reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Zobowiązanie podzielne i niepodzielne

Zobowiązanie podzielne i niepodzielne

Stosunek zobowiązaniowy może łączyć jednocześnie kilku dłużników i kilku wierzycieli. W tego typu relacji powstaje pytanie czy dłużnicy mają obowiązek działać razem i spełnić łącznie całe zobowiązanie czy też każdy z dłużników może realizować swoją część zobowiązania? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy świadczenie do jakiego są zobowiązani dłużnicy jest podzielne czy też jest świadczeniem niepodzielnym.

Definicja świadczenia podzielnego została określona w art. 379 § 2 kc. Zgodnie z powołanym przepisem świadczenie jest podzielne, jeżeli może być spełnione częściowo bez istotnej zmiany przedmiotu lub wartości. 

Jeżeli jest kilku dłużników albo kilku wierzycieli, a świadczenie jest podzielne, zarówno dług, jak i wierzytelność dzielą się na tyle niezależnych od siebie części, ilu jest dłużników albo wierzycieli. 

Zobacz: Kodeks cywilny

Części te są równe, jeżeli z okoliczności nie wynika nic innego. Powstałe przez podział zobowiązania są od siebie niezależne i wykonywanie bądź niewykonywanie jednego nie ma wpływu na pozostałe. Wyjątek stanowi sytuacja gdy wierzyciel jest zobowiązany do świadczenia wzajemnego niepodzielnego. Wówczas, w braku odmiennej umowy dłużnicy zobowiązani do świadczenia podzielnego są odpowiedzialni za jego spełnienie solidarnie, jeżeli wzajemne świadczenie wierzyciela jest niepodzielne.

Kodeks cywilny nie zawiera definicji świadczenia niepodzielnego. A contrario wynika ono z art. 379 § 2 kc. Świadczenie jest niepodzielne jeśli nie może być spełnione częściowo bez istotnej zmiany przedmiotu lub wartości. Dłużnicy zobowiązani do świadczenia niepodzielnego są odpowiedzialni za spełnienie świadczenia jak dłużnicy solidarni.

Dłużnik, który spełnił świadczenie niepodzielne, może żądać od pozostałych dłużników zwrotu wartości świadczenia według tych samych zasad co dłużnik solidarny.

Zobacz: Pozew zbiorowy – grupowe dochodzenie roszczeń

Niepodzielność świadczenia rodzi również stosowne prawa i obowiązki po stronie wierzycieli. Jeżeli jest kilku wierzycieli uprawnionych do świadczenia niepodzielnego, każdy z nich może żądać spełnienia całego świadczenia. Jednakże w razie sprzeciwu chociażby jednego z wierzycieli, dłużnik obowiązany jest świadczyć wszystkim wierzycielom łącznie albo złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego. Jeżeli jeden z wierzycieli uprawnionych do świadczenia niepodzielnego przyjął świadczenie, jest on odpowiedzialny względem pozostałych wierzycieli według tych samych zasad co wierzyciel solidarny.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama