| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Słownik > Testament ustny

Testament ustny

Testament ustny jest szczególnym rodzajem testamentu. Można go sporządzić tylko w określonych przypadkach wskazanych przez ustawę.

Żeby skorzystać z ustnej formy testamentu musi zaistnieć jedna z przesłanek. Pierwsza z nich to obawa rychłej śmierci spadkodawcy, a druga to niemożność lub znaczna trudność w skorzystaniu ze zwykłej formy testamentu. Trudność ta musi być wywołana szczególnymi okolicznościami.

Testament ustny mogą sporządzić również osoby głuche, nieme i głuchonieme, o ile posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Warunkiem jest by osoba taka wyraziła swoja wolę w sposób dostateczny. Dostateczny sposób to wyraźne stwierdzenie jakie korzyści i komu są przeznaczone.

Testament ustny wymaga co najmniej trzech świadków. A treść testamentu musi być zrozumiała dla każdego z nich.

Dla skuteczności takiego testamentu jego treść może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.

W wypadku, gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »