REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z tą inflacją? Eksperci studzą entuzjazm

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
Co z tą inflacją? Eksperci studzą entuzjazm
Co z tą inflacją? Eksperci studzą entuzjazm
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To dobra wiadomość, ale na entuzjazm zdecydowanie za wcześnie - tak eksperci Północnej Izby Gospodarczej oceniają listopadowy odczyt inflacyjny. W grudniu popędzimy na świąteczne zakupy, a niepokój we wskaźnikach może wywołać także styczniowe anulowanie części obniżek podatkowych w tarczy antyinflacyjnej.

Inflacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Eksperci: 20% nadal realne. „Świąteczna aktywność zakupowa to turbo dopalacz inflacji”

- Spadek odczytu inflacyjnego w listopadzie to teoretycznie dobry sygnał. W praktyce jednak może okazać się mylny, bo w grudniu znowu pognamy do sklepów i będziemy rozbić zakupy. Wzrost konsumpcji w oczywisty sposób podkręci inflację. Od nowego roku sytuacje jeszcze bardziej skomplikuje ograniczenie tarczy antyinflacyjnej i powrót do wyższego VAT dla większości surowców. Z punktu widzenia przedsiębiorców inflacyjna galopada jeszcze nie zbliża się do końca. Rychłego spadku cen nie będzie – komentuje Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

„Toasty za wygraną z inflacją to zdecydowany falstart” – eksperci nie mają wątpliwości, że ceny nadal będą rosnąć

Ostatni odczyt inflacyjny przynosi spadek stopy bazowej o ok. 0,5%, co oznacza, że w listopadzie 2022 inflacja wyniosła 17,4%, a nie 17,9% jak miesiąc wcześniej.

REKLAMA

- To dobre wiadomości. Każdy spadek inflacji to dobra wiadomość. Nie należy jednak ogłaszać jeszcze końca walki z inflacją, bo przed nami najbardziej inflacyjnogenny miesiąc w roku, czyli grudzień. Czy będziemy oszczędzać mimo wzrostu cen? Niestety nie wydaje mi się. Na dodatek informacja o spadku inflacji może pobudzić nasze zakupowe apetyty jeszcze bardziej – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Spadek inflacji w tym przypadku jest wiadomością, która może na chwilę zastopować wzrost cen, ale za wiele towarów będziemy płacić tyle samo albo nawet więcej. O spadku cen więc na pewno nie ma mowy. Dodatkowo wzrosty cen możliwe są po tym, jak od nowego roku przestanie działać część funkcji tarczy antyinflacyjnej. Spodziewam się, że wzrosty cen i kolejne wzrosty wartości inflacyjnych są raczej kwestią czasu. Nie spodziewam się za to wzrostu stóp procentowych, przynajmniej w najbliższym czasie – mówi Hanna Mojsiuk.

„Inflacja na poziomie 20% jest nadal na stole”

Przedsiębiorcy mówią o dwóch tendencjach: delikatnym uspokojeniu cen na koniec roku i… ogromnej niepewności, co do roku 2023. Inflacja będzie jednym z czynników od którego zależy kondycja wielu sektorów gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Na szampana jednak zdecydowanie za wcześnie, bo przed nami jeszcze wiele zagrożeń. Prognoza o inflacji na poziomie ok. 20 proc. w pierwszym kwartale 2023 jest nadal na stole. Jakie są zagrożenia dla dalszego wzrostu cen i wzrostu inflacji? Po pierwsze, grudzień i nasza przedświąteczna aktywność zakupowa może okazać się dopalaczem dla inflacji. Po drugie, od stycznia odczujemy w cenach wzrosty kosztów energii, a mimo zamrożenia taryf to nadal podwyżki – komentuje prof. Aneta Zelek.

- Nie mam żadnych złudzeń, że w roku 2023 jako roku wyborczym będziemy świadkami wzmocnienia wydatków publicznych, a więc zalewu podaży pieniądza, którym karmi się inflacja. Mimo zapowiadanych cięć i oszczędności, w walce o elektorat rządzący z pewnością posłużą się „helicopter money” na wielką skalę. W tym czarnym scenariuszu zatem, inflacja na poziomie ok. 20 proc. w pierwszej połowie 2023 roku wydaje się być wysoko prawdopodobna. Szukając jakiejkolwiek nadziei, albo odrobiny optymizmu, można zauważyć jednak pewne determinanty dezinflacji. Być może wyhamowaniu inflacji pomogą spadki cen na światowych rynkach surowców energetycznych – dodaje była rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, ekonomistka prof. Aneta Zelek.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

Są 4 główne sposoby oszustw „na ZUS”. Emeryt i rencista muszą wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić. Jak nie dać się wkręcić?

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA