REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno rzeczy na prezentacji w domu – jakie uprawnienia?

Zawierając umowę poza lokalem, możemy odstąpić od niej w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn.
Zawierając umowę poza lokalem, możemy odstąpić od niej w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn.

REKLAMA

REKLAMA

Kupując rzecz od akwizytora, który zawitał do naszego domu zawieramy tzw. umowę poza lokalem przedsiębiorstwa. To oznacza, że jako kupujący możemy skorzystać ze specjalnych uprawnień. Jakich?

Umowa poza lokalem

Owe specjalne uprawnienia wynikają z ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta, które regulują m.in. prawa i obowiązki stron zawierających umowy poza lokalem przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Jest to umowa, z którą mamy do czynienia przy spełnieniu określonych ustawowych wymogów. Za umowy zawarte poza lokalem przedsiębiorstwa będą uznane tylko te, w których jedna strona jest konsumentem, a druga przedsiębiorcą. Bardzo istotne jest również miejsce zawarcia umowy, a musi się ono znajdować "poza miejscem do obsługiwania publiczności”, jak to nazywa ustawa w art. 1. Z takimi umowami będziemy mieli do czynienia w praktyce działalności akwizytorów, którzy swoją ofertę prezentują w domu klienta.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Ustawowe prawo odstąpienia

REKLAMA

W przypadku umów zawartych w takim trybie konsumenci dysponują ustawowym prawem odstąpienia. Zgodnie z nim kupujący może odstąpić od tak zawartej umowy w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn. W praktyce oznacza to, że konsument nie musi wskazywać żadnych okoliczności uzasadniających taki krok. Skorzystanie z tego uprawnienia zależy wyłącznie od niego, a skuteczność odstąpienia nie jest obwarowana żadnymi warunkami.

To odróżnia odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem od odstąpienia na podstawie przepisów dotyczących zwykłej sprzedaży konsumenckiej, gdzie musi być spełniony szereg warunków (złożenie reklamacji i brak możliwości spełniania żądań reklamacyjnych itd.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorcy starają się ograniczyć skutki tego uprawnienia konsumentów, informując ich, że od umowy nie wolno odstąpić, jeżeli towar zostanie rozpakowany. Takie działania nie mają jednak pokrycia w prawie.

Zobacz serwis: Reklamacje

Skutki odstąpienia

Odstąpienie od umowy oznacza, że umowa jest uważana za nigdy niezawartą. Obie strony są obowiązane do zwrotu wzajemnych świadczeń. Sprzedawca musi oddać zapłaconą cenę, zaś kupujący produkt. Co istotne świadczenia muszą być zwrócone w stanie niezmieniony, chyba że zmiana ta wynika ze zwykłego zarządu rzeczą.

Odesłanie towaru przedsiębiorcy jest obowiązkiem konsumenta i to on ponosi koszty odesłania. Nie ma jednak obowiązku ponosić kosztów, jakie wcześniej poniósł przedsiębiorca (koszty przesyłki do konsumenta, spakowania, przygotowania towaru).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

  Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

  Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

  Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

  Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

  Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

  Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

  Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

  REKLAMA

  Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

  Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

  Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

  Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA