| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Przed kim chroniony jest konsument

Przed kim chroniony jest konsument

Przepisy współczesnego prawa cywilnego skupiają się na ochronie interesów konsumenta. Konsument przez większość państw Europy Zachodniej traktowany jest jako podmiot uprzywilejowany. Takie a nie inne podejście do spraw konsumenckich wynika z ustawodawstwa Wspólnoty Europejskiej.

Co do tego, że konsument to podmiot chroniony przez polski system prawa nie ma najmniejszych wątpliwości. Pytaniem jest przed kim konsument ma być chroniony.

Podmioty prawa

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego podmioty prawa cywilnego możemy podzielić na konsumentów, przedsiębiorców oraz podmioty nie będące ani konsumentami ani przedsiębiorcami.

Konsument

Kim jest konsument wiemy z art. 22(1) kodeksu cywilnego. Otóż zgodnie z zawartą tam definicją konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Przedsiębiorca

Kodeks cywilny definiuje również pojęcie przedsiębiorcy. Zgodnie z przepisami prawa przedsiębiorcą jest zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna a także jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Nie przedsiębiorca, nie konsumenta

W obrocie gospodarczym mogą jednak występować podmioty, które nie są ani konsumentami ani przedsiębiorcami. Podmiotami takimi będą osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (ułomne osoby prawne) nie prowadzące działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisami prawa handlowego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna nie muszą prowadzić działalności gospodarczej. Mogą być one powołane do życia w każdym celu prawnie dopuszczalnym (art. 151 kodeksu spółek handlowych).

Tak samo inne podmioty prawa nie muszą trudnić się działalnością gospodarczą. Stowarzyszenia i fundacje są najczęściej powoływane do życia jako organizacje non profit (czyli nie nastawione na zysk).

Podmioty takie nie są zatem konsumentem gdyż nie są osobą fizyczną nie są również przedsiębiorcą gdyż nie prowadzą działalności gospodarczej.

Ochrona konsument

Konsument jako podmiot słabszy na rynku powinien być, co wydaje się logiczne, chroniony przed podmiotami silniejszymi. Zgodnie z takim rozumowaniem konsument nie będzie chroniony w relacji z innym konsumentem.

Jan sprzedał na giełdzie samochodowej swój prywatny i używany samochód Romanowi. Ten ostatni kupił natomiast samochód do celów prywatnych. W takiej sytuacji obydwóch panów możemy traktować jako konsumentów. Żaden z nich natomiast wobec tego nie będzie cieszył się szczególna ochroną.

Konsument powinien być chroniony przed podmiotem silniejszym a takim jest przedsiębiorca. Przynajmniej w założeniu to przedsiębiorca powinien znać przepisy prawa, powinien mieć doświadczenie w relacjach handlowych oraz dysponować znacznym kapitałem. Dlatego też konsument powinie być chroniony tylko i wyłącznie przed przedsiębiorcą.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed kim chroniony jest konsument?
Przed kim chroniony jest konsument?

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »