reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Pracodawca > Czas na wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę

Czas na wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę

Czas na wydanie świadectwa pracy określa Kodeks pracy. Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy w dniu ustania stosunku pracy. Jeśli nie zamierza zawierać z pracownikiem kolejnej umowy, powinien to zrobić w ciągu 7 dni.

Wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę - kiedy?

Regulacja dotycząca świadectwa pracy znajduje się w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. 2019.1040.t.j) oraz wydanym na jego podstawie rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U.2018.1289.t.j.).

Zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy, termin na wydanie świadectwa pracy jest zależny od tego, z jakiego powodu ma dojść do jego wydania. I tak, zgodnie z §1, jeśli jest to spowodowane rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Jeśli zachodzą przyczyny, które uniemożliwiają wydanie świadectwa w tym terminie, w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego albo doręcza je w inny sposób.

Przyczyny, o których mowa w powyższym akapicie, muszą mieć charakter obiektywny. Przedstawiciele nauki wskazują, że może to być m.in. korzystanie przez pracownika z urlopu, jego nieobecność w pracy z innych przyczyn usprawiedliwionych albo wykonywanie przez dłuższy czas lub stale czynności zawodowych poza zakładem pracy.[1]

Jeśli natomiast dochodzi do nawiązania nowego stosunku pracy z tym samym pracownikiem, termin na wydanie świadectwa pracy również wynosi 7 dni i liczy się od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Pracodawca jest obowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.

Świadectwo pracy dotyczy tylko tych okresów, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.

Poza regulacją art. 97 Kodeksu pracy należy także odnieść się do sytuacji, w której do rozwiązania stosunku pracy dochodzi na skutek wypowiedzenia przez pracownika. Jak wskazuje się w literaturze przedmiotu, gdy umowa o pracę została rozwiązana bez wypowiedzenia przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy, pracownik otrzymuje świadectwo informujące o tym sposobie ustania stosunku pracy. Jeżeli rozwiązanie było nieuzasadnione, pracodawca ma prawo do odszkodowania (art. 611 Kodeksu pracy). Prawomocne orzeczenie o tym odszkodowaniu zobowiązuje pracownika do przedłożenia świadectwa pracodawcy w terminie 7 dni w celu umieszczenia w nim wzmianki o tym orzeczeniu.[2]

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czas na wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę w 2020 r. czyli art. 97 Kodeksu pracy. Zmiana od 7 września 2019 r.
Czas na wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę w 2020 r. czyli art. 97 Kodeksu pracy. Zmiana od 7 września 2019 r.

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sołtys

radca prawny, doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, trener, szkoleniowiec z zakresu prawa pracy i zatrudniania cudzoziemców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama