Kategorie

Jakie podmioty mogą brać udział w postępowaniu cywilnym

Łukasz Matys
Stronami postępowania cywilnego są powód i pozwany. Nikt inny nie może być stroną postępowania. Jednak w samym procesie może wziąć udział więcej podmiotów. Nie są one stronami ale mają część uprawnień jakie przysługują powodowi i pozwanemu.

W postępowaniu cywilnym oprócz powoda i pozwanego może występować interwenient główny, interwenient uboczny, prokurator, organizacja społeczna, inspektor pracy a także powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumenta.

Powód

Powód to osoba, która wszczyna postępowanie. Inaczej mówiąc jest to ten kto wnosi pozew do sądu, a więc tym samym występuje z jakimś żądaniem. Powodem może być zarówno osoba fizyczna, jak również osoba prawna a także tzw. „ułomna osoba prawna”.

Ułomna osoba prawna to podmiot wymieniony w art. 33 (1) k.c. Jest to zatem jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Do najczęściej spotykanych ułomnych osób prawnych zaliczamy: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, wspólnotę mieszkaniową.

Pozwany

Pozwanym jest osoba przeciwko której skierowany jest pozew. To od pozwanego powód chce jakieś świadczenie. Oczywiście przy pozwach o ustalenie albo ustanowienie (np. o rozwód) powód nie chce żadnego świadczenia od pozwanego. Pozwanym jest zatem podmiot przeciwko któremu toczy się postępowanie. Pozwanym podobnie jak powodem może być każdy podmiot prawa cywilnego- osoba fizyczna, osoba prawna, ułomna osoba prawna.

Interwenient główny

Interwenientem głównym jest osoba, która występuje z roszczeniem o rzecz lub prawo, o które sprawa toczy się pomiędzy innymi osobami. Z interwencją główną można wystąpić aż do momentu zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji. Interwenient główny wytacza powództwo przeciwko obydwu stronom toczącego się postępowania przed sad, w którym toczy się sprawa.

Interwenient uboczny

Interwenientem ubocznym jest ten, kto ma interes prawny w tym aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron. Z interwencją uboczną można wystąpić aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji. Interwencja uboczna polega na przystąpieniu do jednej ze stron procesu. W tym celu należy wnieść do sądu stosowne pismo procesowe, w który podaje się swój interes prawny a także to do której ze stron chce się przystąpić.

Prokurator

Prokurator najczęściej występuje w sprawach małżeńskich i sprawach między rodzicami a dziećmi. Jednak zgodnie z przepisami k.p.c. prokurator może wytaczać powództwo na rzecz oznaczonej osoby. Ponadto prokurator może wstąpić do postępowania w każdym jego stadium Nie jest wtedy związany z żadną ze stron. Może zgłaszać wnioski a sąd obowiązany jest doręczać mu pisma procesowe oraz informować go o terminach, posiedzeniach i orzeczeniach.

Organizacja społeczna

Organizacje społeczne bardzo rzadko występują w procesie cywilnym. Organizacje takie mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli może wstępować do postępowania w każdym jego stadium, może też przedstawiać sądowi istotny dla sprawy pogląd wyrażony w uchwale lub oświadczeniu. Status organizacji społecznej w postępowaniu przypomina status prokuratora.

Inspektor pracy

W sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy powództwo może wytoczyć nie tylko powód ale również inspektor pracy. Inspektor pracy czyni to na rzecz obywatela. Podobnie jak organizacja społeczna i prokurator inspektor pracy może wstąpić do postępowania. Musi mieć jednak na to zgodę powoda. Do inspektora pracy stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.

Powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumenta

Pozycja procesowa rzecznika praw konsumenta ukształtowana jest na wzór inspektora pracy. W sprawach o ochronę konsumentów rzecznik może wytaczać powództwa na rzecz obywateli a także za zgodą powoda wstępować do postępowania na każdym jego stadium. Do rzecznika stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.

Podsumowanie

Niniejszy artykuł nie omawia całościowo problematyki podmiotów postępowania cywilnego. Daje jednak ogólny ogląd kto jest kim w sprawach cywilnych. Oraz wyjaśnia jakie uprawnienia mają poszczególne podmioty.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.