 zł brutto. Podstawą prawną jest projekt obywatelski ustawy wprowadzającej zmiany do przepisów o rencie socjalnej.

Rząd rzutem na taśmę przyznał teraz 2000 zł jednorazowego dodatku. Za listopad i grudzień 2023 r. I 400 zł podwyżki w 2024 r. [M.P. z 2023 r. poz. 1275]

Dodatek 2000 zł brutto jest przeznaczony dla asystentów rodziny. Ale to nie wszystkie podwyżki i bonusy od polityków na przełomie 2023 i 2024 r. Co się zmienia?

Budżetówka: Podwyżka do 7005,76 zł. To podstawa wynagradzania wyższa o 891,68 zł. Skorzysta 30 000 osób. Ale tak naprawdę wygrali nauczyciele

Wygranymi w budżetówce są nauczyciele. Nie dlatego, że mają pewną podwyżkę o 30% od 1 stycznia 2024 r. Walczą - i mają szansę - o podwyżkę aż do pensji przeciętnej w gospodarce. A to już jest powyżej 7000 zł brutto (dla nauczyciela dyplomowanego) + nadgodziny i dodatki.

Dodatek stażowy: do 1183 zł brutto miesięcznie dla nauczyciela dyplomowanego. Ale na stole leży 1210 zł i 1439 zł [obliczenia, przykłady]

Jest już pewne na 99%, że nauczyciela otrzymają 30% podwyżkę. I to od 1 stycznia 2024 r. Wzrośnie więc także dodatek stażowy (czyli za wysługę lat) do kwoty 1183 zł brutto miesięcznie. W parlamencie są jednak rozważane wyższe podwyżki pensji zasadniczej nauczycieli niż o 30%.    

Stały dodatek netto od 1 stycznia 2024 r. - 500 zł, 800 zł i 1000 zł miesięcznie. Skorzysta ze świadczenia 150 000 pracowników? [projekt]

Rząd Mateusza Morawieckiego przygotował ustawę o dodatku do wynagrodzenia dla służb społecznych.

2024: dla kogo teraz podwyżka wynagrodzenia. Kto dla większych pieniędzy gotów jest zaryzykować zmianę pracodawcy a kto chce tylko dorobić

Pracownicy nie są skłonni do zmiany pracy, ale chcą więcej zarabiać. O wyższą pensję postara się 61 proc. zatrudnionych, choć strategie są różne. Najwięcej osób poprosi o podwyżkę aktualnego pracodawcę, inni poszukają lepiej płatnej pracy. Najmniej popularna opcja to praca dorywcza. 

REKLAMA