Skład sądu w sprawie karnej
REKLAMA
REKLAMA
Skład sądu reguluje kodeks postępowania karnego. Zasadą jest, że sąd rozstrzyga sprawy w składzie jednoosobowym. Oznacza to, że na rozprawie jest tylko jeden sędzia. Sędzia ten jest sędzią zawodowym. Zasada ta odnosi się do postępowania przed sądem pierwszej instancji, którym co do zasady jest sąd rejonowy. Nigdy składu jednoosobowego nie tworzy ławnik. Nie jest on bowiem upoważniony do wydawania wyroków.
REKLAMA
REKLAMA
Dwóch ławników wraz z sędzią zawodowym rozstrzygają w pierwszej instancji sprawy o zbrodnie. Zbrodniami są przestępstwa, za które minimalną karą jest kara 3 lat pozbawienia wolności. W Polsce zbrodnią jest np. zabójstwo albo fałszowanie pieniędzy.
Natomiast w sprawach o przestępstwa za popełnienie, których grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności orzeka dwóch sędziów zawodowych i trzech ławników. W Polsce za niewiele przestępstw przewidziana jest kara dożywocia. Karę taką można wymierzyć za zabójstwo albo za stosowanie środków masowej zagłady.
Zobacz: Postępowanie karne
Jeżeli sprawa jest szczególnie zagmatwana sąd pierwszej instancji może rozpatrzyć ją w składzie trzech sędziów zawodowych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji gdy w danej sprawie występuje zagmatwany stan faktyczny.
W drugiej instancji, a więc na rozprawie apelacyjnej, sąd obraduje w składzie trzech sędziów zawodowych. Natomiast gdy rozpatrywana jest apelacja od wyroku zasądzającego dożywotnie pozbawienie wolności wtedy orzeka sąd w składzie pięcioosobowym. Przy czym chodzi tu o pięciu sędziów zawodowych.
Tak wygląda skład sądu na rozprawach. Natomiast na posiedzeniu obraduje sąd w składzie jednoosobowym (sąd rejonowy, sąd okręgowy) lub w składzie trzyosobowym (sąd apelacyjny lub Sąd Najwyższy). W każdym tym przypadku składy sądu składają się z sędziów zawodowych.
Jak zatem Pan widzi Pańską sprawę rozpatrywać będzie sąd w składzie jednoosobowym. A jedynym sędzią na rozprawie będzie sędzia zawodowy.
Zobacz serwis: Prawo karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat