REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy i co trzeba zrobić, żeby skutecznie zwrócić niechciany towar?

Magda Świeca
Rafał  Tołwiński
Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska
BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska
BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).
Jak można zwrócić niechciany towar?
Jak można zwrócić niechciany towar?

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązujące przepisy nie wspominają o prawie konsumenta do zwrotu pełnowartościowego towaru zakupionego w „tradycyjnym” sklepie, bez podawania przyczyn. Bez wyraźnej zgody sprzedawcy zwrot taki nie jest więc możliwy.

Dobra wola sprzedawcy

Najczęściej sprzedawcy umieszczają w widocznym miejscu w sklepie informację o tym, czy zwroty towaru są przyjmowane i jaki termin przysługuje konsumentowi na dokonanie zwrotu. Żaden przepis nie nakłada jednak na sprzedawcę obowiązku przyjęcia zwracanego towaru - jego zgoda wynika jedynie z „dobrej woli”, a warunki zwrotu mogą być przez niego dobrowolnie określone.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli w sklepie brak jest informacji o tym, czy sprzedawca przyjął taką praktykę, to pozostaje nam indywidualne negocjowanie naszego prawa do zwrotu towaru. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku zgoda sprzedawcy na zwrot towaru w określonym terminie powinna być potwierdzona na piśmie- odpowiednia adnotacja może być umieszczona np. na odwrocie paragonu.

Powyższe zasady dotyczą zwrotu towaru pełnowartościowego, co do którego klient uznał że pomimo braku jakichkolwiek wad, chciałby go zwrócić, ponieważ przykładowo po przyniesieniu do domu okazało się że towar już mu nie pasuje lub po prostu przestał się podobać.

Zwrot towaru niezgodnego z umową

REKLAMA

Odmienne reguły obowiązują w przypadku gdy towar w chwili jego wydania jest niezgodny z umową (w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego). W uproszczeniu można uznać, że niezgodność towaru z umową oznacza nie tylko jego wadliwość, ale również sytuację, gdy towar nie odpowiada podanemu przez sprzedawcę opisowi, nie ma cech okazanej kupującemu próbki albo wzoru, nie nadaje się do celu określonego przez kupującego przy zawarciu umowy lub nie nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany, oraz nie ma właściwości cechujących towary tego rodzaju. W takiej sytuacji przysługuje nam prawo do reklamowania towaru.

Wówczas w pierwszej kolejności powinniśmy żądać doprowadzenia towaru do stanu zgodnego z umową przez jego nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy. Dopiero gdy naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów, bądź też sprzedawca nie zdoła naprawić lub wymienić towaru w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby nas na znaczne niedogodności, możemy żądać obniżenia ceny lub odstąpić od umowy (wybór rodzaju żądania zależy wyłącznie od nas).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odstąpienie od umowy będzie oznaczało dla kupującego prawo do zwrotu towaru za zwrotem zapłaconej sprzedawcy ceny. Dla celów dowodowych zarówno złożenie reklamacji oraz oświadczenie o żądaniu obniżenia ceny albo odstąpieniu od umowy – musi zostać złożone na piśmie. Termin na zawiadomienie sprzedawcy wynosi dwa miesiące od daty stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową. Roszczenia reklamacyjne wygasają natomiast po upływie dwóch lat od daty wydania towaru kupującemu. 

Zobacz serwis: Reklamacje

Należy również pamiętać, że jeżeli do wykrycia wady dojdzie w okresie pierwszych sześciu miesięcy od zakupu produktu , to domniemywa się, że wada ta istniała w chwili wydania towaru. W takim przypadku dochodzenie ww. roszczeń od sprzedawcy jest dużo łatwiejsze. Ciężar udowodnienia, że wada jest spowodowana przez kupującego ciąży bowiem na sprzedawcy! I jeszcze jedno – sprzedawca ma 14 dni na rozpatrzenie reklamacji (to znaczy że powinien w tym terminie odpowiedzieć na nią, i podać sposób jej rozpatrzenia).

Jeżeli w terminie 14 dni sprzedawca nie ustosunkował się do reklamacji (nie wysłała odpowiedzi) ustawa każe traktować taką reklamację za uzasadnioną. W takim przypadku sprzedawca powinien zastosować się do żądań kupującego odnośnie sposobu rozpatrzenia reklamacji.

Szczególne przypadki zwrotu towaru niewadliwego

Oprócz prawa reklamowania towaru niezgodnego z umową konsumentowi przysługują szczególne uprawnienia wynikające z ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.2000.22.271). Dotyczą one przypadków gdy dokonujemy zakupów poza lokalem przedsiębiorstwa (np. od akwizytora) lub na odległość (np. sprzedaż wysyłkowa, zakupy przez Internet). Wówczas kupujący może w ciągu 10 dni odstąpić od umowy sprzedaży bez podawania przyczyn odstąpienia, a sprzedawca będzie zobowiązany przyjąć towar za zwrotem ceny.

Zobacz także: Jakie prawa ma konsument, gdy kupuje towar w sklepie internetowym?

Podsumowując: zasadą jest, że jeżeli sprzedawca nie wyrazi zgody na zwrot pełnowartościowego towaru bez wad, prawo takie nie przysługuje konsumentowi. Wyjątek stanowią umowy sprzedaży zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, gdzie kupujący może odstąpić od umowy składając odpowiednie oświadczenie w terminie 10 dni od dnia wydania rzeczy. Natomiast zawsze gdy towar jest niezgodny z umową, konsumentowi przysługuje prawo do jego reklamacji, a po wyczerpaniu toku postępowania reklamacyjnego przewidzianego w ustawie, w określonych przypadkach, będzie on uprawniony do odstąpienia od umowy sprzedaży.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA