Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sprzedaż konsumencka. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sprzedaż konsumencka.
Uszkodzenie przesyłki a zwrot towaru – nowe niedozwolone klauzule
Aktualizacja: 22.04.2015
W przypadku uszkodzenia przesyłki, sprzedawca nie może odmówić zwrotu pieniędzy lub wymiany towaru, orzekł Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ostatnim czasie wprowadzono nowe niedozwolone klauzule w obrocie konsumenckim. »
Ile kosztują Święta Bożego Narodzenia 2014?
Aktualizacja: 23.12.2014
Święta Bożego Narodzenia 2014 mają kosztować konsumentów znacznie mnie niż te w ubiegłym roku. Ceny niektórych produktów spożywczych są bowiem nawet o połowę niższe niż rok temu. Taniej kupimy m.in.: jabłka, kapustę, mięso wieprzowe oraz cukier. »
Wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu 2014 r.
Aktualizacja: 28.05.2014
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) sprzedaż detaliczna w kwietniu 2014 roku wzrosła w ujęciu rocznym o 8, 4 proc. »
Reklamacja produktów spożywczych
Aktualizacja: 11.02.2014
Reklamacja produktów spożywczych uregulowana jest na mocy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (DzU z 2002 r. nr 141, poz. 1176 ze zm.). Reklamacji produktów spożywczych dokonujemy bezpośrednio u sprzedawcy, u którego kupiliśmy towar. Składamy ją w ciągu trzech dni od daty sprzedaży, otrzymania towaru bądź otwarcia opakowania. »
Zwrot towaru zakupionego na prezentacji
Aktualizacja: 10.06.2013
Zwrot towaru zakupionego na prezentacji może przysparzać wątpliwości ze względu na specyfikę tej formy zakupów. Ochrona konsumenta w przypadku zawarcia umowy z przedsiębiorcą podczas jego prezentacji handlowej jest jednak daleko posunięta. »
Obowiązki informacyjne e-sklepu
Aktualizacja: 17.10.2012
Na sklepie internetowym ciążą obowiązki informacyjne. W przypadku braku określonych prawem informacji na stronie sklepu i w piśmie potwierdzającym, przedsiębiorca naraża się na kary i zwiększa uprawnienia klienta. »
Oznaczenie towaru nie może wprowadzać w błąd
Aktualizacja: 08.03.2012
Przedsiębiorcy są obowiązani do rzetelnego oznaczania towarów. Oznaczenie towaru, wprowadzające konsumentów w błąd stanowić będzie czyn nieuczciwej konkurencji. »
Kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży towaru lub usługi?
Aktualizacja: 15.02.2012
Przedsiębiorcy, w nadziei na zarobek, tolerują najróżniejsze zachowania klientów. Czasem jednak, gdy zachowanie klienta jest wyjątkowo nieodpowiednie, zdarza im się odmówić takiemu klientowi sprzedaży towaru lub wykonania usługi. Czy wolno im tak robić? »
Aktualizacja: 03.02.2012
Kupujący może reklamować wadliwą rzecz, jeżeli kupił ją w sklepie. Wynika to z przepisów konsumenckich. Co jednak z kupnem wadliwej rzeczy od osoby prywatnej? »
Aktualizacja: 04.01.2012
Okres poświąteczny to czas najlepszych promocji. Kupujemy taniej sprzęty agd, rtv, ubrania oraz meble. Wraz z obniżką cen redukcji nie ulegają jednak nasze prawa. Warto więc je poznać. »
Kiedy mamy do czynienia z umową sprzedaży konsumenckiej?
Aktualizacja: 14.12.2011
Umowa sprzedaży konsumenckiej dotyczy rzeczy ruchomych. W niektórych przypadkach warunki umowy powinny zostać potwierdzone na piśmie. »
UOKiK przygląda się sprzedaży na pokazach
Aktualizacja: 07.11.2011
Sprzedaż towarów podczas pokazów także podlega kontroli ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przekonała się o tym spółka Wool Star, która stosowała niedozwolone klauzule umowne. »
Umowa sprzedaży II - WZÓR UMOWY
Aktualizacja: 14.10.2011
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. »
Potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży - WZÓR PISMA
Aktualizacja: 14.10.2011
Pobierz wzór potwierdzenia zawarcia umowy. Każdy może żądać potwierdzenia zawarcia umowy. Tego rodzaju praktyka spotykana jest najczęściej przy okazji umowy sprzedaży zawieranej z konsumentem. »
Krok po kroku poznaj prawa konsumenta – cz. 2
Aktualizacja: 02.09.2011
Konsumenci są szczególnie chronieni przez prawo, które przyznaje im szereg szczególnych uprawnień. Jakie to uprawnienia i kiedy możemy z nich korzystać? »