reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Termin realizacji recepty po zmianach w 2019 r.

Termin realizacji recepty po zmianach w 2019 r.

Pacjenci często zastanawiają się, w jakim terminie mogą realizować recepty. Po zmianie przepisów, obowiązującej od 7 września 2019 r. obowiązuje dłuższy termin na realizację e-recepty.

Dłuższy termin na realizację e-recepty od 7 września 2019 r.

Po zmianie przepisów od 7 września 2019 r. termin realizacji recepty elektronicznej wynosi 365 dni.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Pamiętajmy jednak, iż po upływie 30 dni od daty wystawienia e-recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły. Dni te liczy się od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”.

Termin realizacji recepty na antybiotyki w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego wynosi 7 dni od daty jej wystawienia albo daty „od dnia”.

120 dni od daty wystawienia pacjenci mają na realizację recepty na:

  • produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy dla pacjenta;
  • produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta;

Realizacja recept na środki odurzające, substancje psychotropowe, preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1 możliwa jest wyłącznie w terminie 30 dni od daty wystawienia recepty.

Na jaki okres można wystawić receptę?

Lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 360-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania.

Na jednej recepcie w postaci papierowej ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego nie może przekraczać ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania.

Ograniczenie to nie występuje w e-receptach. W przypadku recepty elektronicznej po zmianach jednorazowo pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną mu do 180-dniowego okresu stosowania. W przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie.

Podobne rozwiązanie dotyczą możliwości przepisania leków przez pielęgniarkę. W przypadku recept papierowych pielęgniarka i położna może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie:

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na jednej recepcie w postaci papierowej ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego nie może przekraczać ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania./Fot. Fotolia
Na jednej recepcie w postaci papierowej ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego nie może przekraczać ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania./Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama