| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Słownik > Zrzeczenie się dziedziczenia

Zrzeczenie się dziedziczenia

Zrzeczenie się dziedziczenia przebiega na podstawie umowy, w której spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po spadkodawcy.

Umowa ta nie ma jednak charakteru definitywnego. W każdym czasie może być uchylona poprzez zawarcie nowej umowy między tymi samymi stronami

Stronami umowy o zrzeczenie się dziedziczenia jest spadkodawca i spadkobierca ustawowy. Spadkobierca ustawowy czyli wszystkie podmioty uprawnione do dziedziczenia na podstawie ustawy. Zrzec się dziedziczenia nie może gmina oraz Skarb Państwa.

W umowie spadkobierca zrzeka się swojego udziału w dziedziczeniu po spadkodawcy. Zrzeka się on praw i obowiązków jakie nabyłby wraz ze śmiercią spadkodawcy. Zrzeczenie takie może odbyć się na korzyść innej osoby.

Zrzeknięcie się dziedziczenia może być połączone z darowizną na rzecz zrzekającego się.

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Niezachowanie formy powoduje bezwzględna nieważność czynności prawnej. Umowa o uchylenie zrzeczenia się dziedziczenia również powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Zrzekający zostaje wyłączony od dziedziczenia. Ma tu miejsce fikcja prawna, gdyż uznaje się, że zrzekający tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również dzieci zrzekającego się. Zrzekający się dziedziczenia nie ma również prawa do zachowku.

Spadkobierca ustawowy, który zrzekł się dziedziczenia, może dziedziczyć po spadkodawcy na podstawie sporządzonego przez niego testamentu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »