reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadek u notariusza > Jak działa Notarialny Rejestr Testamentów?

Jak działa Notarialny Rejestr Testamentów?

Notariusz sporządzający testament albo przyjmujący go na przechowanie zamieszcza w treści testamentu lub właściwego protokołu złożony przez testatora wniosek o zarejestrowanie sporządzonego lub zdeponowanego testamentu albo oświadczenie o rezygnacji z takiej możliwości.

Zamieszczenie jednego z tych oświadczeń stanowi z jednej strony dowód wypełnienia przez notariusza obowiązku przestrzegania „prawa samorządowego”, z drugiej zaś, co ważniejsze, chroni go przed ewentualnymi zarzutami ze strony spadkobiercy powołanego w niezarejestrowanym testamencie.

Przedmiotem rejestracji może być tylko testament, za którego odnalezienie notariat jest w stanie przyjąć odpowiedzialność: sporządzony w formie aktu notarialnego (przez notariusza dokonującego rejestracji lub przez innego nota¬riusza) albo własnoręczny, jednakże pod warunkiem, że jest przez notariusza przechowywany.

Zobacz: Notarialny Rejestr Testamentów już działa!

Testament rejestrowany jest wyłącznie na wniosek testatora złożony bezpośrednio w testamencie notarialnym, w protokole przyjęcia testamentu własnoręcznego na przechowanie lub w oddzielnym protokole, jeśli przedmiotem rejestracji jest testament notarialny dotychczas niezarejestrowany.
Dostęp do systemu mają wyłącznie notariusze; tylko oni mogą rejestrować testamenty i wyłącznie za ich pośrednictwem można uzyskać, po przedstawieniu dowodu śmierci testa¬tora, listę testamentów sporządzonych przez zmarłego albo stwierdzenie, że żaden jego testament nie został zarejestrowany.

Wyłączona została możliwość otrzymania zamieszczonych w NORT informacji o testamentach określonego testatora przez notariusza działającego z urzędu lub poszukującego tych informacji dla własnych potrzeb, bez wniosku testatora albo osoby dysponującej dowodem jego śmierci.

Notariusz ma obowiązek wykreślenia w NORT zarejestrowanego testamentu na każdy wniosek testatora, bez potrzeby uzasadniania powodu takiego wykreślenia, ale także z urzędu, gdy przechowywany przez notariusza testament własnoręczny został testatorowi zwrócony.

AS/Źródło: KRN

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pismo./ Fot. Fotolia
Pismo./ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama