| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Słownik > Testament holograficzny

Testament holograficzny

Testament holograficzny, inaczej własnoręczny musi być w całości spisany pismem ręcznym przez spadkodawcę.

Z tej formy testamentu mogą skorzystać jedynie te osoby, które potrafią własnoręcznie go sporządzić, tj. umieją i mogą pisać, jak również rozumieją treść pisma. Wola testatora nie może być spisana przez inna osobę. Testament własnoręczny w żadnym przypadku nie może być spisany za pomocą maszyny do pisania lub komputera. Wymóg własnoręczności testamentu ma zapobiegać fałszerstwom.

Nie ma znaczenia tytuł czy forma, w jakiej ostatnia wola jest sporządzona. Może to być równie dobrze list do spadkobiercy.

Oświadczenie woli może być spisane przy użyciu dowolnych środków. Może być spisane atramentem na kartce jak również sprayem na ścianie budynku.

Sporządzenie testamentu holograficznego nie wymaga obecności świadków, spadkodawca może nikogo nie poinformować o sporządzeniu testamentu i trzymać go w tajemnicy.

Najważniejszym elementem testamentu własnoręcznego jest podpis spadkodawcy. Podpis pod tekstem pozwala zidentyfikować osobę spadkodawcy, oznacza ukończenie testamentu poprzez złożenie oświadczenia woli w całości oraz świadczy o woli i świadomości testatora. W rozumieniu Kodeksu cywilnego, co do zasady podpisem nie jest parafa, ani inicjały testatora.

Jakiekolwiek rozporządzenia majątkowe zapisane poniżej podpisu są nieważne.

Testament może również zawierać datę sporządzenia. Ma ona znaczenie przy wątpliwościach dotyczących zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, treści testamentu oraz wzajemnego stosunku do siebie kilku testamentów. Jeśli nie występują takie wątpliwości testament jest ważny nawet pomimo braku daty.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »