REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Święto Zmarłych i Zaduszki w różnych częściach świata

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Święto Zmarłych i Zaduszki w różnych częściach świata
Święto Zmarłych i Zaduszki w różnych częściach świata
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Święto Zmarłych i Zaduszki w różnych częściach świata często są szczególnym czasem poświęconym bliskim, którzy już odeszli.
rozwiń >

Śmierć w kulturze: dzisiejszej oraz dawnej

Temat śmierci na przestrzeni dziejów był podejmowany w różnorodny sposób. Niewątpliwie jednak zarówno dawniej, jak i dziś umieraniu często towarzyszyła pewna tajemnica i żałoba po odejściu najbliższych.

REKLAMA

W późnym średniowieczu rozwinął się tzw. taniec śmierci. Ten alegoryczny korowód miał przypominać o równości wszystkich ludzi wobec śmierci. Przedstawiana m.in jako szkielet z kosą śmierć zaprasza do tańca osoby ze wszystkich stanów. Literackim przykładem takiego tańca jest utwór „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”.

Oratorio dei Disciplini, Clusone Włochy

Oratorio dei Disciplini, Clusone Włochy/Fot. Shutterstock

 

Shutterstock

Z dzieł epoki renesansu nie sposób nie wspomnieć o „Trenach” Jana Kochanowskiego. Utwór ten ukazuje cierpienie poety wobec niespodziewanej śmierci ukochanego dziecka.

Pamięć o zmarłych i ceremonie zaduszne

Pamięć o zmarłych i ceremonie zaduszne zostały ukazane w II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Dziady obchodzono na pamiątkę zmarłych przodków. Wierzono, że żyjący mogą pomóc duszom, dlatego próbowano nawiązać z nimi kontakt, przyzywając je na ucztę.

Z czasem pogańskie zwyczaje uległy pomieszaniu z wizją religii chrześcijańskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chrześcijańskie Zaduszki i Święto Zmarłych

REKLAMA

Chrześcijańskie Zaduszki oznaczały przede wszystkim procesje i msze święte na cmentarzach czy zamawiane u księdza wypominki. Dawniej sporą wagę przywiązywano do symboliki ognia. Dziś znajduje to odzwierciedlenie w palonych na grobach zniczach.

W obrządku prawosławnym zmarłych wspomina się w okresie paschalnym, czyli po Wielkiej Nocy, szczególnie w czasie tzw. Radonicy. W tym dniu odwiedza się groby bliskich i przynosi wielkanocne potrawy.

Święto Zmarłych czy Wszystkich Świętych?

Święto Zmarłych i Wszystkich Świętych to nazwy, których często używamy zamiennie. Jakie są zatem różnice? Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele katolickim obchodzi się 1 listopada. Ma ona charakter radosny. W tym dniu cześć oddaje się nie tylko świętym kanonizowanym, ale też tym anonimowym.

2 listopada to z kolei Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tym dniu pamiętamy o duszach czyśćcowych.

Obecnie jednak różnice w rozumieniu tych świąt zacierają się. Warto pamiętać, iż 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy, o czym stanowi ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Wiele osób w tym dniu odwiedza cmentarze i wspomina bliskich zmarłych, pali znicze i układa wieńce na grobach.

Warszawa cmentarz grób groby Uroczystość Wszystkich Świętych święto zmarłych znicz

Warszawa cmentarz grób groby Uroczystość Wszystkich Świętych święto zmarłych znicz/Fot. Konrad Żelazowski/Źródło: dziennik.pl

 

dziennik.pl

Historia chrześcijańskiego Święta Zmarłych

Historię Dnia Zadusznego wywodzi się z praktyk wczesnośredniowiecznych mnichów. Dzień Zaduszny do kalendarza liturgicznego został wprowadzony oficjalnie w 1311 r. Wraz z upływem czasu wiele obrzędów związanych z dawnymi dziadami uległo zapomnieniu.

Jak celebruje się Święto Zmarłych w innych częściach świata?

REKLAMA

Obecnie zatem Święto Zmarłych i zaduszki to czas, gdy w szczególny sposób wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli. To również czas, zadumy nad przemijaniem, kruchością życia i śmiercią. Jak wyglądają ceremonie zaduszne w poszczególnych częściach świata?

W Meksyku obchodzi się Święto Zmarłych, czyli Día de Muertos. Przygotowane na ten dzień czaszki z cukru pudru noszą imiona zmarłych. W domu stawia się ołtarzyki z jedzeniem dla zmarłych. Groby dekoruje się kwiatami.

Día de Muertos, Meksyk

Día de Muertos, Meksyk/Fot. Shutterstock

 

Shutterstock

W Ekwadorze rodziny zbierają się ma tradycyjnych biesiadach, niekiedy na cmentarzach. Jedzeniem najpierw powinny posilić się dusze, a później żyjący.

W Stanach Zjednoczonych obchodzi się Halloween. Dzień ten przypada w nocy z 31 października na 1 listopada. Historia Halloween nie jest znana. Niektórzy początki tego święta utożsamiają z celtyckim świętem na powitanie zimy. Obecnie Halloween kojarzy się głównie z lampionami z dyni i obdarowywaniu cukierkami dzieci przebranych za upiorne postacie.

Halloween

Halloween/Fot. Shutterstock

 

Shutterstock

Japończycy świętują kilkudniowe święto O-bon. To buddyjskie święto przypada od połowy lipca do połowy sierpnia w zależności od regionu. Charakterystyczne dla tego czasu są lampiony na cmentarzach i przed domami. Mają one ułatwić zmarłym podróż. Ważnym elementem święta jest rytualny radosny taniec Bon Odori.

O-bon Japonia

O-bon Japonia/Fot. Shutterstock

 

Shutterstock

W Niemczech 1 listopada jest dniem wolnym w landach, w których przeważa katolicyzm. W tym dniu wierni nie urządzają hucznych zabaw, palą znicze i składają kwiaty na grobach bliskich. Protestanci w ostatnią niedzielę roku liturgicznego obchodzą tzw. Totensonntag. Jest to dzień ustanowiony w celu uczczenia ofiar wojny z Napoleonem Bonaparte.

W Rumunii samodzielnie wybiera się datę modlitw za zmarłego. W tym dniu odprawiane jest nabożeństwo, na które przynosi się wino i kutię. Rodzina następnie odwiedza grób, a jedzenie rozdaje. Dniem pamięci o zmarłych jest również powielkanocna Radonita.

Alla Helgons Dag, czyli Dzień Wszystkich Świętych to święto ruchome w Szwecji. Przypada ono w pierwszą sobotę między 31 października a 6 listopada. W tym dniu Szwedzi odwiedzają cmentarze, palą świece w domach. Często podkreśla się jednak, iż święto to obchodzone jest na mniejszą skalę niż Polsce.

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA