reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Zagraniczny rozwód

Zagraniczny rozwód

Zdarzają się sytuacje, gdy małżonkowie zechcą zakończyć swój związek przed sądem w innym kraju. Jednakże w pewnych przypadkach rozwód przeprowadzony w ten sposób nie zostanie uznany w Polsce.

Podstawy do takiego stwierdzenia daje wyrok Sądu Apelacyjnego Katowicach (sygn. akt 410/09). W stanie faktycznym sprawy do rozwodu doszło w Kairze przed notariuszem Biura Notarialnego Spraw Osobistych. Miejscowe prawo zezwala na przeprowadzenie rozwodu na mocy jednostronnego oświadczenia woli męża, bez wysłuchania opinii kobiety, czy nawet powiadomienia jej o zaistniałej sytuacji. Obydwoje małżonkowie mają obywatelstwo polskie, oprócz tego mężczyzna – marokańskie, a żona francuskie.

W prawie międzynarodowym funkcjonuje konwencja haska o uznawaniu rozwodów i separacji z 1970 roku, która w Polsce została podpisana w 1996 roku. Jednakże nie obowiązuje ona w relacjach między naszym krajem a Egiptem, gdyż nie wyraził on zgody na przystąpienie Polski do konwencji w ramach relacji tychże dwóch państw. W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie polska ustawa o prawie prywatnym międzynarodowym.

Art. 18 ustawy odnosi się do spraw prawa rodzinnego, w tym właśnie rozwodów. Właściwym prawem w takiej sytuacji będzie to, które jest właściwe dla obydwojga małżonków. Jednakże gdy mamy do czynienia z obywatelami polskimi, wtedy zastosowanie znajdzie prawo polskie.

Sprzeciw w tej sprawie budzi fakt, iż rozwód został przeprowadzony bez jakiegokolwiek udziału kobiety, co nie miałoby możliwości zaistnienia w polskim prawie. Jest to naruszenie podstawowych zasad polskiego porządku prawnego, co nie pozwala na usankcjonowanie decyzji wymiaru sprawiedliwości innego państwa. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy dokument nie został wydany w ramach postępowania przed sądem, a przed urzędnikiem państwowym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama