Odstąpienie od umowy a kredyt konsumencki

REKLAMA
REKLAMA
Przepisy ustawy o kredycie konsumenckim dają kredytobiorcy możliwość odstąpienia od umowy kredytu w połączeniu z odstąpieniem od umowy sprzedaży. Zgodnie z art. 13 w razie odstąpienia przez konsumenta od umowy, na podstawie której nabył on rzecz lub usługę, z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania, odstąpienie takie jest skuteczne również wobec umowy o kredyt konsumencki.
REKLAMA
Odstąpienie od umowy kredytu
REKLAMA
Przepis tego artykułu nie zawsze znajdzie jednak zastosowanie. Podwójny skutek odstąpienia będzie możliwy jedynie w sytuacji, gdy między sprzedawcą a kredytodawcą (np. bankiem) istnieje umowa, na mocy której kredyt na nabycie towarów oferowanych przez tego pierwszego jest dostępny wyłącznie od tego pierwszego.
Sklep z elektroniką oferuje swoim klientom zakup sprzętu na kredyt zaciągnięty w banku X. Bank ten kredytuje klientów sklepu na zasadzie wyłączności. W takiej sytuacji jeżeli z powodu niemożliwych do usunięcia wad konsument odstąpi od umowy zakupu sprzętu, wtedy też jednocześnie odstępuje od umowy kredytu konsumenckiego.
Odstąpienie od umowy sprzedaży
Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiej w takiej sytuacji będzie możliwe w przypadku, gdy rzecz lub usługa będą niewykonane lub wykonane nienależycie. Zgodnie z przepisami dotyczącymi sprzedaży konsumenckiej prawo do odstąpienia od umowy przysługuje konsumentowi w chwili, gdy towar jest niezgodny z umową, a żądanie klienta usunięcia niezgodność poprzez naprawę lub wymianę nie zostało spełnione (art. 8 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej).
Umowy na odległość
Takie same uprawnienia przysługują również konsumentom, którzy zawarli z przedsiębiorcą umowę poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość.
Jan zakupił przez Internet drogi komputer na raty. Sprzedaż ratalna odbywa się w ramach udzielenia kupującemu kredytu w banku. W sytuacji, gdy Jan skorzysta z przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy na odległość, wtedy też będzie ono skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2001, nr 100, poz. 1081 z późn. zm).
Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. 2002 nr 141 poz. 1176 z późn. zm.)
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz także: Prawa konsumenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: