REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia turystyczne. Co trzeba wiedzieć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
polisa turystyczna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenia turystyczne. Zadaniem tego rodzaju polis jest zabezpieczenie turysty podczas wyjazdu. Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia podróżnego? Jak z niego korzystać w razie potrzeby? 

Ubezpieczenia podróżne w porównaniu z całościowymi kosztami wyjazdu, stanowią niewielki wydatek, który w przypadku zdarzenia losowego uchroni turystę przed kosztownymi konsekwencjami. Dlatego też warto przed wyjazdem się w nie zaopatrzyć.  

REKLAMA

Ubezpieczenie turystyczne - kiedy potrzebne, jak wybrać?

REKLAMA

Polisa chroni turystę przed nieprzewidzianymi wydatkami w czasie podróży krajowej bądź zagranicznej – przede wszystkim mowa tutaj o kosztach leczenia (m.in. leczeniem za granicą, rehabilitacją), ale także kosztach wynikających z powrotu do kraju po wypadku, skradzionym bagażem etc. Warto zabezpieczyć się teraz, niż później płacić tysiące euro czy dolarów. 

Do najistotniejszych elementów polisy podróżnej należą koszty leczenia. Ale są to także dodatkowe elementy, jak np. OC, czy dodatki dla aktywnych. Dzięki temu zapewnimy sobie pełną ochronę na czas pobytu np. za granicą.  

Przede wszystkim ubezpieczenie podróżne powinno się wybierać pod kątem: kierunku wyjazdu; charakteru podróży (zwiedzanie, aktywny wypoczynek, podróż służbowa itp.); indywidualnych potrzeb (m.in. choroby przewlekłe). 

REKLAMA

Przyjęło się, że w wyjazdach zagranicznych do pokrycia kosztów leczenia wystarczy karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta jest dokumentem unijnym wydawanym bezpłatnie, tym wszystkim, którzy opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Dokument daje prawo do bezkosztowego leczenia w państwach należących do UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EKUZ niestety charakteryzuje się ograniczonym zasięgiem terytorialnym i małym obszarem usług medycznych. Nie obejmuje chociażby kosztów transportu medycznego do Polski ani kosztów akcji ratunkowych – niezwykle drogich usług. Dlatego wybierając się w podróż, szczególnie poza granice kraju, dobrze jest wykupić ubezpieczenie turystyczne. 

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych

Turyści samodzielnie organizujący sobie wakacje muszą kupić polisę sami. Pomocne są tzw. porównywarki ubezpieczeniowe, które pozwalają porównać oferty ubezpieczycieli. Różnią się one między sobą nie tylko kwotami ubezpieczeń, ale i zakresem ochrony. 

Osoby, które decydują się na wyjazd z biurem podróży, z zasady mają już zagwarantowane ubezpieczenie, wliczone w koszty wycieczki. Przepisy prawa stanowią, że organizator turystyki jest zobowiązany do ubezpieczenia swoich klientów od: 

  • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Mowa tutaj o zdarzeniach, w których turysta ponosi trwały uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie jest rekompensatą za doznany ból, straty moralne; 
  • kosztów leczenia (KL), m.in. wizyt lekarskich, środków medycznych, pobytów w szpitalu. 

Kwota takiego ubezpieczenia turystycznego jest niska. Klientom proponuje się rozbudowane pakiety z wyższymi limitami wspomnianych świadczeń, które ponadto uwzględniają inne ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa pewność, że ubezpieczony nie będzie dopłacać z własnej kieszeni. Pakiety mogą obejmować: 

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, gdyby turysta (nieumyślnie) uszkodził czyjeś mienie bądź naraził zdrowie osoby trzeciej;
  • ubezpieczenie bagażu zapewniające ochronę w przypadku kradzieży, zniszczenia lub jego zgubienia; 
  • koszty ratownictwa; 
  • koszty przerwanej podróży lub koszty opóźnionego lotu;
  • assistance i auto assistance; 
  • klauzula alkoholowa to rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego (turysta może otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia KL i NNW za szkody powstałe, kiedy był pod wpływem alkoholu); 
  • rozszerzenie polisy dla osób uprawiających sporty ekstremalne. 

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Załącznik do umowy ubezpieczenia turystycznego stanowią Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dobrze, gdy wykupujący polisę się z nimi zapozna, by wiedzieć, na jakich warunkach i w jakim zakresie przysługuje mu ochrona, kiedy polisa nie zadziała, jak i jakich procedur wymaga się przy zgłaszaniu szkód – towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne zasady dotyczące m.in. terminu zgłoszenia szkody. Zrobienie tego po wymaganym terminie lub niezgodnie z przyjętymi procedurami może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce 

Wybierając się na wakacje w kraju też warto wykupić polisę. Wyjazd może wiązać się z ryzykiem wypadku, z którego skutkami nie poradzi sobie ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Takie ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować ochronę NNW (czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków). NNW odróżnia je od polis zagranicznych, które skupiają się przede wszystkim na kosztach leczenia.

Podstawowe świadczenia zapewni poszkodowanemu w kraju NFZ, jeżeli ten opłaca składki. Dobrze jest też wykupić OC w życiu prywatnym, które coraz częściej wchodzi w skład ubezpieczeń turystycznych. OC zapewnia dodatkową ochronę, w przypadku krzywdy wyrządzonej osobie trzeciej (szkody majątkowe i osobowe). Mowa tutaj m.in. o nieumyślnym zniszczeniu cudzego sprzętu bądź mieniu hotelowym.  

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka

Dziecko wyjeżdżające za granicę na obóz czy też innego typu wycieczkę, powinno posiadać ubezpieczenie turystyczne. Urazy i choroby są wpisane w życie małego podróżnika: udar słoneczny, złamana ręka, zatrucie, choroba zakaźna, to tylko niektóre zdarzenia, które mogą mieć miejsce podczas wakacji. Ubezpieczenie dla dziecka powinno obejmować szerszą ochronę niż tylko kwestię zdrowia. Ubezpieczenie OC, NNW, ubezpieczenie bagażu. 

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora

Osoby starsze przed wyjazdem powinny samodzielnie się ubezpieczyć. Przy wyborze polisy szczególną uwagę należy zwrócić na rozszerzenie zakresu ochrony o choroby przewlekłe. 

Niestety, w przypadku seniorów wzrasta koszt ceny polisy turystycznej. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają, że seniorzy częściej zmagają się z różnego rodzaju chorobami. Ponadto w ich przypadku istnieje większe ryzyko kontuzji i wypadków.

Senior wybierając optymalną polisę, zawsze powinien dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. 

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

REKLAMA