REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Stwierdzenie nieważności małżeństwa/Fot. Shutterstock
Stwierdzenie nieważności małżeństwa/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega na udowodnieniu, że w dniu ślubu istniały okoliczności uniemożliwiające zawarcie ślubu. Jak to zrobić?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - na czym polega?

W Kościele katolickim nie mamy czegoś takiego jak „rozwód kościelny”, czy też „unieważnienie ślubu”. Zgodnie z prawem kanonicznym małżeństwo jest podniesione do rangi sakramentu i jest nierozerwalne. Jednak w Kościele katolickim spotykamy coś co nazywa się poprawnie stwierdzeniem nieważności małżeństwa. Polega to na tym, że stwierdzamy, że już w momencie zawierania sakramentu małżeństwa pojawiały się okoliczności prawne uniemożliwiające zawarcie małżeństwa.

REKLAMA

Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega więc na udowodnieniu, że w dniu ślubu istniały okoliczności uniemożliwiające zawarcie małżeństwa. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy małżeństwo wcale nie zaistniało.

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa

REKLAMA

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa prowadzi sąd kościelny lub trybunał kościelny. Działają one niemal w każdej diecezji. Sąd kościelny ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie w konkretnym przypadku małżeństwo faktycznie było nieważnie zawarte, czy wystąpiły okoliczności prowadzące do nieważności małżeństwa.

W ostatnich latach znacząco rośnie liczba spraw o nieważność małżeństwa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wiele małżeństw się rozpada, coraz więcej jest też rozwodów. W 2017 roku wydano w sądach kościelnych w Polsce 3875 wyroków w sprawach o nieważność małżeństwa. 2755 spraw, czyli ok. 71% ze wszystkich rozstrzygnięto pozytywnie, czyli za nieważnością małżeństwa. Obecnie co roku, do sądów i trybunałów kościelnych, trafia ok. 5000 spraw rocznie z prośbą o rozstrzygniecie czy małżeństwo zostało ważnie zawarte.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa krok po kroku

REKLAMA

Trzeba pamiętać, iż prawo kanoniczne ma swoje niuanse, na które trzeba uważać. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może okazać się, że prowadzenie procesu będzie trudne lub zostanie on niewłaściwie przeprowadzony. Dlatego, podobnie jak sądach państwowych, także w sądach kościelnych występują osoby znające to prawo. Są to adwokaci kościelni, którzy pomagają stroną w przygotowaniu pism lub też mogą je reprezentować przed sądem kościelnym. Mają odpowiednią wiedzę, doświadczenie i uprawnienia od kompetentnej władzy kościelnej do niesienia takiej pomocy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adwokatami kościelnymi są dr Michał Poczmański i Agata Nogaj, specjalizują się oni w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Są także autorami e-booku pod tytułem „Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Praktyczny przewodnik dla wiernych”. Patronem medialnym publikacji jest Infor.pl.

W książce znajdziemy mnóstwo konkretów i cennych wskazówek na temat procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim. Autorzy przygotowali cztery rozdziały. Pierwszy zawiera niezbędną wiedzę na temat procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa proces krok po kroku. W drugim rozdziale zapoznamy się z wzorami pism procesowych z komentarzami adwokatów kościelnych, którzy prostym językiem objaśniają znaczenie procesowe przedstawionych dokumentów. Rozdział trzeci e-booka to szczegółowe omówienie konkretnych przypadków. Mamy tu aż 10 przykładów procesów małżeńskich toczących się przed sądami kościelnymi w Polsce. Do dyspozycji Czytelników mamy również Słowniczek zawarty w części czwartej. Znajdziemy tam ponad 30 pojęć technicznych, których znajomość będzie przydatna podczas prowadzenia procesu.

Szczegółowe informacje o publikacji znajdują się na stronie Kancelarii Kanonicznej https://www.kancelaria-kanoniczna.com/o-nas/zespol/ebook-2/

„Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Praktyczny przewodnik dla wiernych”

„Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Praktyczny przewodnik dla wiernych”

INFOR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA