reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa gospodarcze > Podrabiane towary - odpowiedzialność prawna

Podrabiane towary - odpowiedzialność prawna

W przypadku podrabianych towarów mamy do czynienia z dwoma rodzajami odpowiedzialności, na jaką naraża się podmiot naruszający uprawnienia wynikające z ochrony znaków towarowych.

Znak towarowy (usługowy, handlowy) stanowi oznaczenie odróżniające towar jednego przedsiębiorstwa od wyrobów innego podmiotu prowadzącej działalność gospodarczą. W związku z tym, że znak towarowy stanowi często wyraz dobrej jakości produktu, co bezpośrednio przekłada się na wyniki finansowe producenta, staje się on pożądanym obiektem, zawłaszczanym w celu uzyskania korzyści majątkowych.

Ograniczenie bezprawnego wykorzystywania znaku odbywa się poprzez jego rejestrację w Urzędzie Patentowym, co bezpośrednio łączy się z możliwością nadania oznaczeniu prawa ochronnego zgodnie z przepisem art. 121 ustawy prawo własności przemysłowej.

Z posiadania prawa ochronnego na znak towarowy wynikają pewne prawa dla uprawnionego do korzystania z tego znaku. Podstawowym uprawnieniem jest prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy przez okres 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego (z zastrzeżeniem ograniczeń w korzystaniu z prawa ochronnego przewidzianych przepisami prawa).

Ustawa prawo własności przemysłowej przewiduje dwa rodzaje odpowiedzialności (cywilną i karną) w stosunku do podmiotów naruszających uprawnienia wynikające z ochrony znaków towarowych.

Zobacz także: Ochrona karnoprawna znaków towarowych

W oparciu o art. 296 ust. 1 ustawy p.w.p. osoba, której prawo ochronne na znak towarowy zostało naruszone, lub osoba, której ustawa na to zezwala, może żądać od osoby, która naruszyła to prawo:

  • zaniechania naruszania (roszczenie o zaniechanie),
  • wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści,
  • w razie zawinionego naruszenia również naprawienia wyrządzonej szkody:

a) na zasadach ogólnych albo
b) poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej opłacie licencyjnej albo innego stosownego wynagrodzenia, które w chwili ich dochodzenia byłyby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie ze znaku towarowego.

Z roszczeniami, o których mowa w przytoczonym przepisie, można wystąpić również przeciwko osobie, która tylko wprowadza do obrotu oznaczone już znakiem towary, jeżeli nie pochodzą one od uprawnionego, bądź osoby, która miała jego zezwolenie na używanie znaku.

Do naruszeń prawa ochronnego na znak towarowy znajdują odpowiednie zastosowanie postanowienia art. 287 ustawy p.w.p. W oparciu o tą normę, szczególnym sposobem usuwania skutków naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy może być podanie do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie, w sposób i w zakresie określonym przez sąd.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Znaki towarowe./ Fot. Fotolia
Znaki towarowe./ Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama