REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o nawiązce?

Joanna Gil
Co do zasady nawiązka może wynosić maksymalnie 100 000 zł.
Co do zasady nawiązka może wynosić maksymalnie 100 000 zł.

REKLAMA

REKLAMA

Nawiązka jest szóstym z ośmiu przewidzianych przez ustawodawcę środków karnych. Orzeczenie nawiązki może nastąpić na podstawie przepisów części ogólnej jak i szczególnej kodeksu, zarówno jako samodzielnej jak i dodatkowej dolegliwości.

Obecnie obowiązujący kodeks karny przewiduje osiem środków karnych. Jednym z nich jest nawiązka. Przepisy poświęcone nawiązce znajdziemy przede wszystkim w Rozdziale V kodeksu- „Środki karne”

REKLAMA

Podstawa wymierzenia

Nawiązka może mieć charakter zarówno obligatoryjny (sąd musi ją wymierzyć) jak i fakultatywny (sąd może ją wymierzyć ale nie musi). Może mieć charakter samodzielny (być jedyną dolegliwością) lub występować obok kary lub innego środka karnego.

Podstawowym przepisem regulującym kwestię nawiązki jest art. 47 k.k. Wymienia on sytuacje w których sąd może nałożyć tę dolegliwość na skazanego.

Sąd może skazać na obowiązek zapłacenia nawiązki w razie:

 • skazania za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu lub inne przestępstwo umyślne, którego skutkiem jest śmierć człowieka, ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia (art. 47 § 1)
 • skazania za przestępstwo przeciwko środowisku naturalnemu (art. 47 § 2)
 • skazania za przestępstwo katastrofy komunikacyjnej, sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy komunikacyjnej lub wypadku komunikacyjnego, którego sprawca był w stanie nietrzeźwości (pod wpływem środków odurzających) albo zbiegł z miejsca zdarzenia (art. 47 §3)

Zamiast naprawienia szkody

Sąd może również orzec nawiązkę zamiast obowiązku naprawienia szkody w celu zadośćuczynienia pokrzywdzonemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamiast obowiązku naprawienia szkody sąd może orzec na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w celu zadośćuczynienia za ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała, rozstrój zdrowia, a także za doznaną krzywdę.

Od decyzji sądu zależy czy wymierzy środek karny w postaci naprawienia szkody czy też wymierzy nawiązkę

Nawiązka obowiązkowa

W pewnych określonych przez prawo wypadkach sąd musi wymierzyć skazanemu nawiązkę. Ma to miejsce przy sprawcy czynu o charakterze chuligańskim a także przy skazaniu za nielegalny wyrąb drzewa.

Zobacz: Kary i środki karne

Inne wypadki

Na środek karny w postaci nawiązki można również skazać sprawcę przestępstwa zniesławienia i zniewagi.

W tym wypadku również orzeka się ją fakultatywnie, a to ze względu na specyficzny charakter obu przestępstw.

Wysokość nawiązki

Co do zasady nawiązka może wynosić maksymalnie 100 000 zł. Jednak i od tej zasady kodeks przewiduje odstępstwa. Nawiązka za wyrąb drzewa, nie dość że jest obligatoryjna to na dodatek ma wysokość dwukrotnej wartości wyciętego drzewa.

Na czyją rzecz

Nawiązkę płaci się na rzecz różnych podmiotów. Raz są to organizacje społeczne, raz pokrzywdzeni, innym razem natomiast Skarb Państwa.

Tak więc można zapłacić nawiązkę na rzecz wpisanej do wykazu Ministra Sprawiedliwości organizacji, której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnienia świadczeń na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, ochroną środowiska, udzielaniem pomocy ofiarom wypadków.

W wypadku odstąpienia od zasądzenia naprawienia szkody nawiązkę płaci się na rzecz pokrzywdzonego. Podobnie rzecz się ma gdy oskarżony skazywany jest za występek chuligański.

Janusz B. popełnił czyn chuligański. Zniszczył samochód. Policji nie udało się ustalić właściciela samochodu. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego Janusz B. zapłaci nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa.

W sytuacji gdy orzeczenie przepadku byłoby niecelowe można orzec nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa.

Natomiast gdy mamy do czynienia ze skazaniem za nielegalny wyrąb lasu wtedy beneficjentem nawiązki jest właściciel drzew.

Wykonanie kary

Wykonanie orzeczonej nawiązki następuje w drodze egzekucji sądowej, przez komornika. Chyba że jest orzeczona na rzecz Skarbu Państwa, wtedy mają zastosowanie przepisy o egzekucji administracyjnej.

Podsumowanie

Możliwość łączenia nawiązki z karami jak i z innymi środkami karnymi, uzasadnia szerokie spektrum jej zastosowania, w zależności od oceny stopnia społecznej szkodliwości czynu przez sąd w celu urealnienia zasady sprawiedliwości społecznej, jak i zadania bezpośredniej dolegliwości sprawcy czynu zabronionego.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Renia
  2023-03-25 17:54:52
  Pytanie dobre na poradę prawną, osobiście polecam w tym celu kancelarię Cejrowski, ogromna wiedza.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz handlu w niedziele. Nowelizacja ustawy w Dzienniku Ustaw

Ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni została opublikowana w Dzienniku Ustaw. 

Świadczenie wspierające: Kiedy osoba niepełnosprawna nie musi jechać do stolicy województwa na ocenę samodzielności? [ustalenie poziomu wsparcia]

Co ma zrobić osoba niepełnosprawna, która spełnia warunki otrzymania świadczenia wspierającego od 1 stycznia 2024 r. (ma 87-100 punktów). Ale prawdopodobne 95 punktów wskazuje na prawdziwe kłopoty z dotarciem do wojewódzkiego zespołu orzekania ds niepełnosprawności (czyli wyjazd do stolicy województwa)?

Nowelizacja ustawy dotyczącą handlu w niedziele podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele - poinformowała PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu; z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Książeczki mieszkaniowe PKO: prawie milion Polaków nie wie lub nie potrafi z nich skorzystać. Co zrobić?

Liczba niespełna 200 tysięcy kredytów hipotecznych, które według nowych szacunków rządu zaciągną Polacy na swoje pierwsze mieszkanie wykorzystując Bezpieczny Kredyt 2% blednie przy blisko milionie książeczek mieszkaniowych PKO, z których Polacy wciąż nie zrobili użytku.

REKLAMA

Więcej ekspertów obsługujących infolinię Rzecznika Finansowego. Jakie porady można uzyskać?

"Z dniem 1 grudnia 2023 r. Rzecznik Finansowy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zwiększył liczbę konsultantów udzielających telefonicznych porad prawnych dla klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo – emerytalnego" - czytamy w komunikacie rzecznika.

Abonament RTV do likwidacji. "Budżet państwa powinien być podstawą finansowania mediów publicznych"

czy abonament RTV powinien ulec likwidacji? "Abonament RTV jest nie do uratowania. Oczekiwania społeczne i praktyka ostatnich lat spowodowały, że ten abonament nie będzie czy nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych" - powiedział członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski.

Wypadek na śliskim chodniku – czy należy się odszkodowanie?

Wypadek na chodniku. Ostatnie zimy pokazały nam, że zwyczajne chodzenie po ulicy może być sportem ekstremalnym. Pojawiająca się znienacka gołoledź zamienia ulice, ścieżki, schody w lodowisko. Tzw. „szklanka”  jest szalenie niebezpieczna, na jezdniach zmniejsza przyczepność kół, a na chodnikach utrudnia pieszym przemieszczanie się. Wtedy o wypadek nietrudno. Gdy kończy się to na niegroźnym potłuczeniu, zazwyczaj nie robimy z tego wielkiej sprawy, bywa jednak, że następstwem upadku będzie złamanie czy inny poważny uszczerbek na zdrowiu. Kto wtedy za to odpowiada i czy należy nam się odszkodowanie?

Dla kogo emerytury pomostowe? Co się zmienia od 2024 roku? Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które zmienią ustawę o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a wykonywanie takiej pracy mogli (będą mogli) zacząć po 31 grudnia 2008 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki. Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

REKLAMA

Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

REKLAMA