REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie się kąpać tego lata - czyli jak sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce i w Europie

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Lubisz popływać sobie latem w morzu czy jeziorze? Podpowiadamy jak przed wyjazdem sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce i w całej Europie. Inspektorzy PIS badają polskie kąpieliska co tydzień.

Oczywiście nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i analizy organoleptycznej wody, do której zamierzamy wskoczyć.

REKLAMA

Ale przed wyjazdem na urlop możemy sprawdzić czystość wody w kąpielisku tylko „na odległość” analizując dostępne źródła informacji.

Aktualne informacje o czystych kąpieliskach w Polsce i UE 2012

PIS sprawdza kąpieliska w Polsce

Miarodajnym źródłem czystości polskich kąpielisk są badania Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS). Inspektorzy szesnastu Wojewódzkich Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych co tydzień sprawdzają stan kąpielisk na swoim terenie.

Orzeczenia państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w zakresie przydatności wody do kąpieli w kąpieliskach są wydawane są na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2002r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach (Dz. U. z dnia 5 listopada 2002 r.).

Informacje o czystości kąpielisk w Polsce (co tydzień aktualizowane) można znaleźć na stronie www.pis.gov.pl .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Władze lokalne odpowiadają za czystość i utrzymanie kąpielisk w należytym stanie oraz zapewnienie ich dostępności dla ludności (w tym za wykonywanie niezbędnych zabezpieczeń). Natomiast inspektorzy PIS mają obowiązek nadzoru i kontroli, czy jakość wody w kąpielisku nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego oraz czy stan sanitarno - techniczny całego obiektu spełnia podstawowe wymagania higieniczne.

Kąpieliska nie spełniające powyższych wymagań są w razie potrzeby wyłączane z eksploatacji w oparciu o postępowanie administracyjne, zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego.

Badania wody w kąpieliskach prowadzone przez inspekcję sanitarną dotyczą czynników:
- mikrobiologicznych (określenie bakterii grupy coli, paciorkowców i pałeczek Salmonella) i
- fizykochemicznych (obecność fosforanów, związków azotu, substancji powierzchniowo czynnych),
a przypadku pogorszenia jakości wody mogą objąć również obecność enterowirusów, cyjanków i metali ciężkich.


W Europie czuwa EEA

Wybierając się do innych krajów europejskich najlepiej sprawdzić dane publikowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA)

Można to zrobić na stronie (anglojęzycznej) z interaktywną tabelą w której ujęte są wszystkie kąpieliska we wszystkich krajach UE – nawet w śródlądowych takich jak Czechy, Słowacja, czy Węgry (dane do 2008 roku włącznie).

Stan kąpieliska jest oceniany w tej tabeli następującymi kolorami:

Kolor niebieski (Exellent) – stan kąpieliska zgodny z najwyższymi normami
Kolor zielony (Good) – stan kąpieliska zgodny z podstawowymi normami
Kolor czerwony (Poor) – stan kąpieliska niezgodny z podstawowymi normami
Kolor szary – kąpielisko zamknięte lub nieczynne w danym sezonie
Kolor pomarańczowy – stan kąpieliska nie został wystarczająco zbadany dla dokonania oceny
Kolor żółty – stan kąpieliska nie został zbadany

Można też obejrzeć dane dotyczące czystości kąpielisk w Europie na interaktywnej mapce Water watch również na stronach EEA .

Mapka ta zawiera oceny kąpielisk wg rankingu EEA, a także oceny użytkowników tych kąpielisk.

Najczystszą wodę znajdziemy w kąpieliskach na Cyprze (98,2 proc.), w Grecji (97,7 proc.), we Francji (96,3 proc.) i na Malcie (94,3 proc.). W pięciu krajach objętych badaniem czystą wodę znajdziemy w ponad 80 proc. kąpielisk. Są to Włochy, Finlandia, Szwecja, Portugalia i Niemcy.

Generalnie corocznego sprawozdania Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska dotyczącego jakości wody w kąpieliskach, znaczna większość kąpielisk na terenie Unii Europejskiej spełniała w 2008 r. unijne normy w zakresie higieny. W sezonie kąpielowym 2008 około 96 % nadmorskich terenów kąpielowych i 92 % kąpielisk nad jeziorami i rzekami spełniało minimalne normy.

W 2008 r. liczba monitorowanych kąpielisk wzrosła o 75. Spośród 21 400 kąpielisk monitorowanych w całej Unii Europejskiej w 2008 r. dwie trzecie znajduje się na terenach nadmorskich, a pozostałe nad rzekami i jeziorami. Najwięcej kąpielisk nadmorskich znajduje się we Włoszech, w Grecji, we Francji, w Hiszpanii i w Danii, zaś największa liczba kąpielisk śródlądowych położona jest w Niemczech i we Francji.

Tereny kąpielowe to obszary, gdzie kąpiel jest wyraźnie dozwolona lub gdzie kąpiel jest tradycyjnie praktykowana przez dużą liczbę kąpiących się i nie jest zabroniona.
W celu określenia ich jakości woda pochodząca z kąpieliska jest badana pod względem zgodności z szeregiem wskaźników fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych, dla których Dyrektywa 76/160/EWG dotycząca jakości wody w kąpieliskach ustanawia wartości obowiązkowe. Państwa członkowskie muszą przestrzegać wartości obowiązkowych, ale mogą przyjąć bardziej surowe normy i niewiążące wartości zalecane.

W 2006 r. weszła w życie Dyrektywa 2006/7/WE dotycząca zarządzania jakością wody w kąpieliskach, w której uaktualniono wskaźniki i przepisy dotyczące monitorowania zgodnie z najnowszym stanem wiedzy naukowej. W nowej dyrektywie położono większy nacisk na potrzebę informowania społeczeństwa o jakości wody w kąpieliskach. Państwa członkowskie mają czas na pełne wdrożenie dyrektywy do 2015 r., ale dwanaście państw członkowskich (Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja i Węgry) już w sezonie kąpielowym w 2008 r. monitorowało jakość wody w kąpieliskach zgodnie ze wskaźnikami zawartymi w nowej dyrektywie.

Źródła:

Komisja Europejska
Europejska Agencja Środowiska
Państwowa Inspekcja Sanitarna

Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MOPS: Bon energetyczny opóźniony? Ustawa nie zawiera daty wypłaty bonu. Ale podaje datę rozliczenia wypłat przed wojewodą

Przepisy nie nakazują wprost wypłaty bonu energetycznego w 2024 r. Ma to nastąpić "niezwłocznie". Zależne jest to "niezwłocznie" od przekazania środków na wypłatę przez wojewodę. Nie wszędzie są przekazywane te pieniądze. Np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Łopiennik Górny informuje mieszkańców gminy, że nie ma pieniędzy na bon (czeka na nie). W ustawie nie ma terminu wypłaty bonu, ale jest termin dla raportu przez gminy wydania tych pieniędzy - ostateczny termin 31 stycznia 2025 r.

Można będzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich nawet gdy działa w mieście

W dniu 11 października 2024 r. Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.

Można sprawdzić, czy wypłacona kwota czternastej emerytury była prawidłowa. Porównaj otrzymaną kwotę z decyzją ZUS

ZUS zaczął w bieżącym tygodniu wysyłać emerytom i rencistom decyzje o przyznaniu tzw. czternastej emerytury. Decyzje ZUS zostaną przesłane do prawie 6,8 mln osób. Będzie można sprawdzić, czy otrzymana kwota czternastkii zgadza się z decyzją ZUS-u. Jeżeli nie, to trzeba zapytać ZUS o przyczynę tej rozbieżności.

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni. Twierdzą, że podwyżka wysokości świadczenia jest tylko pozorna.

REKLAMA

Już nie uciekniesz przez ZUS-em! Oskładkowanie umów o dzieło

„Ostatni bastion” nieoskładkowany przez ZUS, czyli umowy o dzieło, mają zostać objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, tj. ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i wypadkowym oraz dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jedyny wyjątek od powyższej zasady ma dotyczyć umów zawieranych przez studentów albo uczniów poniżej 26 roku życia. 

Rząd: Na świadczenie wspierające 9 575 000 minut. 380 000 wniosków osób niepełnosprawnych. To jedna z przyczyn opóźnień

Rząd wskazuje przyczyny opóźnień w przyznawaniu świadczeń wspierających. Dwie obciążają osoby niepełnosprawne. Bo składali wnioski "papierowe" oraz wnioski "wadliwe" albo "przez osoby nieuprawnione". Jeden wniosek papierowy to 25 minut czasu na wprowadzenie do systemu. Dla 380 000 wniosków daje to 9 575 000 minut pracy i 20 000 pracy po 8h dziennie. I ta ilość pracy to jedna z przyczyn "zawieszenia" systemu WZON.

Wsparcie dla pracodawców zatrudniających żołnierzy. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Senat przyjął ustawę, która wprowadza preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy. Ustawa wprowadza także świadczenie początkowe dla żołnierzy WOT z budżetu państwa zamiast dotychczasowej odprawy wypłacanej przez przedsiębiorców.

Dodatek dopełniający 2520 zł czeka na podpis prezydenta. Dodatek będzie waloryzowany. Senat nie wniósł poprawek. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Dodatek dopełniający 2520 zł czeka na podpis prezydenta. Dodatek będzie waloryzowany. Senat nie wniósł poprawek. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Komu będzie przysługiwać dodatek dopełniający do renty socjalnej? Co zawiera wniosek?

REKLAMA

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać?

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać? Pracownik musi złożyć wniosek, a pracodawca musi się zgodzić, ale nie zawsze.

Składka zdrowotna 2025 - projekt zmian, który rozczarowuje. MZ tłumaczy to kiepską sytuacją budżetu państwa i NFZ

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, który ma na celu modyfikację przepisów dotyczących składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt zakłada wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki, co ma odciążyć przedsiębiorców, którzy obecnie muszą płacić składkę zdrowotną od takich transakcji. Zmiany mają wejść w życie w 2025 roku.

REKLAMA