REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia turystyczne. Co trzeba wiedzieć?

Dziennikarka medyczno-prawna
polisa turystyczna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenia turystyczne. Zadaniem tego rodzaju polis jest zabezpieczenie turysty podczas wyjazdu. Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia podróżnego? Jak z niego korzystać w razie potrzeby? 

Ubezpieczenia podróżne w porównaniu z całościowymi kosztami wyjazdu, stanowią niewielki wydatek, który w przypadku zdarzenia losowego uchroni turystę przed kosztownymi konsekwencjami. Dlatego też warto przed wyjazdem się w nie zaopatrzyć.  

REKLAMA

Ubezpieczenie turystyczne - kiedy potrzebne, jak wybrać?

REKLAMA

Polisa chroni turystę przed nieprzewidzianymi wydatkami w czasie podróży krajowej bądź zagranicznej – przede wszystkim mowa tutaj o kosztach leczenia (m.in. leczeniem za granicą, rehabilitacją), ale także kosztach wynikających z powrotu do kraju po wypadku, skradzionym bagażem etc. Warto zabezpieczyć się teraz, niż później płacić tysiące euro czy dolarów. 

Do najistotniejszych elementów polisy podróżnej należą koszty leczenia. Ale są to także dodatkowe elementy, jak np. OC, czy dodatki dla aktywnych. Dzięki temu zapewnimy sobie pełną ochronę na czas pobytu np. za granicą.  

Przede wszystkim ubezpieczenie podróżne powinno się wybierać pod kątem: kierunku wyjazdu; charakteru podróży (zwiedzanie, aktywny wypoczynek, podróż służbowa itp.); indywidualnych potrzeb (m.in. choroby przewlekłe). 

REKLAMA

Przyjęło się, że w wyjazdach zagranicznych do pokrycia kosztów leczenia wystarczy karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta jest dokumentem unijnym wydawanym bezpłatnie, tym wszystkim, którzy opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Dokument daje prawo do bezkosztowego leczenia w państwach należących do UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EKUZ niestety charakteryzuje się ograniczonym zasięgiem terytorialnym i małym obszarem usług medycznych. Nie obejmuje chociażby kosztów transportu medycznego do Polski ani kosztów akcji ratunkowych – niezwykle drogich usług. Dlatego wybierając się w podróż, szczególnie poza granice kraju, dobrze jest wykupić ubezpieczenie turystyczne. 

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych

Turyści samodzielnie organizujący sobie wakacje muszą kupić polisę sami. Pomocne są tzw. porównywarki ubezpieczeniowe, które pozwalają porównać oferty ubezpieczycieli. Różnią się one między sobą nie tylko kwotami ubezpieczeń, ale i zakresem ochrony. 

Osoby, które decydują się na wyjazd z biurem podróży, z zasady mają już zagwarantowane ubezpieczenie, wliczone w koszty wycieczki. Przepisy prawa stanowią, że organizator turystyki jest zobowiązany do ubezpieczenia swoich klientów od: 

  • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Mowa tutaj o zdarzeniach, w których turysta ponosi trwały uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie jest rekompensatą za doznany ból, straty moralne; 
  • kosztów leczenia (KL), m.in. wizyt lekarskich, środków medycznych, pobytów w szpitalu. 

Kwota takiego ubezpieczenia turystycznego jest niska. Klientom proponuje się rozbudowane pakiety z wyższymi limitami wspomnianych świadczeń, które ponadto uwzględniają inne ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa pewność, że ubezpieczony nie będzie dopłacać z własnej kieszeni. Pakiety mogą obejmować: 

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, gdyby turysta (nieumyślnie) uszkodził czyjeś mienie bądź naraził zdrowie osoby trzeciej;
  • ubezpieczenie bagażu zapewniające ochronę w przypadku kradzieży, zniszczenia lub jego zgubienia; 
  • koszty ratownictwa; 
  • koszty przerwanej podróży lub koszty opóźnionego lotu;
  • assistance i auto assistance; 
  • klauzula alkoholowa to rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego (turysta może otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia KL i NNW za szkody powstałe, kiedy był pod wpływem alkoholu); 
  • rozszerzenie polisy dla osób uprawiających sporty ekstremalne. 

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Załącznik do umowy ubezpieczenia turystycznego stanowią Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dobrze, gdy wykupujący polisę się z nimi zapozna, by wiedzieć, na jakich warunkach i w jakim zakresie przysługuje mu ochrona, kiedy polisa nie zadziała, jak i jakich procedur wymaga się przy zgłaszaniu szkód – towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne zasady dotyczące m.in. terminu zgłoszenia szkody. Zrobienie tego po wymaganym terminie lub niezgodnie z przyjętymi procedurami może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce 

Wybierając się na wakacje w kraju też warto wykupić polisę. Wyjazd może wiązać się z ryzykiem wypadku, z którego skutkami nie poradzi sobie ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Takie ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować ochronę NNW (czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków). NNW odróżnia je od polis zagranicznych, które skupiają się przede wszystkim na kosztach leczenia.

Podstawowe świadczenia zapewni poszkodowanemu w kraju NFZ, jeżeli ten opłaca składki. Dobrze jest też wykupić OC w życiu prywatnym, które coraz częściej wchodzi w skład ubezpieczeń turystycznych. OC zapewnia dodatkową ochronę, w przypadku krzywdy wyrządzonej osobie trzeciej (szkody majątkowe i osobowe). Mowa tutaj m.in. o nieumyślnym zniszczeniu cudzego sprzętu bądź mieniu hotelowym.  

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka

Dziecko wyjeżdżające za granicę na obóz czy też innego typu wycieczkę, powinno posiadać ubezpieczenie turystyczne. Urazy i choroby są wpisane w życie małego podróżnika: udar słoneczny, złamana ręka, zatrucie, choroba zakaźna, to tylko niektóre zdarzenia, które mogą mieć miejsce podczas wakacji. Ubezpieczenie dla dziecka powinno obejmować szerszą ochronę niż tylko kwestię zdrowia. Ubezpieczenie OC, NNW, ubezpieczenie bagażu. 

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora

Osoby starsze przed wyjazdem powinny samodzielnie się ubezpieczyć. Przy wyborze polisy szczególną uwagę należy zwrócić na rozszerzenie zakresu ochrony o choroby przewlekłe. 

Niestety, w przypadku seniorów wzrasta koszt ceny polisy turystycznej. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają, że seniorzy częściej zmagają się z różnego rodzaju chorobami. Ponadto w ich przypadku istnieje większe ryzyko kontuzji i wypadków.

Senior wybierając optymalną polisę, zawsze powinien dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. 

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

REKLAMA

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

REKLAMA

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

REKLAMA