REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno rzeczy na prezentacji w domu – jakie uprawnienia?

Zawierając umowę poza lokalem, możemy odstąpić od niej w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn.
Zawierając umowę poza lokalem, możemy odstąpić od niej w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn.

REKLAMA

REKLAMA

Kupując rzecz od akwizytora, który zawitał do naszego domu zawieramy tzw. umowę poza lokalem przedsiębiorstwa. To oznacza, że jako kupujący możemy skorzystać ze specjalnych uprawnień. Jakich?

Umowa poza lokalem

Owe specjalne uprawnienia wynikają z ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta, które regulują m.in. prawa i obowiązki stron zawierających umowy poza lokalem przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Jest to umowa, z którą mamy do czynienia przy spełnieniu określonych ustawowych wymogów. Za umowy zawarte poza lokalem przedsiębiorstwa będą uznane tylko te, w których jedna strona jest konsumentem, a druga przedsiębiorcą. Bardzo istotne jest również miejsce zawarcia umowy, a musi się ono znajdować "poza miejscem do obsługiwania publiczności”, jak to nazywa ustawa w art. 1. Z takimi umowami będziemy mieli do czynienia w praktyce działalności akwizytorów, którzy swoją ofertę prezentują w domu klienta.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Ustawowe prawo odstąpienia

REKLAMA

W przypadku umów zawartych w takim trybie konsumenci dysponują ustawowym prawem odstąpienia. Zgodnie z nim kupujący może odstąpić od tak zawartej umowy w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn. W praktyce oznacza to, że konsument nie musi wskazywać żadnych okoliczności uzasadniających taki krok. Skorzystanie z tego uprawnienia zależy wyłącznie od niego, a skuteczność odstąpienia nie jest obwarowana żadnymi warunkami.

To odróżnia odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem od odstąpienia na podstawie przepisów dotyczących zwykłej sprzedaży konsumenckiej, gdzie musi być spełniony szereg warunków (złożenie reklamacji i brak możliwości spełniania żądań reklamacyjnych itd.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorcy starają się ograniczyć skutki tego uprawnienia konsumentów, informując ich, że od umowy nie wolno odstąpić, jeżeli towar zostanie rozpakowany. Takie działania nie mają jednak pokrycia w prawie.

Zobacz serwis: Reklamacje

Skutki odstąpienia

Odstąpienie od umowy oznacza, że umowa jest uważana za nigdy niezawartą. Obie strony są obowiązane do zwrotu wzajemnych świadczeń. Sprzedawca musi oddać zapłaconą cenę, zaś kupujący produkt. Co istotne świadczenia muszą być zwrócone w stanie niezmieniony, chyba że zmiana ta wynika ze zwykłego zarządu rzeczą.

Odesłanie towaru przedsiębiorcy jest obowiązkiem konsumenta i to on ponosi koszty odesłania. Nie ma jednak obowiązku ponosić kosztów, jakie wcześniej poniósł przedsiębiorca (koszty przesyłki do konsumenta, spakowania, przygotowania towaru).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ochrona sygnalistów z podpisem prezydenta. Najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów została podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów? Kim jest sygnalista i jaka ochrona mu przysługuje?

To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025

Czy to koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy zmiany mają szansę zostać wprowadzone. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one jedynie usankcjonować już istniejącą praktykę, możliwe, że nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025.

Rekordowa strata banku BPH za poprzedni rok. Co powinni zrobić Frankowicze?

Pod koniec maja Bank BPH S.A. opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Sprawozdanie prezentujące rekordową w historii polskiej bankowości stratę na poziomie 5,5 mld złotych, przy stracie na poziomie 1,7 mld złotych za 2022 rok. Czy zatem kredytobiorcy frankowi posiadający kredyty hipoteczne w tym banku mają się czego obawiać? 

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

REKLAMA

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

REKLAMA