Kategorie

Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Stwierdzenie nieważności małżeństwa/Fot. Shutterstock
shutterstock
Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega na udowodnieniu, że w dniu ślubu istniały okoliczności uniemożliwiające zawarcie ślubu. Jak to zrobić?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - na czym polega?

W Kościele katolickim nie mamy czegoś takiego jak „rozwód kościelny”, czy też „unieważnienie ślubu”. Zgodnie z prawem kanonicznym małżeństwo jest podniesione do rangi sakramentu i jest nierozerwalne. Jednak w Kościele katolickim spotykamy coś co nazywa się poprawnie stwierdzeniem nieważności małżeństwa. Polega to na tym, że stwierdzamy, że już w momencie zawierania sakramentu małżeństwa pojawiały się okoliczności prawne uniemożliwiające zawarcie małżeństwa.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega więc na udowodnieniu, że w dniu ślubu istniały okoliczności uniemożliwiające zawarcie małżeństwa. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy małżeństwo wcale nie zaistniało.

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Reklama

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa prowadzi sąd kościelny lub trybunał kościelny. Działają one niemal w każdej diecezji. Sąd kościelny ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie w konkretnym przypadku małżeństwo faktycznie było nieważnie zawarte, czy wystąpiły okoliczności prowadzące do nieważności małżeństwa.

W ostatnich latach znacząco rośnie liczba spraw o nieważność małżeństwa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wiele małżeństw się rozpada, coraz więcej jest też rozwodów. W 2017 roku wydano w sądach kościelnych w Polsce 3875 wyroków w sprawach o nieważność małżeństwa. 2755 spraw, czyli ok. 71% ze wszystkich rozstrzygnięto pozytywnie, czyli za nieważnością małżeństwa. Obecnie co roku, do sądów i trybunałów kościelnych, trafia ok. 5000 spraw rocznie z prośbą o rozstrzygniecie czy małżeństwo zostało ważnie zawarte.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa krok po kroku

Reklama

Trzeba pamiętać, iż prawo kanoniczne ma swoje niuanse, na które trzeba uważać. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może okazać się, że prowadzenie procesu będzie trudne lub zostanie on niewłaściwie przeprowadzony. Dlatego, podobnie jak sądach państwowych, także w sądach kościelnych występują osoby znające to prawo. Są to adwokaci kościelni, którzy pomagają stroną w przygotowaniu pism lub też mogą je reprezentować przed sądem kościelnym. Mają odpowiednią wiedzę, doświadczenie i uprawnienia od kompetentnej władzy kościelnej do niesienia takiej pomocy.

Adwokatami kościelnymi są dr Michał Poczmański i Agata Nogaj, specjalizują się oni w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Są także autorami e-booku pod tytułem „Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Praktyczny przewodnik dla wiernych”. Patronem medialnym publikacji jest Infor.pl.

W książce znajdziemy mnóstwo konkretów i cennych wskazówek na temat procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim. Autorzy przygotowali cztery rozdziały. Pierwszy zawiera niezbędną wiedzę na temat procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa proces krok po kroku. W drugim rozdziale zapoznamy się z wzorami pism procesowych z komentarzami adwokatów kościelnych, którzy prostym językiem objaśniają znaczenie procesowe przedstawionych dokumentów. Rozdział trzeci e-booka to szczegółowe omówienie konkretnych przypadków. Mamy tu aż 10 przykładów procesów małżeńskich toczących się przed sądami kościelnymi w Polsce. Do dyspozycji Czytelników mamy również Słowniczek zawarty w części czwartej. Znajdziemy tam ponad 30 pojęć technicznych, których znajomość będzie przydatna podczas prowadzenia procesu.

Szczegółowe informacje o publikacji znajdują się na stronie Kancelarii Kanonicznej https://www.kancelaria-kanoniczna.com/o-nas/zespol/ebook-2/

„Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Praktyczny przewodnik dla wiernych”

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  6 maja 2021
  Zakres dat:

  Rzecznik TSUE o polskim systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Według opinii rzecznika generalnego TSUE trybunał powinien orzec, iż polskie prawo w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym.

  Bezpieczne hasło - czyli jakie?

  Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

  Szczepienia w zakładach karnych - projekt

  Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

  SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

  SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

  Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

  Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

  Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

  Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

  Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

  Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

  Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

  Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?

  Od osób starszych łatwiej wyłudzić dane osobowe

  Osoby po 45. roku życia są bardziej podatne na wyłudzenie danych osobowych. Tak wynika z raportu przeprowadzonego pod patronatem UODO.

  Karta EKUZ z dłuższym terminem ważności

  Karta EKUZ ma dłuższy termin ważności. Nowe zasady obowiązują od 28 kwietnia 2021 r. Co się zmieniło?

  Fałszywe e-sklepy w pandemii częstym problemem

  Na fałszywy e-sklep w pandemii nietrudno się natknąć. Czy potrafimy je rozpoznawać?

  Jak nocować w lesie w 2021 r.?

  Jak nocować w lesie? Od 1 maja 2021 r. można wybrać jedno z ponad czterystu nadleśnictw, realizujących program „Zanocuj w lesie”.

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 – projekt zmian

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 zakłada aktualnie rozpatrywany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Co to może oznaczać dla pacjentów?

  Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

  TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Jakie stanowisko zajął trybunał?

  Majówka - czego unikać? [ranking szkód]

  Majówka wyróżnia się większą ilością zgłaszanych szkód. Co może się przytrafić podczas długiego weekendu?

  Na co emeryci wydadzą trzynastki?

  Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów. Na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce nie zmienią się . Nadal obejmowani nią będą wszyscy przekraczający granicę Polski - przybywający zarówno z państw Strefy Schengen, jak i pozostałych.

  Spis powszechny – loteria

  Spis powszechny i loteria? To możliwe w przypadku samospisu. Podpowiadamy co i jak można wygrać.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych - co się zmieni?

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych ma być łatwiejsze do uzyskania. Czy nowe przepisy rozwieją dotychczasowe wątpliwości?

  Obostrzenia maj 2021

  Obostrzenia na maj 2021 r. zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej. Które branże zostaną otwarte?

  Problematyka żołnierza OT na gruncie Kodeksu karnego

  Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

  Przetwarzanie danych biometrycznych w dowodach osobistych

  Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.

  Opłaty za wstęp do parków narodowych

  Opłaty za wstęp do parków narodowych nie muszą uiszczać określone grupy osób. Komu przysługuje bilet ulgowy?

  Minimalna emerytura nie dla każdego

  Minimalna emerytura dla każdego bez względu na posiadany okres składkowy? Obecnie ministerstwo rodziny nie pracuje nad takimi rozwiązaniem.

  Ograniczenia w działalności hoteli a obowiązki likwidacyjne

  Ograniczenia w działalności hoteli mogą utrudnić ubezpieczycielom wykonywanie obowiązków likwidacyjnych. Dlaczego?