reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Prawo właściwe dla rozwodu międzynarodowego

Prawo właściwe dla rozwodu międzynarodowego

Jakie prawo jest właściwe dla rozwodu w przypadku małżeństwa międzynarodowego? Czy miejsce zamieszkania rozwodzących się małżonków ma znaczenie?

Małżeństwo międzynarodowe a rozwód. Które prawo właściwe dla orzeczenia rozwodu?

Małżonkowie mieszkali w jednym państwie, ale po rozstaniu jedno z nich wyjechało do innego kraju. Które prawo będzie właściwe dla orzeczenia rozwodu?

Agata S., która jest obywatelką Polski w 2012 roku nabyła działkę w Sobótce. Po dwóch latach poznała Tomáša D., posiadającego słowackie obywatelstwo. W 2015 roku Agata S. wyszła za mąż za Tomáša D. Będąc w związku małżeńskim ze Słowakiem, Polka na mocy umowy włączyła prawo do nabytej nieruchomości do wspólnego majątku małżonków.
W 2015 roku Agata S. i Tomáš D. przeprowadzili się do Bratysławy. Po paru latach małżeństwo rozpadło się. W 2018 roku Agata S. wróciła do rodzinnego domu we Wrocławiu. W listopadzie tego samego roku Polka przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu wystąpiła o rozwód.
Tomáš D. nie sprzeciwiał się i uznał żądania pozwu. Ponadto wraz z Agatą S. wnieśli pozew o podział majątku. Które prawo jest właściwe dla orzeczenia rozwodu?

Wyżej opisaną sytuację prawną reguluje art. 54 Prawa Prywatnego Międzynarodowego.

Z pozwem występuje Agata S,. Polka, której miejscem zamieszkania jest Wrocław. Pozwanym natomiast jest Tomáš D, Słowak, mieszkający w Bratysławie.

Kiedy Agata S. wystąpiła z żądaniem rozwodu, nie mieszkała z małżonkiem w tym samym państwie. W takim przypadku stosuje się prawo państwa, w którym Polka i Słowak mieli ostatnio miejsce wspólnego zwykłego pobytu, jeżeli jedno z nich ma nadal to miejsce.

Dla rozwodu właściwe będzie prawo słowackie.

Art. 54 (2) PrPrywM: W razie braku wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa miejsce zamieszkania, a jeżeli małżonkowie nie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa wspólnego miejsca zamieszkania – prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mieli ostatnio miejsce wspólnego zwykłego pobytu, jeżeli jedno z nich ma w nim nadal miejsce zwykłego pobytu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecamy serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

Źródło:

gazetaprawna.pl

Zdjęcia

Jakie prawo jest właściwe dla rozwodu w przypadku małżeństwa międzynarodowego?  fot. shutterstock
Jakie prawo jest właściwe dla rozwodu w przypadku małżeństwa międzynarodowego? fot. shutterstock

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama