| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Czym jest rozwód kościelny?

Czym jest rozwód kościelny?

Ponieważ zainteresowanie tematyką tzw. „rozwodów kościelnych” w ostatnich latach jest coraz większe, dlatego postanowiłem stworzyć dla szerokiego odbiory pewnego rodzaju podstawowe kompendium, które wyjaśni wiele wątpliwości związanych z prawem kanonicznym, z tzw. „rozwodami kościelnymi”, choć nie tylko.

Czym jest prawo kanoniczne?

Jest to prawo kościoła katolickiego, zbiór norm, które obowiązują wszystkich wiernych (świeckich i duchownych). Jest ono niezależne od prawa cywilnego, które obowiązuje w danym państwie. Czasem jednak jest ono bardzo blisko prawa państwowego, np. w przypadku prawa konkordatowego, gdzie są ustalane zasady współistnienia prawa kościelnego i państwowego.

Prawo kanoniczne ma swoją długą historię. Początkowo było całkiem połączone z prawem świeckim, nie rozróżniano tych 2 porządków. Natomiast od Dekretu Gracjana – bolońskiego mnicha, który uporządkował większość dotychczasowych norm prawnych związanych z prawem Kościoła i spisał je ok. 1140 roku w jednym dziele zwanym po łacinie Concordia discordantium canonum.

Źródła prawa w Kościele

W tej chwili głównym aktem prawnym w Kościele jest Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku. Prawo kanoniczne dotyczy bardzo wielu rzeczy. Są to m.in.: Prawa i obowiązki wiernych, zarówno tych duchownych, jak i świeckich, przepisy regulujące budowę organizacyjną Kościoła (najwyżej jest papież, potem metropolita, arcybiskup, biskup, dziekan, proboszcz), normy dotyczące wszystkich sakramentów, ale też takie, które regulują handel mieniem należącym do kościoła, czy procesy odbywające się przed Trybunałami Kościelnymi (także kościelne procesy karne).

Zobacz również serwis: Separacja

Prawo kanoniczne to prawo, które dotyczy większości Polaków, bo ok. 90% z nas jest katolikami. Warto jest znać swoje prawa – wiedzieć co wolno, a czego nie, co można, czego należy unikać oraz jaka kara grozi za złamanie prawa.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo kanoniczne to prawo, które dotyczy większości Polaków, bo ok. 90% z nas jest katolikami.
Prawo kanoniczne to prawo, które dotyczy większości Polaków, bo ok. 90% z nas jest katolikami.

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018171.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »