REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie podmioty mogą brać udział w postępowaniu cywilnym

Łukasz Matys

REKLAMA

REKLAMA

Stronami postępowania cywilnego są powód i pozwany. Nikt inny nie może być stroną postępowania. Jednak w samym procesie może wziąć udział więcej podmiotów. Nie są one stronami ale mają część uprawnień jakie przysługują powodowi i pozwanemu.

W postępowaniu cywilnym oprócz powoda i pozwanego może występować interwenient główny, interwenient uboczny, prokurator, organizacja społeczna, inspektor pracy a także powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumenta.

REKLAMA

Powód

Powód to osoba, która wszczyna postępowanie. Inaczej mówiąc jest to ten kto wnosi pozew do sądu, a więc tym samym występuje z jakimś żądaniem. Powodem może być zarówno osoba fizyczna, jak również osoba prawna a także tzw. „ułomna osoba prawna”.

Ułomna osoba prawna to podmiot wymieniony w art. 33 (1) k.c. Jest to zatem jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Do najczęściej spotykanych ułomnych osób prawnych zaliczamy: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, wspólnotę mieszkaniową.

Pozwany

Pozwanym jest osoba przeciwko której skierowany jest pozew. To od pozwanego powód chce jakieś świadczenie. Oczywiście przy pozwach o ustalenie albo ustanowienie (np. o rozwód) powód nie chce żadnego świadczenia od pozwanego. Pozwanym jest zatem podmiot przeciwko któremu toczy się postępowanie. Pozwanym podobnie jak powodem może być każdy podmiot prawa cywilnego- osoba fizyczna, osoba prawna, ułomna osoba prawna.

Interwenient główny

Interwenientem głównym jest osoba, która występuje z roszczeniem o rzecz lub prawo, o które sprawa toczy się pomiędzy innymi osobami. Z interwencją główną można wystąpić aż do momentu zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji. Interwenient główny wytacza powództwo przeciwko obydwu stronom toczącego się postępowania przed sad, w którym toczy się sprawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interwenient uboczny

Interwenientem ubocznym jest ten, kto ma interes prawny w tym aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron. Z interwencją uboczną można wystąpić aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji. Interwencja uboczna polega na przystąpieniu do jednej ze stron procesu. W tym celu należy wnieść do sądu stosowne pismo procesowe, w który podaje się swój interes prawny a także to do której ze stron chce się przystąpić.

Prokurator

Prokurator najczęściej występuje w sprawach małżeńskich i sprawach między rodzicami a dziećmi. Jednak zgodnie z przepisami k.p.c. prokurator może wytaczać powództwo na rzecz oznaczonej osoby. Ponadto prokurator może wstąpić do postępowania w każdym jego stadium Nie jest wtedy związany z żadną ze stron. Może zgłaszać wnioski a sąd obowiązany jest doręczać mu pisma procesowe oraz informować go o terminach, posiedzeniach i orzeczeniach.

Organizacja społeczna

Organizacje społeczne bardzo rzadko występują w procesie cywilnym. Organizacje takie mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli może wstępować do postępowania w każdym jego stadium, może też przedstawiać sądowi istotny dla sprawy pogląd wyrażony w uchwale lub oświadczeniu. Status organizacji społecznej w postępowaniu przypomina status prokuratora.

Inspektor pracy

W sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy powództwo może wytoczyć nie tylko powód ale również inspektor pracy. Inspektor pracy czyni to na rzecz obywatela. Podobnie jak organizacja społeczna i prokurator inspektor pracy może wstąpić do postępowania. Musi mieć jednak na to zgodę powoda. Do inspektora pracy stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.

Powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumenta

Pozycja procesowa rzecznika praw konsumenta ukształtowana jest na wzór inspektora pracy. W sprawach o ochronę konsumentów rzecznik może wytaczać powództwa na rzecz obywateli a także za zgodą powoda wstępować do postępowania na każdym jego stadium. Do rzecznika stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.

Podsumowanie

Niniejszy artykuł nie omawia całościowo problematyki podmiotów postępowania cywilnego. Daje jednak ogólny ogląd kto jest kim w sprawach cywilnych. Oraz wyjaśnia jakie uprawnienia mają poszczególne podmioty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

REKLAMA