reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Czy można uchylić się od skutków błędu

Czy można uchylić się od skutków błędu

Kupiłem od dealera samochód i dopłaciłem 1500 zł tytułem zaliczki za przyczepę. Dopiero w domu dostrzegłem w umowie, że samochód jest o 2 lata starszy niż zapewniał sprzedawca, a cena sprzedaży została ustalona na 3 tys. więcej niż się umawialiśmy i w związku z tym czeka mnie jeszcze dopłata. Chciałem rozwiązać umowę, ale prezes spółki oświadczył, że nie może odpowiadać za zaniedbania pracowników, a mnie podadzą do sądu jeśli nie dopłacę. Co robić?

W przypadku zawarcia umowy pod wpływem błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków tej czynności i zażądać zwrotu pieniędzy.

Trzeba pamiętać o tym, że podpisując jakąkolwiek umowę należy ja dokładnie przeczytać. Jednak osoby, które podpisały umowę działając pod wpływem błędu wywołanego przez drugą stronę albo pod wpływem co najmniej takiego błędnego przekonania, o którym druga strona wiedziała lub powinna wiedzieć, są chronione prawem.

Musi jednak zaistnieć błąd istotny, czyli taki, który uzasadniałby przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści, czyli w tym wypadku nie zawarłby umowy kupna samochodu.

Nie jest natomiast prawdą, że prezes spółki nie odpowiada za działania swoich pracowników. Przepisy stanowią, że osobę czynną w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonym do obsługiwania publiczności poczytuje się w razie wątpliwości za umocowaną do dokonywania czynności prawnych, które zazwyczaj bywają dokonywane z osobami korzystającymi z usług tego przedsiębiorstwa. W związku z tym za skutki jego działania odpowiada osoba reprezentowana.

Podsumowując - można uchylić się od skutków prawnych oświadczenia składającego podpis, czyli konsumenta podpisującego umowę sprzedaży samochodu, jeśli nie wiedział on o błędzie. Można więc wystosować do spółki odpowiednie pismo (unieważniające umowę) oraz zażądać zwrotu pieniędzy i jednocześnie zwrócić samochód. Jeżeli przedsiębiorca się na takie rozwiązanie nie zgodzi można złożyć pozew do sądu powszechnego.

Podstawa prawna:

art. 84, 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoby, które zawarły umowę pod wpływem błędu są chronione prawem.
Osoby, które zawarły umowę pod wpływem błędu są chronione prawem.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi i Towary + INFORLEX PKWiU + CN – program - komplet PREMIUM698.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama