REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia turystyczne. Co trzeba wiedzieć?

Dziennikarka medyczno-prawna
polisa turystyczna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenia turystyczne. Zadaniem tego rodzaju polis jest zabezpieczenie turysty podczas wyjazdu. Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia podróżnego? Jak z niego korzystać w razie potrzeby? 

Ubezpieczenia podróżne w porównaniu z całościowymi kosztami wyjazdu, stanowią niewielki wydatek, który w przypadku zdarzenia losowego uchroni turystę przed kosztownymi konsekwencjami. Dlatego też warto przed wyjazdem się w nie zaopatrzyć.  

REKLAMA

Ubezpieczenie turystyczne - kiedy potrzebne, jak wybrać?

REKLAMA

Polisa chroni turystę przed nieprzewidzianymi wydatkami w czasie podróży krajowej bądź zagranicznej – przede wszystkim mowa tutaj o kosztach leczenia (m.in. leczeniem za granicą, rehabilitacją), ale także kosztach wynikających z powrotu do kraju po wypadku, skradzionym bagażem etc. Warto zabezpieczyć się teraz, niż później płacić tysiące euro czy dolarów. 

Do najistotniejszych elementów polisy podróżnej należą koszty leczenia. Ale są to także dodatkowe elementy, jak np. OC, czy dodatki dla aktywnych. Dzięki temu zapewnimy sobie pełną ochronę na czas pobytu np. za granicą.  

Przede wszystkim ubezpieczenie podróżne powinno się wybierać pod kątem: kierunku wyjazdu; charakteru podróży (zwiedzanie, aktywny wypoczynek, podróż służbowa itp.); indywidualnych potrzeb (m.in. choroby przewlekłe). 

REKLAMA

Przyjęło się, że w wyjazdach zagranicznych do pokrycia kosztów leczenia wystarczy karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta jest dokumentem unijnym wydawanym bezpłatnie, tym wszystkim, którzy opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Dokument daje prawo do bezkosztowego leczenia w państwach należących do UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EKUZ niestety charakteryzuje się ograniczonym zasięgiem terytorialnym i małym obszarem usług medycznych. Nie obejmuje chociażby kosztów transportu medycznego do Polski ani kosztów akcji ratunkowych – niezwykle drogich usług. Dlatego wybierając się w podróż, szczególnie poza granice kraju, dobrze jest wykupić ubezpieczenie turystyczne. 

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych

Turyści samodzielnie organizujący sobie wakacje muszą kupić polisę sami. Pomocne są tzw. porównywarki ubezpieczeniowe, które pozwalają porównać oferty ubezpieczycieli. Różnią się one między sobą nie tylko kwotami ubezpieczeń, ale i zakresem ochrony. 

Osoby, które decydują się na wyjazd z biurem podróży, z zasady mają już zagwarantowane ubezpieczenie, wliczone w koszty wycieczki. Przepisy prawa stanowią, że organizator turystyki jest zobowiązany do ubezpieczenia swoich klientów od: 

 • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Mowa tutaj o zdarzeniach, w których turysta ponosi trwały uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie jest rekompensatą za doznany ból, straty moralne; 
 • kosztów leczenia (KL), m.in. wizyt lekarskich, środków medycznych, pobytów w szpitalu. 

Kwota takiego ubezpieczenia turystycznego jest niska. Klientom proponuje się rozbudowane pakiety z wyższymi limitami wspomnianych świadczeń, które ponadto uwzględniają inne ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa pewność, że ubezpieczony nie będzie dopłacać z własnej kieszeni. Pakiety mogą obejmować: 

 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, gdyby turysta (nieumyślnie) uszkodził czyjeś mienie bądź naraził zdrowie osoby trzeciej;
 • ubezpieczenie bagażu zapewniające ochronę w przypadku kradzieży, zniszczenia lub jego zgubienia; 
 • koszty ratownictwa; 
 • koszty przerwanej podróży lub koszty opóźnionego lotu;
 • assistance i auto assistance; 
 • klauzula alkoholowa to rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego (turysta może otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia KL i NNW za szkody powstałe, kiedy był pod wpływem alkoholu); 
 • rozszerzenie polisy dla osób uprawiających sporty ekstremalne. 

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Załącznik do umowy ubezpieczenia turystycznego stanowią Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dobrze, gdy wykupujący polisę się z nimi zapozna, by wiedzieć, na jakich warunkach i w jakim zakresie przysługuje mu ochrona, kiedy polisa nie zadziała, jak i jakich procedur wymaga się przy zgłaszaniu szkód – towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne zasady dotyczące m.in. terminu zgłoszenia szkody. Zrobienie tego po wymaganym terminie lub niezgodnie z przyjętymi procedurami może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce 

Wybierając się na wakacje w kraju też warto wykupić polisę. Wyjazd może wiązać się z ryzykiem wypadku, z którego skutkami nie poradzi sobie ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Takie ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować ochronę NNW (czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków). NNW odróżnia je od polis zagranicznych, które skupiają się przede wszystkim na kosztach leczenia.

Podstawowe świadczenia zapewni poszkodowanemu w kraju NFZ, jeżeli ten opłaca składki. Dobrze jest też wykupić OC w życiu prywatnym, które coraz częściej wchodzi w skład ubezpieczeń turystycznych. OC zapewnia dodatkową ochronę, w przypadku krzywdy wyrządzonej osobie trzeciej (szkody majątkowe i osobowe). Mowa tutaj m.in. o nieumyślnym zniszczeniu cudzego sprzętu bądź mieniu hotelowym.  

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka

Dziecko wyjeżdżające za granicę na obóz czy też innego typu wycieczkę, powinno posiadać ubezpieczenie turystyczne. Urazy i choroby są wpisane w życie małego podróżnika: udar słoneczny, złamana ręka, zatrucie, choroba zakaźna, to tylko niektóre zdarzenia, które mogą mieć miejsce podczas wakacji. Ubezpieczenie dla dziecka powinno obejmować szerszą ochronę niż tylko kwestię zdrowia. Ubezpieczenie OC, NNW, ubezpieczenie bagażu. 

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora

Osoby starsze przed wyjazdem powinny samodzielnie się ubezpieczyć. Przy wyborze polisy szczególną uwagę należy zwrócić na rozszerzenie zakresu ochrony o choroby przewlekłe. 

Niestety, w przypadku seniorów wzrasta koszt ceny polisy turystycznej. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają, że seniorzy częściej zmagają się z różnego rodzaju chorobami. Ponadto w ich przypadku istnieje większe ryzyko kontuzji i wypadków.

Senior wybierając optymalną polisę, zawsze powinien dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. 

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

REKLAMA

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

REKLAMA