REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoby niepełnosprawne czekają na podwyższoną rentę socjalną. Co z obywatelskim projektem?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Osoby niepełnosprawne czekają na podwyższoną rentę socjalną. Co z obywatelskim projektem?
Osoby niepełnosprawne czekają na podwyższoną rentę socjalną. Co z obywatelskim projektem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej zakładał podwyżkę tego świadczenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W toku prac sejmowych kształt reformy uległ zmianie. Zaproponowane poprawki przewidują przyznanie osobie uprawnionej do renty dodatku. Na jakim obecnie etapie się znajduje się ustawa?

Od kiedy podwyżka renty socjalnej?

„Kiedy projekt o rentach socjalnych będzie skierowany do drugiego czytania? Kiedy osoby niepełnosprawne mogą spodziewać się podwyższonej renty socjalnej? Czy możliwe jest, że otrzymają ją jeszcze w tym roku?”  - to pytania skierowane do Ministerstwa Rodziny, Pacy i Polityki Społecznej. W swojej interpelacji posłanka Teresa Wilk podkreślała, iż projekt obywatelski dotyczący podwyżki renty socjalnej zyskał ogromne poparcie społeczne, co wyraziło się w zebraniu ponad 200 tysięcy podpisów. „Nadmieniam, że osoby niepełnosprawne czekają na rentę socjalną z podwyższoną kwotą, o czym świadczą między innymi częste zapytania i odwiedziny mojego biura poselskiego w tej sprawie” – informuje posłanka.

REKLAMA

Odpowiedź ministerstwa

2 lipca 2024 r. na sejmowej stronie internetowej została opublikowana odpowiedź na interpelację, której udzieliła Katarzyna Nowakowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oto jej treść:

REKLAMA

„Obywatelski projekt „ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej” został złożony w Sejmie RP IX kadencji. Sejm X kadencji podjął prace nad projektem, który 25 stycznia br. Był przedmiotem I czytania na posiedzeniu Sejmu. Następnie projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego.

Wspomniana Podkomisja na posiedzeniu 9 maja br. przyjęła poprawki poselskie do projektu ustawy wprowadzające dodatek do renty socjalnej w wysokości stanowiącej różnicę między kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów na 31 grudnia 2024 r., a kwotą najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Podkomisja zaproponowała również podwyższenie kwoty dopuszczalnego zbiegu renty socjalnej z rentą rodzinną do 300 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Sprawozdanie Podkomisji dostępne jest na stronie internetowej Sejmu (do druku nr 30).

Z uwagi na fakt, że projekt ustawy jest przedmiotem prac parlamentarnych, ostateczny kształt ww. aktu prawnego oraz jego wejście w życie są uzależnione od dalszego przebiegu procesu legislacyjnego”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu przysługuje renta socjalna?

Renta socjalna jest świadczeniem bezpośrednio skierowanym do osoby z niepełnosprawnością. Decyzje w sprawie rent socjalnych wydaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który również wypłaca świadczenia. W 2022 r. ZUS wypłacił renty socjalne 291,4 tys. osób, a ich łączna kwota wynosiła 4593,9 mln zł.

Rentę socjalną może otrzymać osoba pełnoletnia uznana za całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem przez nią 18 lat lub 25 lat, w czasie trwania nauki w szkole lub szkole wyższej. Renta przysługuje też w sytuacji, gdy naruszenie sprawności organizmu powstało w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, podczas studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Ważne

Wysokość renty socjalnej to 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2024 r. renta socjalna wynosi zatem 1780,96 zł. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji. 

ZUS zmniejszy lub zawiesi rentę, gdy osoba uprawniona przekroczy tzw. limity dorabiania.  Renta socjalna może zostać przyznana na stałe lub czasowo.

Renta socjalna a świadczenie wspierające

Z kwotą renty socjalnej ściśle związane jest świadczenie wspierające. To nowa forma wsparcia skierowana do osób z niepełnosprawnością. Co do zasady o świadczenie wspierające można ubiegać się od początku 2024 r., jednak zależy to m.in. od liczby punktów w skali potrzeby wsparcia. Wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia składa się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON).

W zależności od poziomu potrzeby wsparcia świadczenie wspierające wynosi:

  • 220 proc. renty socjalnej dla 95–100 pkt;
  • 180 proc. renty socjalnej dla 90–94 pkt;
  • 120 proc. renty socjalnej dla 85–89 pkt;
  • 80 proc. renty socjalnej dla 80–84 pkt;
  • 60 proc. renty socjalnej dla 75–79 pkt;
  • 40 proc. renty socjalnej dla 70–74 pkt.

Źródło: Interpelacja nr 3352 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie rent socjalnych/Sejm

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA