Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy i co trzeba zrobić, żeby skutecznie zwrócić niechciany towar?

Magda Świeca
Rafał Tołwiński
Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska
BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska
BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).
Obowiązujące przepisy nie wspominają o prawie konsumenta do zwrotu pełnowartościowego towaru zakupionego w „tradycyjnym” sklepie, bez podawania przyczyn. Bez wyraźnej zgody sprzedawcy zwrot taki nie jest więc możliwy.

Dobra wola sprzedawcy

Najczęściej sprzedawcy umieszczają w widocznym miejscu w sklepie informację o tym, czy zwroty towaru są przyjmowane i jaki termin przysługuje konsumentowi na dokonanie zwrotu. Żaden przepis nie nakłada jednak na sprzedawcę obowiązku przyjęcia zwracanego towaru - jego zgoda wynika jedynie z „dobrej woli”, a warunki zwrotu mogą być przez niego dobrowolnie określone.

Jeżeli w sklepie brak jest informacji o tym, czy sprzedawca przyjął taką praktykę, to pozostaje nam indywidualne negocjowanie naszego prawa do zwrotu towaru. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku zgoda sprzedawcy na zwrot towaru w określonym terminie powinna być potwierdzona na piśmie- odpowiednia adnotacja może być umieszczona np. na odwrocie paragonu.

Powyższe zasady dotyczą zwrotu towaru pełnowartościowego, co do którego klient uznał że pomimo braku jakichkolwiek wad, chciałby go zwrócić, ponieważ przykładowo po przyniesieniu do domu okazało się że towar już mu nie pasuje lub po prostu przestał się podobać.

Zwrot towaru niezgodnego z umową

Odmienne reguły obowiązują w przypadku gdy towar w chwili jego wydania jest niezgodny z umową (w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego). W uproszczeniu można uznać, że niezgodność towaru z umową oznacza nie tylko jego wadliwość, ale również sytuację, gdy towar nie odpowiada podanemu przez sprzedawcę opisowi, nie ma cech okazanej kupującemu próbki albo wzoru, nie nadaje się do celu określonego przez kupującego przy zawarciu umowy lub nie nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany, oraz nie ma właściwości cechujących towary tego rodzaju. W takiej sytuacji przysługuje nam prawo do reklamowania towaru.

Wówczas w pierwszej kolejności powinniśmy żądać doprowadzenia towaru do stanu zgodnego z umową przez jego nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy. Dopiero gdy naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów, bądź też sprzedawca nie zdoła naprawić lub wymienić towaru w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby nas na znaczne niedogodności, możemy żądać obniżenia ceny lub odstąpić od umowy (wybór rodzaju żądania zależy wyłącznie od nas).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odstąpienie od umowy będzie oznaczało dla kupującego prawo do zwrotu towaru za zwrotem zapłaconej sprzedawcy ceny. Dla celów dowodowych zarówno złożenie reklamacji oraz oświadczenie o żądaniu obniżenia ceny albo odstąpieniu od umowy – musi zostać złożone na piśmie. Termin na zawiadomienie sprzedawcy wynosi dwa miesiące od daty stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową. Roszczenia reklamacyjne wygasają natomiast po upływie dwóch lat od daty wydania towaru kupującemu. 

Zobacz serwis: Reklamacje

Należy również pamiętać, że jeżeli do wykrycia wady dojdzie w okresie pierwszych sześciu miesięcy od zakupu produktu , to domniemywa się, że wada ta istniała w chwili wydania towaru. W takim przypadku dochodzenie ww. roszczeń od sprzedawcy jest dużo łatwiejsze. Ciężar udowodnienia, że wada jest spowodowana przez kupującego ciąży bowiem na sprzedawcy! I jeszcze jedno – sprzedawca ma 14 dni na rozpatrzenie reklamacji (to znaczy że powinien w tym terminie odpowiedzieć na nią, i podać sposób jej rozpatrzenia).

Jeżeli w terminie 14 dni sprzedawca nie ustosunkował się do reklamacji (nie wysłała odpowiedzi) ustawa każe traktować taką reklamację za uzasadnioną. W takim przypadku sprzedawca powinien zastosować się do żądań kupującego odnośnie sposobu rozpatrzenia reklamacji.

Szczególne przypadki zwrotu towaru niewadliwego

Oprócz prawa reklamowania towaru niezgodnego z umową konsumentowi przysługują szczególne uprawnienia wynikające z ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.2000.22.271). Dotyczą one przypadków gdy dokonujemy zakupów poza lokalem przedsiębiorstwa (np. od akwizytora) lub na odległość (np. sprzedaż wysyłkowa, zakupy przez Internet). Wówczas kupujący może w ciągu 10 dni odstąpić od umowy sprzedaży bez podawania przyczyn odstąpienia, a sprzedawca będzie zobowiązany przyjąć towar za zwrotem ceny.

Zobacz także: Jakie prawa ma konsument, gdy kupuje towar w sklepie internetowym?

Podsumowując: zasadą jest, że jeżeli sprzedawca nie wyrazi zgody na zwrot pełnowartościowego towaru bez wad, prawo takie nie przysługuje konsumentowi. Wyjątek stanowią umowy sprzedaży zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, gdzie kupujący może odstąpić od umowy składając odpowiednie oświadczenie w terminie 10 dni od dnia wydania rzeczy. Natomiast zawsze gdy towar jest niezgodny z umową, konsumentowi przysługuje prawo do jego reklamacji, a po wyczerpaniu toku postępowania reklamacyjnego przewidzianego w ustawie, w określonych przypadkach, będzie on uprawniony do odstąpienia od umowy sprzedaży.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  10 życzeń dla naszej wspaniałej teściowej w Dniu Matki!

  Dzień Matki to wyjątkowy czas, kiedy możemy okazać naszą miłość i wdzięczność nie tylko naszym mamom, ale także niesamowitym teściowym, które weszły w nasze życie i stały się częścią naszej rodziny. To doskonała okazja, aby docenić ich rolę i pokazać, jak bardzo są dla nas ważne. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia dla Twojej teściowej w tym wyjątkowym dniu, to właśnie tutaj znajdziesz inspirację! Przedstawiam dziesięć wyjątkowych życzeń, które przyniosą uśmiech na twarzy Twojej teściowej i pokażą jej, jak bardzo ją doceniamy.

  10 oryginalnych życzeń na Dzień Matki

  Dzień Matki to wyjątkowa okazja, aby okazać miłość, wdzięczność i podziękowania dla tych niezastąpionych kobiet, naszych mam. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia dla swojej mamy w tym wyjątkowym dniu, to właśnie tutaj znajdziesz inspirację!

  Premier zaakceptował propozycję kredytu dla firm skupujących zboże i owoce miękkie

  Premier zaakceptował propozycję nowej linii kredytowej dla firm skupujących od polskiego rolnika zboże, jak również tzw. owoce miękkie - poinformował w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Minister rolnictwa: w przyszłym tygodniu nabór wniosków o dopłaty do nawozów

  W przyszłym tygodniu będę chciał ogłosić nabór wniosków o dopłaty do nawozów - zapowiedział minister rolnictwa. Przypomniał, że budżet na ten cel to 4,7 mld zł.

  W dzień mamy o ojcach z dzieckiem

  Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to przecież „niemęskie”. Dzisiaj nikogo już nie dziwi fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama pracuje. Od wielu lat urlopy tzw. „ojcowski” (potocznie nazywany tacierzyński) i dzielenie wychowawczego z mamą są wśród ojców bardzo popularne. 

  Europejski Dzień Sąsiada. Polscy przedsiębiorcy wyciągają rękę na zgodę

  Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK przedstawia krótkie podsumowanie w zakresie rozwiązywania transgranicznych skarg, tym razem z perspektywy polskiego przedsiębiorcy. 

  Alimenty na rodzica – kiedy dziecko powinno je płacić? Adwokat wyjaśnia

  Temat alimentów zazwyczaj koncentruje się na rodzicach, którzy są zobligowani do wsparcia finansowego swoich dzieci po rozwodzie lub prawnej separacji. Istnieją jednak również sytuacje, w których to pełnoletnie już dzieci zobowiązane są do płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców. 

  Luka płacowa, czyli nierówność wynagrodzeń

  Luka płacowa sprawia, iż osoby o podobnych kwalifikacjach i wykonywające podobną pracę otrzymują różne wynagrodzenia ze względu na swoją przynależność do określonej grupy. Problem ten dotyczy nie tylko samej jednostki, ale też wpływa na cale społeczeństwa i gospodarkę.

  Ponad połowa Polek twierdzi, że jest niedostatecznie wynagradzana. [RAPORT]

  Luka płacowa, mimo że wydawać się może jedynie kolejnym modnym hasłem na arenie politycznej, niestety jest zjawiskiem realnym, dotykającym miliony kobiet na całym świecie. Potwierdzają to wyniki raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”.

  Jak napisać statut fundacji rodzinnej?

  Wejście w życie przepisów o fundacji rodzinnej oznacza, że można tworzyć takie podmioty. Są one użyteczne przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy chcą zabezpieczyć swoje interesy przed komplikacjami związanymi z sukcesją i zagwarantować pozostawienie wypracowanego majątku w rodzinie.

  Podwójne wnioski o 500+ i inne błędy. Jak wpływają na wypłatę świadczeń?

  Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o 500+ to te w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka. Najbardziej wydłużają czas rozpatrywania - podwójne wnioski na jedno dziecko, czyli składane zarówno przez ojca jak i matkę.

  Reklama OOH

  Na czym polega reklama OOH? Kiedy jest skuteczna?

  Patostreaming. Co czeka patostreamerów

  Osiem lat więzienia ma grozić za patostreaming, a dziesięć – jeśli patostreamer będzie działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. To założenia projektu nowelizacji Kodeksu karnego, który złożyła do Sejmu Suwerenna Polska.

  Czternasta emerytura. Komisje sejmowe są za

  Projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów został poparty przez komisje sejmowe. Ma on wprowadzić na stałe tzw. czternastą emeryturę.

  Sąd Najwyższy orzekł. Czy pismo procesowe można wysłać do sądu mailem lub za pośrednictwem ePUAP

  Wniesienie pisma procesowego do sądu mailem, czy za pośrednictwem platformy ePUAP, nie wywołuje skutków procesowych. Zasadniczą drogą złożenia pisma jest wniesienie go do sądu – orzekł Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu zastrzeżono, że strona powinna zostać poinformowana o bezskuteczności tej czynności „w trybie pozaprocesowym”.

  Świadczenie wspierające. Sejm odesłał projekt do komisji

  Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Podczas drugiego czytania w Sejmie, poprawki do projektu zgłosili m.in. przedstawiciele PiS, KO i Lewicy. 

  ZPP o waloryzacji programu 500+

  Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postuluje wprowadzenie do programu progu dochodowego, powyżej którego otrzymywane świadczenie byłoby zmniejszane według zasady złotówka za złotówkę.

  Zamiana obligacji

  Co to jest zamiana obligacji?

  Program Ochrony Powietrza na Mazowszu ponownie zaskarżony

  Program Ochrony Powietrza w województwie mazowieckim został zaskarżony przez osobę prywatną, mieszkańca powiatu pruszkowskiego z miejscowości Żółwin. Brak możliwości użytkowania kominka zgodnego z ogólnie przyjętymi normami Ekoprojektu przez większość roku kalendarzowego to główny zarzut wobec kontrowersyjnej uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego z września 2020 roku, która wprowadziła na terenie całego województwa mazowieckiego ograniczenia w eksploatacji tych urządzeń. 

  Molestowanie

  Molestowanie (prawo pracy) – niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.

  Doradca podatkowy

  Doradca podatkowy – osoba fizyczna wpisana na listę doradców podatkowych uprawniona do wykonywania czynności doradztwa podatkowego.

  Wreszcie mniej plastikowych jednorazówek!

  24 maja wchodzą w życie przepisy dotyczące ograniczenia ilości jednorazówek z tworzyw sztucznych w sklepach i restauracjach. Z rynku mają zniknąć plastikowe patyczki do uszu, a także styropianowe opakowania do żywności na wynos.

  Cenzura KRRiT: Rada Przedsiębiorczości o nadużyciach

  Rada Przedsiębiorczości stanowczo protestuje przeciwko praktykom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (dalej KRRiT), która prowadzi nieuzasadnione postępowania dyscyplinujące przeciwko niepaństwowym wydawcom medialnym

  Kiedy wypłata czternastej emerytury w 2023 r.?

  Najprawdopodobniej czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września, podobnie jak w ubiegłym roku - powiedziała w środę w PR24 minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że decyzję co do terminu wypłaty świadczenia podejmie rząd.

  Długi w spadku? Notariusze informują o istniejących procedurach i planowanych zmianach

  Spadek to nie zawsze  korzyści. Czasem to po prostu długi i nic więcej. Czy uproszczenie procedur może wyeliminować prawne pułapki?