reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Kupno rzeczy na prezentacji w domu – jakie uprawnienia?

Kupno rzeczy na prezentacji w domu – jakie uprawnienia?

Kupując rzecz od akwizytora, który zawitał do naszego domu zawieramy tzw. umowę poza lokalem przedsiębiorstwa. To oznacza, że jako kupujący możemy skorzystać ze specjalnych uprawnień. Jakich?

Umowa poza lokalem

Owe specjalne uprawnienia wynikają z ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta, które regulują m.in. prawa i obowiązki stron zawierających umowy poza lokalem przedsiębiorstwa.

Jest to umowa, z którą mamy do czynienia przy spełnieniu określonych ustawowych wymogów. Za umowy zawarte poza lokalem przedsiębiorstwa będą uznane tylko te, w których jedna strona jest konsumentem, a druga przedsiębiorcą. Bardzo istotne jest również miejsce zawarcia umowy, a musi się ono znajdować "poza miejscem do obsługiwania publiczności”, jak to nazywa ustawa w art. 1. Z takimi umowami będziemy mieli do czynienia w praktyce działalności akwizytorów, którzy swoją ofertę prezentują w domu klienta.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Ustawowe prawo odstąpienia

W przypadku umów zawartych w takim trybie konsumenci dysponują ustawowym prawem odstąpienia. Zgodnie z nim kupujący może odstąpić od tak zawartej umowy w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn. W praktyce oznacza to, że konsument nie musi wskazywać żadnych okoliczności uzasadniających taki krok. Skorzystanie z tego uprawnienia zależy wyłącznie od niego, a skuteczność odstąpienia nie jest obwarowana żadnymi warunkami.

To odróżnia odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem od odstąpienia na podstawie przepisów dotyczących zwykłej sprzedaży konsumenckiej, gdzie musi być spełniony szereg warunków (złożenie reklamacji i brak możliwości spełniania żądań reklamacyjnych itd.).

Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorcy starają się ograniczyć skutki tego uprawnienia konsumentów, informując ich, że od umowy nie wolno odstąpić, jeżeli towar zostanie rozpakowany. Takie działania nie mają jednak pokrycia w prawie.

Zobacz serwis: Reklamacje

Skutki odstąpienia

Odstąpienie od umowy oznacza, że umowa jest uważana za nigdy niezawartą. Obie strony są obowiązane do zwrotu wzajemnych świadczeń. Sprzedawca musi oddać zapłaconą cenę, zaś kupujący produkt. Co istotne świadczenia muszą być zwrócone w stanie niezmieniony, chyba że zmiana ta wynika ze zwykłego zarządu rzeczą.

Odesłanie towaru przedsiębiorcy jest obowiązkiem konsumenta i to on ponosi koszty odesłania. Nie ma jednak obowiązku ponosić kosztów, jakie wcześniej poniósł przedsiębiorca (koszty przesyłki do konsumenta, spakowania, przygotowania towaru).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawierając umowę poza lokalem, możemy odstąpić od niej w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn.
Zawierając umowę poza lokalem, możemy odstąpić od niej w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama