| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Gdzie się kąpać tego lata - czyli jak sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce i w Europie

Gdzie się kąpać tego lata - czyli jak sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce i w Europie

Lubisz popływać sobie latem w morzu czy jeziorze? Podpowiadamy jak przed wyjazdem sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce i w całej Europie. Inspektorzy PIS badają polskie kąpieliska co tydzień.

Oczywiście nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i analizy organoleptycznej wody, do której zamierzamy wskoczyć.

Ale przed wyjazdem na urlop możemy sprawdzić czystość wody w kąpielisku tylko „na odległość” analizując dostępne źródła informacji.

Aktualne informacje o czystych kąpieliskach w Polsce i UE 2012

PIS sprawdza kąpieliska w Polsce

Miarodajnym źródłem czystości polskich kąpielisk są badania Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS). Inspektorzy szesnastu Wojewódzkich Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych co tydzień sprawdzają stan kąpielisk na swoim terenie.

Orzeczenia państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w zakresie przydatności wody do kąpieli w kąpieliskach są wydawane są na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2002r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach (Dz. U. z dnia 5 listopada 2002 r.).

Informacje o czystości kąpielisk w Polsce (co tydzień aktualizowane) można znaleźć na stronie www.pis.gov.pl .

Władze lokalne odpowiadają za czystość i utrzymanie kąpielisk w należytym stanie oraz zapewnienie ich dostępności dla ludności (w tym za wykonywanie niezbędnych zabezpieczeń). Natomiast inspektorzy PIS mają obowiązek nadzoru i kontroli, czy jakość wody w kąpielisku nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego oraz czy stan sanitarno - techniczny całego obiektu spełnia podstawowe wymagania higieniczne.

Kąpieliska nie spełniające powyższych wymagań są w razie potrzeby wyłączane z eksploatacji w oparciu o postępowanie administracyjne, zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego.

Badania wody w kąpieliskach prowadzone przez inspekcję sanitarną dotyczą czynników:
- mikrobiologicznych (określenie bakterii grupy coli, paciorkowców i pałeczek Salmonella) i
- fizykochemicznych (obecność fosforanów, związków azotu, substancji powierzchniowo czynnych),
a przypadku pogorszenia jakości wody mogą objąć również obecność enterowirusów, cyjanków i metali ciężkich.


W Europie czuwa EEA

Wybierając się do innych krajów europejskich najlepiej sprawdzić dane publikowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA)

Można to zrobić na stronie (anglojęzycznej) z interaktywną tabelą w której ujęte są wszystkie kąpieliska we wszystkich krajach UE – nawet w śródlądowych takich jak Czechy, Słowacja, czy Węgry (dane do 2008 roku włącznie).

Stan kąpieliska jest oceniany w tej tabeli następującymi kolorami:

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »