Przed kim chroniony jest konsument

REKLAMA
REKLAMA
Co do tego, że konsument to podmiot chroniony przez polski system prawa nie ma najmniejszych wątpliwości. Pytaniem jest przed kim konsument ma być chroniony.
REKLAMA
Podmioty prawa
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego podmioty prawa cywilnego możemy podzielić na konsumentów, przedsiębiorców oraz podmioty nie będące ani konsumentami ani przedsiębiorcami.
Konsument
Kim jest konsument wiemy z art. 22(1) kodeksu cywilnego. Otóż zgodnie z zawartą tam definicją konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
Przedsiębiorca
Kodeks cywilny definiuje również pojęcie przedsiębiorcy. Zgodnie z przepisami prawa przedsiębiorcą jest zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna a także jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Nie przedsiębiorca, nie konsumenta
REKLAMA
W obrocie gospodarczym mogą jednak występować podmioty, które nie są ani konsumentami ani przedsiębiorcami. Podmiotami takimi będą osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (ułomne osoby prawne) nie prowadzące działalności gospodarczej.
Zgodnie z przepisami prawa handlowego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna nie muszą prowadzić działalności gospodarczej. Mogą być one powołane do życia w każdym celu prawnie dopuszczalnym (art. 151 kodeksu spółek handlowych).
Tak samo inne podmioty prawa nie muszą trudnić się działalnością gospodarczą. Stowarzyszenia i fundacje są najczęściej powoływane do życia jako organizacje non profit (czyli nie nastawione na zysk).
Podmioty takie nie są zatem konsumentem gdyż nie są osobą fizyczną nie są również przedsiębiorcą gdyż nie prowadzą działalności gospodarczej.
Ochrona konsument
Konsument jako podmiot słabszy na rynku powinien być, co wydaje się logiczne, chroniony przed podmiotami silniejszymi. Zgodnie z takim rozumowaniem konsument nie będzie chroniony w relacji z innym konsumentem.
REKLAMA
Jan sprzedał na giełdzie samochodowej swój prywatny i używany samochód Romanowi. Ten ostatni kupił natomiast samochód do celów prywatnych. W takiej sytuacji obydwóch panów możemy traktować jako konsumentów. Żaden z nich natomiast wobec tego nie będzie cieszył się szczególna ochroną.
Konsument powinien być chroniony przed podmiotem silniejszym a takim jest przedsiębiorca. Przynajmniej w założeniu to przedsiębiorca powinien znać przepisy prawa, powinien mieć doświadczenie w relacjach handlowych oraz dysponować znacznym kapitałem. Dlatego też konsument powinie być chroniony tylko i wyłącznie przed przedsiębiorcą.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA