reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka – RPD wnosi o podwyżkę

Zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka – RPD wnosi o podwyżkę

Zasiłek pielęgnacyjny z podwyżką i coroczną waloryzacją? O takie zmiany wystąpił do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Rzecznik Praw Dziecka.

RPD: 215 zł zasiłku dla dzieci z niepełnosprawnościami to rażąco mało

„Obowiązujące regulacje prawne nie zapewniają pełnego zabezpieczenia socjalnego małoletnich dzieci z niepełnosprawnością, bowiem aktualna wysokość zasiłku pielęgnacyjnego jest znacząco niska i nie odpowiada potrzebom tych osób” – pisze Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do Minister Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie zwiększenia wysokości zasiłku pielęgnacyjnego.

Rzecznik podkreślił, iż pierwsza waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego nastąpiła dopiero od 1 listopada 2019 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna.

„Uważam, że kwota zasiłku pielęgnacyjnego powinna podlegać corocznej waloryzacji, jak ma to miejsce w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego. Aktualnie obowiązująca wysokość tego zasiłku nie sprosta oczekiwaniom rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy każdego dnia podejmują wysiłek zarówno materialny, jak i fizyczny związany z opieką i stałą rehabilitacją takiego dziecka” - przekonuje RPD.

Rzecznik zwrócił się zatem z prośbą o podjęcie działań mających na celu zwiększenie aktualnie obowiązującej wysokości zasiłku pielęgnacyjnego i poddanie jej corocznej waloryzacji.

Zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka

Zasady przyznawania zasiłków pielęgnacyjnych dla dzieci określa ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z tymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku. Osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w przypadku legitymowania się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. O wsparcie może również wnioskować osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16. roku życia legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka – RPD wnosi o podwyżkę/Fot. Shutterstock
Zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka – RPD wnosi o podwyżkę/Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama