REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naruszenie ciszy wyborczej oraz inne przestępstwa wyborcze

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Naruszenie ciszy wyborczej oraz inne przestępstwa wyborcze
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy świadomy swych praw i obowiązków obywatel zdaje sobie sprawę o konieczności zachowania ciszy wyborczej na 24 godziny przed wyborami. Wielu jednak nie wie skąd taki obowiązek się wywodzi i jakie konsekwencje rodzi jego naruszenie. 

Co oznacza pojęcie „ciszy wyborczej”?

REKLAMA

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia „ciszy wyborczej”. Cisza wyborcza oznacza zakaz nakłaniania lub zachęcania innych osób do głosowania w określony sposób. Innymi słowy, cisza wyborcza oznacza zakaz prowadzenia agitacji wyborczej. Obowiązuje ona w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed wyborami. W tym czasie niedozwolone jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, a także wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. W trakcie ciszy wyborczej zakazane jest podawanie do publicznej wiadomości sondaży oraz wszelkich prognoz dotyczących wyników wyborów. Kampania wyborcza musi się po prostu zakończyć na 24 godziny przed dniem głosowania. 

REKLAMA

Obowiązek zachowania ciszy wyborczej wynika z przepisów prawa - Kodeksu wyborczego. Za jego naruszenie można odpowiadać karnie. Uprawnienia pokrzywdzonych czy poszkodowanych w tym zakresie statuuje Kodeks wyborczy, ale należy mieć na uwadze, że wykonanie uprawnień wynikających ze wspomnianego Kodeksu nie ogranicza możliwości dochodzenia przez wspomniane osoby swych uprawnień na podstawie przepisów innych ustaw.

Jeśli chodzi o ciszę wyborczą, to za jej naruszenie grozi kara grzywny. Warto nadmienić, że np. za podawanie sondaży podczas ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości co najmniej 500 000 złotych. Kara grzywny za ujawnienie sondażu w czasie 24 godzin przed wyborami może wynosić nawet milion złotych – wynika to z ustawy.

Agitacja wyborcza w miejscach niedozwolonych

Karą grzywny jest zagrożona także agitacja wyborcza w miejscach niedozwolonych. Są nimi:

  1. urzędy oraz sądy;
  2. tereny zakładów pracy;
  3. tereny jednostek wojskowych;
  4. tereny lokali wyborczych;

Karalne jest także umieszczanie ulotek i plakatów w miejscach niedozwolonych. Będą to ściany budynków, przystanki komunikacji publicznej, tablice i słupy ogłoszeniowe, ogrodzenia, latarnie, urządzenia energetyczne i telekomunikacyjne. Bez zgody na to właściciela lub zarządcy takiego obiektu lub urządzenia, czyn stanowić będzie przestępstwo wyborcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za co jeszcze grożą kary?

Odpowiedzialności karnej podlega także ten kto w związku z wyborami zbiera podpisy osób popierających danego kandydata, stosując jakąkolwiek formę nacisku. Kara wynosi od 1000 do 10 000 złotych. Kto zaś udziela lub przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą w zamian za zbieranie lub złożenie podpisu pod zgłoszeniem listy kandydatów lub kandydata podlega grzywnie od 10 000 do 50 000 zł. Warto też wspomnieć, że kara grozi również za wyniesienie poza lokal wyborczy karty do głosowania – przewiduje się za ten czyn karę grzywny, ograniczenia wolności, a nawet karę pozbawienia wolności do 2 lat.

Podsumowanie

Warto zatem swe poparcie dla kandydatów wyrażać aktywnie w toku ich kampanii wyborczej i nie narażać się na odpowiedzialność karną.

Adwokat Pamela Opoczka

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA