REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skazani za pedofilie pod dozorem

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami po odbyciu całego wyroku w więzieniu skazani za pedofilię zostaną objęci dozorem elektronicznym, który funkcjonuje od 1 września 2009 roku.

Korzyści z włączenia elektronicznej aparatury monitorującej do kontroli skazanego za przestępstwo pedofilskie sprawcy są bezsporne: wykorzystanie takiej aparatury gwarantuje nieprzerwany dostęp do informacji dotyczącej aktualnego miejsca pobytu osoby monitorowanej, informacje te mają charakter w pełni obiektywny i są dostępne natychmiastowo, zaś koszty sprawowania kontroli zachowania osoby monitorowanej, w stosunku do kontroli sprawowanej bez zastosowania aparatury monitorującej, z uwagi na ograniczenie aktywności czynnika ludzkiego w zakresie sprawowania kontroli, są znacznie niższe.

REKLAMA

Zobacz: System dozoru elektronicznego

REKLAMA


- Rozwój techniczny, którego jesteśmy świadkami to przede wszystkim nowe możliwości. I właśnie te możliwości chcemy wykorzystać w dobrym celu – wprowadzając rozwiązania umożliwiające maksymalnie efektywną kontrolę zachowania najbardziej niebezpiecznych sprawców przestępstw seksualnych, popełnionych przeciwko małoletnim, a więc tej kategorii sprawców, w wypadku których ryzyko powrotu do przestępstwa jest stosunkowo wysokie, z uwagi na powiązanie ich przestępczego zachowania z patologicznie ukształtowanym popędem – tłumaczył Minister Krzysztof Kwiatkowski.


Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości rozwiązania umożliwią permanentne pozyskiwanie aktualnej informacji o miejscu pobytu skazanego, opierając się na rozwiązaniach technicznych odnoszących się do pozycjonowania miejsca osoby monitorowanej przy wykorzystaniu technologii GSM oraz przesyłu danych za pomocą pakietów GPRS, wykorzystywanych przez operatorów telefonii komórkowej.

REKLAMA

Monitoring tego rodzaju będzie mógł być wykorzystany trojako:
1. w wypadku dopuszczenia się przez skazanego przestępstwa znacznie ułatwi dokonanie ustaleń co do osoby sprawcy, umożliwiając bardzo łatwe ustalenie miejsca pobytu monitorowanego skazanego w momencie popełnienia przestępstwa;
2.  za pomocą aparatury monitorującej będzie można wprowadzić elektroniczny sposób weryfikacji wykonywania przez skazanego obowiązku poddania się leczeniu ambulatoryjnemu, umożliwiający szybką reakcję na zaprzestanie przez sprawcę leczenia;
3.  sam fakt stałego monitoringu i związana z tym świadomość sprawcy będzie korzystnie wpływała na jego postępowanie, zniechęcając do podejmowania działań kolidujących z prawem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość monitorowania skazanego za przestępstwo popełnione w związku z patologicznie zaburzonymi preferencjami seksualnymi w okresie prowadzenia wobec niego terapii po odbyciu kary pozbawienia wolności to niejedna korzyść z przygotowanych rozwiązań. Nowelizacja wprowadzi bowiem również możliwość zastosowania monitoringu dla kontroli, czy skazany za przestępstwa seksualne na szkodę małoletniego, wobec którego orzeczono środek karny – zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym lub zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego, przestrzega takiego zakazu.

Obecnie prawo przewiduje obowiązek orzeczenia środka karnego, który jest wykonywany po odbyciu przez sprawcę kary pozbawienia wolności, w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego, zaś możliwość orzeczenia takiego środka karnego w razie skazania na inną karę albo karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy. Środki te mogą być orzekane na okres od roku do 15 lat. Nie oznacza to, że monitorowanie będzie musiało trwać przez cały okres orzeczonego zakazu – jeżeli zachowanie skazanego uzasadni pogląd, że przestrzega on nałożonych na jego ograniczeń, i dobro pokrzywdzonego nie stoi temu na przeszkodzie, będzie można po określonym czasie odstąpić od dalszego monitoringu.

Możliwe będzie również połączenie sposobów monitorowania zachowania skazanego – aby umożliwić zarówno kontrolę, czy przestrzega np. zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego oraz równocześnie pozycjonować miejsce, gdzie się znajduje.

O sposobie i zakresie monitoringu będzie decydował sąd, biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy, uzasadniające mniej lub bardziej intensywną elektroniczną kontrolę zachowania skazanego sprawcy przestępstwa.

Ministerstwo Sprawiedliwości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

REKLAMA

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA