REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polka bierze kredyt

Kredyt. /Fot. Fotolia
Kredyt. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po świętach w portfelach widać pustki. Aż kusi, by wspomóc domowy budżet szybką pożyczką. Z raportu TNS OBOP „Polka kupuje świadomie” wykonanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że niestety, tylko co dwudziesta Polka może pochwalić się oszczędnościami powyżej 5 tysięcy złotych, wiele (45 proc.) nie ma ich wcale. Nie dziwi więc, że niemal co druga konsumentka (44 proc.) zapożycza się. Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt, warto zastanowić się - jak mądrze i bezpiecznie go wziąć.

REKLAMA

W sytuacji, kiedy coraz rzadziej „starcza do pierwszego” lub pojawiają się dodatkowe koszty Polka coraz częściej myśli o zaciągnięciu kredytu. Zwłaszcza, że w wielu polskich domach odczuwa się finansowe braki. W ciągu ostatnich dwóch lat ponad trzy czwarte Polek mieszkających w miastach musiało ograniczyć swoje wydatki.  Dotyczyło to przede wszystkim: ubrań (44%), dóbr luksusowych (39%), wydatków związanych z wakacjami (37%) oraz żywności (34%). Na dalszych miejscach znalazły się wydatki na artykuły wyposażenia wnętrz (29%), a także na bieżące rachunki (29%) i „na urodę” (26%).

REKLAMA

Większość  Polek wydaje pensję na bieżąco i może pochwalić się co najwyżej  symbolicznymi oszczędnościami w wysokości 1000 złotych. W takiej kondycji wkraczają na rynek finansowy, który oferuje szeroki wachlarz najróżniejszych pożyczek gotówkowych. Najczęściej można je załatwić bez większych problemów. Zazwyczaj potrzebny jest dokument tożsamości oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanych dochodów. – Nie podejmujmy decyzji o zobowiązaniach finansowych pochopnie – łatwy pieniądz, to drogi pieniądz. Na szczęście to stare jak świat powiedzenie bliskie jest wielu Polkom. Dla przeszło połowy kobiet zaciągających kredyt, ważna jest oferta banku lub instytucji finansowej, która daje najniżej oprocentowany kredyt. Polki są doskonale świadome tego, że pożyczkę można dziś dostać od ręki, a z długami jest zupełnie odwrotnie – spłaca się je boleśnie i długo – przekonuje Katarzyna Bosacka, promotorka świadomej konsumpcji.

Zobacz: Prawa konsumenta

– Z naszych badań wynika, że kredyty zaciągamy z większą rozwagą. Minął już czas zaciągania pożyczek pod wpływem impulsu, by nowym zakupem poprawić sobie nastrój czy zaimponować sąsiadom. Na co pożyczamy? Na zakup domu lub mieszkania (31 proc.), samochodu (20 proc.) i niestety, bardzo często „na życie”, czyli pokrycie podstawowych potrzeb (43 proc.) – mówi Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Długów.

Powściągliwości w zaciąganiu finansowych zobowiązań dowodzą także wyniki sondażu przeprowadzonego w grudniu dla KRD przez TNS Polska. Aż 76% Polaków  było przeciwnych  pożyczaniu pieniędzy na święta i prezenty.Tylko 3% nie widziało problemu w sięganiu po pożyczkę z tej okazji, gdy jeszcze 2 lata temu taką postawę przyjmowało 22% badanych. Czyżby zasada “zastaw się, a postaw się” odchodziła w niepamięć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Finanse

Źródło: KRD

Dekalog kredytobiorcy

  1. Sprawdźmy swoją wiarygodność kredytową. Upewnijmy się, czy nie figurujemy w biurach informacji gospodarczej (KRD) lub bankowej jako osoba z niespłaconymi zobowiązaniami.
  2. Nie śpieszmy  się – zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, zastanówmy się ile dokładnie pieniędzy potrzebujemy, sprawdźmy  oszczędności i stan obecnego zadłużenia. Może okazać się, że na kolejny kredyt po prostu nas  nie stać.
  3. Czytajmy ze zrozumieniem – każda umowa zawiera mnóstwo szczegółów, haczyków i pułapek, w których przeciętna osoba nie zawsze się orientuje. Jeśli czegoś nie zrozumieliśmy, spytajmy doradcę kredytowego i upewnijmy się, czy na pewno dana oferta jest dla nas korzystna.
  4. Porównajmy różne oferty –  sprawdźmy propozycje konkurencji, porównajmy wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), która uwzględnia opłaty, prowizje i inne koszty kredytu.Zróbmy symulację – decydując się na kredyt, koniecznie poprośmy o wykonanie symulacji wysokości ostatecznej raty i zastanówmy się, czy nie obciąży to zbyt mocno naszego domowego budżetu.
  5. Spróbujmy negocjować – nie zawsze warunki, które oferuje kredytobiorca są dla nas optymalne. Dlatego warto próbować negocjować z bankiem. Jest to najczęściej możliwe przy dużych kredytach. Na specjalne traktowanie mogą liczyć także stali klienci banku.
  6. Ubezpieczmy kredyt – jeśli boisz się, że nie dasz rady spłacić kredytu, wykup tzw. ubezpieczenie kredytu. W razie problemów ze spłatą, kredyt spłaca ubezpieczyciel. Jest to szczególnie ważne w razie choroby lub śmierci kredytobiorcy  – kredyt nie obciąża wtedy rodziny.
  7. Zadbajmy o wygodę – zwróćmy uwagę, jak wygląda obsługa kredytu. Czy możemy kontrolować spłatę kredytu przez Internet? Czy dostaniemy kartę kredytową? Czy potrzebujemy poręczycieli? Czy bank mnoży formalności i utrudnia nam wzięcie kredytu? Im więcej trudności i komplikacji, tym gorzej dla nas.
  8. Uważajmy na oszustów – na rynku istnieją różne instytucje np. para-banki, czyli prywatne firmy udzielające kredytów, które dość często ukrywają prawdziwe oprocentowanie, albo doliczają opłaty manipulacyjne, przygotowawcze, lub za wizyty domowe. W efekcie końcowym klienci płacą koszmarnie wysokie odsetki.
  9. Zastanówmy się nad walutą – jednej odpowiedzi na pytanie: złoty czy waluta obca – nie ma. Bierzemy kredyt w walutach obcych, gdy złoty jest słaby. Korzyści są dwie – nabywamy mniej waluty i gdy złoty się umacnia, raty kredytu są mniejsze.
  10. Skumulujmy nasze wydatki – jeśli mamy problem ze spłatą kilku kredytów, zastanówmy się nad zaciągnięciem jednego kredytu konsolidacyjny, który spina wszystkie nasze zaciągnięte zobowiązania. Ten rodzaj kredytu umożliwia płacenie jednej, mniejszej raty miesięcznej.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA