Kategorie

Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

Jakub Kowalski
Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?/Fot. Shutterstock
Shutterstock
Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?

Sezon urlopowy już za pasem, a wraz z nim plany zagranicznych podróży wakacyjnych. W obliczu pandemii koronawirusa wyjazdy za granicę są utrudnione i wiążą się z wykonaniem testu lub odbyciem kwarantanny. Teraz jednak, w związku ze szczepieniami przeciwko COVID-19 na szeroką skalę, pojawiła się nadzieja na swobodne podróżowanie. Tymczasem warto wyjaśnić czy organizator wyjazdu może żądać od uczestnika wycieczki szczepienia. Kwestię uprawnień w zakresie szczepień przeciwko COVID-19 wyjaśnia radca prawny Jakub Kowalski, wspólnik MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes w Sosnowcu.

Obowiązkowe szczepienia

W niektórych krajach i regionach szczepienia przeciwko pewnym chorobom są obowiązkowe, a co za tym idzie są warunkiem wjazdu do danego państwa lub regionu. Stanowią one zatem uwarunkowany prawnie warunek odbycia imprezy turystycznej, tak samo jak np. posiadanie wizy. Dotyczy to na przykład części państwa afrykańskich, gdzie obowiązkowym szczepieniem dla turystów jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Niezależnie od tego, szczepienia może wymagać przyjmujący turystę hotel, przewoźnik (linia lotnicza) lub organizujące wyjazd biuro podróży. Obecnie, największego znaczenia te wymagania nabierają w kontekście szczepień przeciwko COVID-19.

Biuro podróży zobowiązane do zachowania zasad bezpieczeństwa

Reklama

Z punktu widzenia polskich przepisów, należy przede wszystkim rozważyć sytuację, w której wymaganie szczepienia zostaje postawione przez biuro podróży organizujące wyjazd. Mowa tu o sytuacji, w której władze państwa, w którym ma się odbyć impreza turystyczna, hotel czy przewoźnik nie narzucają obowiązku szczepienia

Reklama

Co prawda nie wynika to wprost z przepisów ustawy o z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, jednak należy przyjąć, że podstawową cechą usług turystycznych, wchodzących w skład imprezy turystycznej, jest ich bezpieczeństwo dla podróżującego. Odwołać się w tym miejscu można do ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. prawo przewozowe oraz orzecznictwa sądowego, które interpretuje zapewnienie bezpieczeństwa podróżnych jako podstawowy obowiązek przewoźnika. Jest to odwołanie tym bardziej uzasadnione, że usługa przewozu jest jedną z usług turystycznych, które mogą składać się imprezę turystyczną.

W wyroku z dnia 27 listopada 2014 r. (VI ACa 231/14) Sąd Apelacyjny w Warszawie podkreślił, że „przewoźnik ma obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa podróży zarówno w odniesieniu do warunków podróży związanych z samym pojazdem, jak i okoliczności zewnętrznych dotyczących zagrożeń ze strony osób trzecich”. Jeśli zatem podróż w ramach imprezy turystycznej rozpoczyna się w kraju, w którym ogłoszony jest stan epidemii (lub analogiczna instytucja znana miejscowemu prawu) w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej, to zapewnienie podróżnym bezpieczeństwa również przed zakażeniem ich przez innych uczestników imprezy wydaje się co najmniej prawem, jeśli nie obowiązkiem organizatora imprezy. Z całą pewnością może on wprowadzić uzasadnione wiedzą medyczną i rekomendacjami naukowymi oraz organizacji branżowych, wymagania o charakterze sanitarnym. Nie wydaje się, aby zasadne było wskazywanie zaszczepienia jako jedynego sposobu wykazania przez klienta biura podróży, że nie stanowi on zagrożenia sanitarnego dla współpodróżnych. Tym bardziej do czasu, w którym dostępność do szczepień będzie ograniczona. Jeżeli jednak biuro podróży wymagałoby alternatywnie zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub negatywnego wyniku, to tego rodzaju wymóg odpowiadałby nałożonemu na biuro podróży obowiązkowi zapewnienia bezpiecznych (z punktu widzenia medycznego) warunków podróży turystów.

Jakub Kowalski, wspólnik MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes w Sosnowcu

Kancelaria Radców Prawnych Mirosławski Galos Mozes Sp.j.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(7)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • GG
  2021-05-07 15:36:37
  Przecież szczepionki nie chronią przed zarażeniem i osoba zaszczepiona nadal może przenosić wirusa tak samo jak niezaszczepiona, szczepionka chroni tylko przed mocniejszym przechorowaniem choroby - wiec niby czemu miałoby służyć potwierdzenie szczepienia?
  3
 • Mietek
  2021-05-07 19:49:45
  wprowadzanie zamordyzmu szczepionkowego na chorobe ktora jest w pelni uleczalna to przestepstwo !
  6
 • Biskup Kowidzki
  2021-05-08 12:33:17
  Nie ma przymusu korzystania z usług biur podróży. Człowiek z głową na karku sam ogarnie hotele i podróże.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Bóg
  2021-05-08 01:25:18
  Skasowac rzad PIS - jak najszybciej
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Isa Bella
  2021-05-10 07:52:26
  Moze i powinno! Moje zdanie, bo jak ja polece na urlop, to chce korzystac z wszystkich przyjemnosci, a nie znowu miec ograniczenia z obawy przed zaraza. Wszyscy zaszczepieni, nie ma zagroźenia, wszystkom obrze, gdzie problem? . Jestem jak najbardziej za! Kto sie szczepien boi, niech siedzi w domu!
  12
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
13 cze 2021
Zakres dat:

Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

Abonament RTV w 2022 r. - stawki

Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

„Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

„Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

Obostrzenia czerwiec 2021

Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.